• خانه
  • خراسان رضوی
  • شهرآرا تأثیر افزایش قیمت ارز بر مواد غذایی را بررسی می‌کند/ داغ دلاربر پیشانی موادغذایی
کد خبر : 85036
/ 10:26

شهرآرا تأثیر افزایش قیمت ارز بر مواد غذایی را بررسی می‌کند/ داغ دلاربر پیشانی موادغذایی

افزایش قیمت ارز برای بسیاری از شهروندان به معنی گرانی تمامی کالاها از مواد خوراکی، لوازم خانگی و تلفن همراه تا ابزارآلات صنعتی است. تجربه نیز نشان داده است ‌این تصور مردم دور از انتظار نیست زیرا در سال‌هایی که نرخ ارز نوسان داشته، قیمت مواد غذایی نیز به فاصله چند ماه افزایش یافته است.

شهرآرا تأثیر افزایش قیمت ارز بر مواد غذایی را بررسی می‌کند/ داغ دلاربر پیشانی موادغذایی

افزایش قیمت ارز برای بسیاری از شهروندان به معنی گرانی تمامی کالاها از مواد خوراکی، لوازم خانگی و تلفن همراه تا ابزارآلات صنعتی است. تجربه نیز نشان داده است ‌این تصور مردم دور از انتظار نیست زیرا در سال‌هایی که نرخ ارز نوسان داشته، قیمت مواد غذایی نیز به فاصله چند ماه افزایش یافته است. در چند ماه اخیر، شروع نوسانات ارزی سبب شد این نگرانی ‌دوباره در بین بسیاری از شهروندان ایجاد شود که این بار نیز قرار است قیمت بسیاری از کالاهای ضرور‌ افزایش یابد. هر‌چند مسئولان دولتی با تخصیص دلار با نرخ چهار هزار و ٢٠٠ تومان به کالاهای اساسی درصدد هستند که بازار را آرام نگه دارند، تأثیرات روانی نوسانات قیمت ارز بازار مواد غذایی را تحت تأثیر قرار داده است. این تأثیر در همه مواد غذایی یکسان نبوده است.
با این حال، باید در نظر داشت که نوسان قیمت برخی از مواد غذایی تحت تأثیر مؤلفه‌های دیگری بوده است و گرانی آن‌ها را نمی‌توان به رشد قیمت دلار نسبت داد. به عنوان مثال، ٢٧ آبان‌ماه ١٣٩۶، زمانی که دلار در بازار آزاد چهار هزار و ١٠٠ تومان عرضه می‌شد، قیمت هر کیلوگرم مرغ در مشهد شش هزار و ١۵٠تومان بود. این قیمت اکنون در مشهد هفت هزار و ١۵٠ تومان است. در این بازه زمانی، فقط قیمت گوشت گوسفندی افزایش چشمگیری داشت، به طوری که قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفند از ۴٠ هزارتومان در آبان‌ماه به ۵٣ هزارتومان در تیرماه امسال افزایش یافت. فعالان بازار تأثیر نوسان ارز را برکالاهایی که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شدند بیشتر می‌دانند. آن‌ها می‌گویند قیمت این کالاها تا ١٠٠درصد هم افزایش یافته است.

افزایش قیمت بسته‌‌بندی
دبیر انجمن صنایع غذایی خراسان رضوی درباره تأثیر نوسانات نرخ ارز بر تولید مواد غذایی به شهرآرا می‌گوید: نوسانات شدید نرخ ارز قیمت محصولات غذایی را که مواد اولیه یا بسته‌بندی آن‌ها از خارج تأمین می‌شود افزایش داده است. متأسفانه در برخی موارد، علاوه بر اینکه قیمت مواد اولیه افزایش یافته، کمیاب نیز شده است. برای مثال، قوطی‌ و درهای فلزی مورد‌استفاده در کمپوت‌ها و کنسروها و همچنین مقواهای چندلایه مورد‌استفاده در بسته‌بندی به‌شدت کمیاب است و حتی با قیمت زیاد نیز نمی‌توان آن‌ها را تهیه کرد.
سعید کافی ادامه می‌دهد: از طرفی،‌ آثار روانی نوسانات نرخ ارز بر مواد غذایی نیز که ربطی به مواد اولیه خارجی ندارند دیده می‌شود. برای مثال، قیمت خیارشور به‌شدت افزایش پیدا کرده است. وقتی از تولید‌کنندگان در این باره سؤال می‌کنیم، می‌گویند قیمت ارز بر هزینه زندگی آن‌ها تأثیر گذاشته است و باید این مسئله را جبران کنند. کافی می‌گوید: سهم بسته‌بندی در کالاهای ایرانی ٣٠ درصد بر هزینه تمام‌شده تأثیر می‌گذارد. از این رو، در دوران نوسانات ارزی، قیمت مواد غذایی افزایش می‌یابد.

وضعیت قیمت کالاهای اساسی در مشهد
دبیر اتاق اصناف مشهد نیز با تأکید بر اینکه تأثیر قیمت ارز بر مواد غذایی وارداتی و داخلی متفاوت ‌است می‌گوید: کالاهای اساسی که منشأ داخلی دارند تغییر قیمت چندانی ندارند. درباره کالاهای اساسی که از خارج وارد می‌شوند نیز قیمت کالاهایی که ارز دولتی به آن‌ها تعلق گرفته است نوسانات شدیدی ندار‌د.
عبدا... افشاری نقش ستاد تنظیم بازار را در کنترل قیمت کالاهای اساسی اثرگذار می‌داند و می‌گوید: از زمانی که مسئولیت تنظیم بازار به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده‌ است، حتی در برخی کالاهای تولید داخل توفیق کاهش قیمت داشته‌ایم. به عنوان مثال، قیمت گوشت در مشهد تا ۶٠ هزار تومان رسیده بود ولی اکنون قیمت گوشت ران بدون چربی در مشهد ۵٣ هزار تومان است. البته یک دلیل آن ارائه گوشت‌های وارداتی بوده ولی به هرحال، بازار تنظیم شده است. در بخش نان نیز با اینکه شرایط برای نانواها سخت است، هنوز در قیمت نان تغییری ایجاد نشده است. اگر کارخانجات قیمتی را گران نکنند، در خرده‌فروشی نیز تغییر قیمت نخواهیم داشت.
افشاری با تأیید تأثیر نوسانات نرخ ارز بر فرایندهای جانبی تولید مواد غذایی می‌گوید: گاهی قیمت خود محصول افزایش نداشته است بلکه شبکه زنجیره‌ای ارائه آن گرفتار تأثیرات ارز شده است. برای مثال، با توجه به اینکه دولت خروج برخی مواد اولیه را از کشور ممنوع اعلام کرده است، متأسفانه اقلام تشکیل‌دهنده جعبه‌های باری به کشورهای همسایه قاچاق می‌شود. این موضوع باعث کمیاب شدن جعبه در بازار شده است. به همین دلیل، بر قیمت برخی از کالاها تأثیر گذاشته است.

آرام شدن بازار
مدیر بازرسی و نظارت اصناف خراسان رضوی نیز با تأکید بر اینکه نوسانات نرخ ارز در ابتدا تأثیر بیشتری بر افزایش قیمت مواد غذایی داشت می‌گوید: با این حال، با تخصیص ارز دولتی، بازار محصولات غذایی به‌تدریج آرام شد. برای مثال، قیمت‌ برنج پاکستانی و هندی ‌٢٠ درصد نیز افزایش داشت اما ستاد تنظیم بازار با اختصاص ارز مبادله‌ای این مشکل را حل کرد.
امیر دلداری می‌افزاید: اکنون قیمت‌ها در بازار ثابت است و حتی در برخی موارد، کاهش اندکی هم داشته است. هر‌‌چند قیمت مواد غذایی به قبل از نوسان ارزی بازنگشته، بازار آرام شده‌ است. البته آرام شدن بازار می‌تواند ناشی از رکود هم باشد زیرا قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است. وی با بیان اینکه قیمت آب معدنی ٣٠ درصد افزایش داشته است می‌افزاید: تولیدکنندگان این محصول در تأمین ارز برای واردات مواد اولیه بطری‌ و سر بطری دچار مشکل شده‌‌اند. این مسئله بر قیمت آب معدنی تأثیر گذاشته است. البته بار روانی ناشی از کمبود آب در استان‌های جنوبی نیز به این افزایش قیمت دامن زده است.

﷯تأمین ارز مواد غذایی
با این حال، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به شهرآرا می‌‌گوید: براساس سیاست‌های دولت، طی سه ماه اخیر، ارز مورد نیاز واردات مواد غذایی و کالاهای اساسی ‌تأمین شده است. بخش عمده‌ای از ارز‌بگیران در فهرست منتشرشده افرادی بودند که مواد غذایی و مواد اولیه فرایندهای تهیه مواد غذایی را وارد می‌کردند. بنابراین، با توجه به اینکه این گروه‌ها با ارز چهار هزار و ٢٠٠ تومانی تأمین می‌شوند، افزایش قیمتی که در محصولات آن‌ها می‌تواند اتفاق بیفتد در حد هزینه‌های معمول و جاری است که در ابتدای سال ممکن است به عنوان حقوق کارگر و حامل‌های انرژی اضافه شده باشد.
علی غفوری مقدم می‌افزاید: قیمت بعضی کالاها که ممکن است مواد اولیه یا مواد اولیه بسته‌بندی آن‌ها از خارج تأمین شود ممکن است تغییر کند. اگر مواد اولیه‌ای که در فرایند بسته‌بندی این کالاها استفاده می‌شود با ارز چهار هزار و ٢٠٠ تومانی تأمین شده باشد، نمی‌توان افزایش قیمت آن‌ها را پذیرفت و باید به‌سرعت اصلاح شوند، ولی اگر مشخص شود که با ارزی غیر از ارز چهار هزار و ٢٠٠ تومانی تأ‌امین شده‌اند، باید مستندات آن‌ها ارائه و متناسب با آن، تغییرات قیمت اعمال شود. این موارد اکنون از سوی حوزه بازرسی سازمان در حال بررسی است. اگر سوءاستفاده‌ای مشاهده شود، حتما با آن برخورد می‌کنیم. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی