• خانه
  • خراسان رضوی
  • پروژه ١٨٠ واحدی علویه با مشارکت شهرداری مشهد کلنگ‌‎زنی شد/ آغاز نهضت ساخت مسکن ارزان‌قیمت
کد خبر : 85030
/ 09:34

پروژه ١٨٠ واحدی علویه با مشارکت شهرداری مشهد کلنگ‌‎زنی شد/ آغاز نهضت ساخت مسکن ارزان‌قیمت

به گفته معاون اقتصادی شهردار مشهد، پروژه مشارکتی مسکن ١٨٠واحدی علویه که روز گذشته کلنگ‌زنی شد، قرار است با آورده ٩میلیارد‌تومانی مدیریت شهری و کمک خیران در مدت سه‌سال، تکمیل و تحویل خانواده‌های نیازمند شود.

پروژه ١٨٠ واحدی علویه با مشارکت شهرداری مشهد کلنگ‌‎زنی شد/ آغاز نهضت ساخت مسکن ارزان‌قیمت

مؤسسه خیریه مسکن‌سازان اهل‌بیت(ع)، کار را به دست گرفته و مدیریت شهری هم با تمام توان پای کار آمده است. به گفته معاون اقتصادی شهردار مشهد، پروژه مشارکتی مسکن ١٨٠واحدی علویه که روز گذشته کلنگ‌زنی شد، قرار است با آورده ٩میلیارد‌تومانی مدیریت شهری و کمک خیران در مدت سه‌سال، تکمیل و تحویل خانواده‌های نیازمند شود.
البته رئیس شورای اسلامی شهر تأکید دارد که این پروژه، آغاز راه برای تحقق نهضت ساخت مسکن ارزان‌قیمت در مناطق کم‌برخوردار مشهد خواهد بود، به‌شرط‌آنکه دیگر نهادها هم پای کار بیایند و در تحقق این نهضت نقش‌آفرینی کنند.
محمدرضا حیدری که روز گذشته در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه مشارکتی مسکن ١٨٠واحدی علویه سخن می‌گفت، اظهار کرد: شورای شهر برای رفع مشکل حاشیه‌نشینی، با جدیت، سیاست توسعه متوازن و عدالت‌محور را دنبال می‌کند.
به گفته وی، اجرای پروژه‌های مشارکتی مسکن ارزان‌قیمت، علاوه‌بر کمک به بهبود زندگی افراد نیازمند، مشوقی برای تغییر الگوی بافت سکونت در مناطق کم‌برخوردار و پیرامونی خواهد بود.
رئیس شورای شهر بر تسریع در اجرای پروژه‌های ساخت مسکن ارزان قیمت تأکید کرد و گفت: اگر آستان قدس رضوی، اداره کل اوقاف، بنیاد مستضعفان و دیگر دستگاه‌ها با مدیریت شهری همکاری کنند، می‌توان شاهد عملیاتی‌شدن نهضت ساخت مسکن ارزان‌قیمت در مقیاس وسیع‌تر بود.
حیدری ادامه داد: شایسته نیست برخی نهادها و دستگاه‌های اجرایی، زمین‌های بسیاری در حاشیه شهر داشته باشند، اما به این اتفاق مبارک ورود نکنند.
وی به فرایند تصویب لایحه پروژه مشارکتی ١٨٠واحدی علویه در شورا نیز اشاره کرد و گفت: زمان شروع به کار شورای پنجم متوجه شدیم شورای چهارم علاوه‌بر بودجه مصوب، ٢٠‌میلیارد‌تومان هبه انجام داده که برخی از این موارد به نفع شهر و شهروندان نبوده است.
حیدری ادامه داد: پس‌از آنکه بررسی‌ها نشان داد پروژه مشارکتی علویه جزو هبه‌های عجله‌ای دو‌ماه مانده به پایان دوره چهارم شورا نبوده است، به‌سرعت در صحن علنی شورا بررسی شد و به تصویب رسید.

شهردار پرکار، مجرب و پرتلاش
عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم، با بیان اینکه ساکنان مناطق کم‌برخوردار مشهد با مشکلات فراوانی مواجه هستند، افزود: شاید مؤسسات خیریه بتوانند به ١٠‌درصد از این مشکلات رسیدگی کنند، اما بدون شک حل ٩٠‌درصد مشکلات باقی‌مانده نیازمند برنامه‌ریزی و کار جهادی است.
سیدامیرحسین قاضی‌زاده ادامه داد: باید همه دستگاه‌ها و نهادها به کمک یکدیگر بیایند و از این طریق، زمینه رفع مشکل مسکن نیازمندان در بازه زمانی ١٠ تا ١۵‌ساله فراهم شود.
وی در بخش پایانی سخنان خود، انتخاب تقی‌زاده‌خامسی را به‌عنوان شهردار مشهد، شایسته تقدیر دانست و از او به‌عنوان شهرداری پرکار، مجرب و پرتلاش یاد کرد.

کلنگ‌زنی پروژه ١٠٠٠ واحدی تا یک ماه آینده
معاون اقتصادی و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد هم که دیگر سخنران این مراسم بود، از برنامه‌ریزی‌ها برای ساخت پنج‌هزار واحد مسکن ارزان‌قیمت برای خانواده‌های نیازمند در فاز نخست خبر داد و گفت: پروژه هزار‌واحدی مسکن نیازمندان تا یک ماه آینده کلنگ‌زنی می‌شود.
رضا خواجه‌نائینی افزود: در دوره‌های گذشته مدیریت شهری، قرارداد ساخت چهارهزار واحد مسکن ارزان‌قیمت منعقد شده است که نیمی از این تعداد، تا پایان امسال تکمیل و آماده بهره‌برداری خواهد شد.
وی ادامه داد: آمادگی داریم در مناطق پیرامونی شهر، زمین و پروانه رایگان را در‌اختیار مؤسسات خیریه قرار دهیم تا با ساخت مسکن ارزان‌قیمت برای خانواده‌های نیازمند، الگوی سکونت مطلوب‌تر در این مناطق نهادینه شود.
خواجه‌نائینی این را هم گفت که رئیس بانک مسکن در مذاکره با شهردار مشهد، وعده پرداخت ١٠‌فقره تسهیلات با سود کمتر برای ساخت مسکن ارزان‌قیمت را داده است که بر‌اساس آن، ۶‌درصد از سود تسهیلات در قالب یارانه دولت پرداخت می‌شود.
به گفته معاون اقتصادی شهردار مشهد، نحوه مشارکت مدیریت شهری در پروژه ١٨٠‌واحدی علویه، واگذاری زمین و پروانه رایگان به ارزش ٩‌میلیارد تومان است.

مشهد متعلق به همه است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر نقویان، استاد حوزه و دانشگاه، نیز که در هیئت‌مدیره مؤسسه خیریه مسکن‌سازان اهل‌بیت(ع) عضویت دارد، به‌عنوان مهمان ویژه این مراسم، گفت: متأسفانه بعد‌از گذشت ۴٠سال از پیروزی انقلاب اسلامی، امروز در وضعیتی نیستیم که بتوانیم کارنامه درخشانی به دنیا ارائه کنیم.
وی افزود: در موزه آرمیتاژ سن‌پترزبورگ دو عکس وجود دارد که یکی نشان‌دهنده وضعیت بحرانی برلین در دوران جنگ جهانی دوم است و دیگری آبادانی و پیشرفت این شهر را پس‌از ١٧‌سال نشان می‌دهد.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: مردم برلین با کار، تلاش و پشتکار و از همه مهم‌تر، کنار‌گذاشتن گروه‌بندی‌های اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی یا ولایی و غیرولایی، این شهر را در مدت ١٧‌سال از ویرانه به آبادی تبدیل کردند.
وی ادامه داد: مشهد به‌دلیل وجود بارگاه منور حضرت‌رضا(ع) می‌تواند به الگوی ایران اسلامی تبدیل شود و شایسته نیست حاشیه‌نشینی، چهره این کلان‌شهر را به وضعیت غیرمنتظره‌ای تبدیل کند. مشهد متعلق به همه است، حتی آن فرد اهل تسنن که در حاشیه شهر زندگی می‌کند.
نقویان با تأکید بر اینکه «متأسفانه در مقام عمل هیچ کاری انجام نداده‌ایم و فقط ادعا کرده‌ایم»، گفت: هر کس می‌خواست آستینی برای خدمت بالا بزند، فقط چوب لای چرخ او گذاشتیم! دنیا این‌گونه پیشرفت نکرده است. امروز به‌سمت مشکلات همچنان ادامه خواهد یافت. اگر دست‌به‌دست هم ندهیم، ناکجاآباد می‌رویم.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی