• خانه
  • خراسان رضوی
  • پاسخ عملی جهرمی به ادعای وجود سرور تلگرام های رنگی در شرکت ارتباطات زیرساخت/ بازدید از طبقه حساس
کد خبر : 85038
/ 10:39

پاسخ عملی جهرمی به ادعای وجود سرور تلگرام های رنگی در شرکت ارتباطات زیرساخت/ بازدید از طبقه حساس

عبدالصمد خرم آبادی، معاون دادستان کل کشور، به تازگی در یادداشتی در پیام‌رسان سروش، تعداد کاربران ایرانی که به کمک تلگرام طلایی و هاتگرام فیلترینگ تلگرام را دور می‌زنند ٣٠ میلیون و ١٠٠ هزار نفر اعلام می‌کند و مدعی است اینترنت بدون فیلتر هاتگرام و تلگرام طلایی را وزارت ارتباطات تأمین می‌کند.

پاسخ عملی جهرمی به ادعای وجود سرور تلگرام های رنگی در شرکت ارتباطات زیرساخت/ بازدید از طبقه حساس

حامد سرادار: هنوز هم هیچ‌کس در دسترس نبودنش را حس نمی‌کند و به کمک فرزند خوانده‌های رنگینش، ایرانی‌ها می‌توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند. این اتفاقی است که برای پرمخاطب‌ترین پیام‌رسان در کشور رخ داده است. تلگرام که از اواسط اردیبهشت‌ماه به دستور مقامات قضایی در راستای حمایت از پیام‌رسان‌های بومی و جلوگیری از حملات تروریستی و انواع کلاهبرداری فیلتر شد همچنان با تمام قوا مورد استفاده کاربران ایرانی قرار دارد. تلگرام طلایی و هات‌گرام از جمله فرزند خوانده‌های ایرانی تلگرام هستند که ارتباط بدون فیلتری با سرورهای تلگرام برقرار کرده‌اند. نرم افزارهای واسطی که هویت ایرانی بودنشان محرز شده است اما هیچ کس نمی‌داند چرا جلوکارشان گرفته نمی‌شود.

٣٠ میلیون ایرانی در نسخه های رنگی
عبدالصمد خرم آبادی، معاون دادستان کل کشور، به تازگی در یادداشتی در پیام‌رسان سروش، تعداد کاربران ایرانی که به کمک تلگرام طلایی و هاتگرام فیلترینگ تلگرام را دور می‌زنند ٣٠ میلیون و ١٠٠ هزار نفر اعلام می‌کند و مدعی است اینترنت بدون فیلتر هاتگرام و تلگرام طلایی را وزارت ارتباطات تأمین می‌کند.
ادعایی که بارها از سوی دولتی‌ها تکذیب شده‌است و آن‌ها نیز خود را بی‌خبر از همه‌جا می‌دانند. اما پس از ضرب‌العجل دولتی‌ها به مسئولان تلگرام‌های رنگی، مشخص شد که شرکت دانش‌بنیان «راهکار سرزمین هوشمند» در مجموعه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران صاحب امتیاز تلگرام طلایی است که در بررسی‌هایی که توسط کارشناسان فنی انجام شد آن‌ها به کمک سرورهای پراکسی فیلترینگ را دور می‌زنند و همچنین این قابلیت را دارند که پیام‌های کاربرانشان را در سرورهای خود ذخیره کنند.

تئوری جدید پس از دزدی ابرها
اما طی روزهای ابتدایی این هفته درگیری‌های لفظی بین وزیر ارتباطات و رئیس پدافند غیرعامل موجب شد تا اتفاقی تاریخی رخ بدهد و درهای شرکت ارتباطات زیرساخت پس از ۴٠ سال روی خبرنگاران باز شود.
قضیه از آنجا شروع شد که سردار محمدحسین جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل، که چندی پیش نیز با اظهاراتی درباره دزدیده شدن ابرها در کشور جنجال آفرینی کرده بود این بار انگشت اتهام خود را به سمت وزارت ارتباطات گرفت و گفت که سرورهای هاتگرام و تلگرام طلایی در طبقه نهم ساختمان مرکز امام (ره) وزارت ارتباطات قرار دارند. صحبتی که با واکنش تند وزیر ارتباطات همراه بود و از او و اصحاب رسانه دعوت کرد تا به بازدید از این طبقه بپردازند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه حضور مردم در تلگرام موجب شده است بیگ دیتاهایی در اختیار دشمنان نظام قرار گیرد و آن ها با شناخت نقاط ضعف و مشکلات موجود و تمرکز و پرداختن به آن، عملیات روانی را در بستر شبکه‌های اجتماعی شکل دهند. او با انتقاد از میزان کم حمایت‌های دولتی از پیام رسان‌های بومی اظهار کرد دولت سرورهای موجود در طبقه نهم ساختمان دیتاسنتر مرکز امام خمینی(ره) که برای تلگرام بوده، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار داده است، درحالی‌که می‌توانست آن‌ها را در اختیار سروش قرار دهد.
جهرمی بعد از ادعاهای سردار جلالی در حاشیه مراسم تفاهم نامه وزارت ارتباطات با کمیته امداد درباره تأمین مالی کسب و کارهای نوپا، ضمن رد این ادعاها با طعنه به صحبت جلالی درباره ماجرای دزدیده شدن ابرها گفت: «دزدیده شدن ابرها را نمی‌توان ثابت کرد اما وجود نداشتن سرورها را به راحتی می‌توان ثابت کرد. نمی‌دانم چرا بعضی‌ها با اظهارنظرهای نادرست برای نظام هزینه درست‌ می‌کنند. البته ما وظیفه خودمان می‌دانیم همواره پاسخ‌گوی افکار عمومی و حتی حرف‌های ناروای برخی افراد باشیم. حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی مشخص است و مرکز ملی فضای مجازی می‌تواند درباره آن گزارش دهد. اگر دزدیده شدن ابرها را نتوان به راحتی ثابت کرد وجود نداشتن سرورهای هات گرام و تلگرام طلایی در یکی از ساختمان‌های وزارت ارتباطات را می‌توان به راحتی ثابت کرد.»
آذری جهرمی درباره اظهارات خرم‌آبادی درباره نسخه‌های غیررسمی تلگرام نیز افزود: «برخی یک بار می‌گویند سرور در طبقه نهم است، یک بار می‌گویند اینترنتش را وزارت ارتباطات تأمین می‌کند. خوب، همه اینترنت کشور را ما تأمین می‌کنیم. نمی‌شود حرف‌های بی‌ربط بزنیم و صحبت‌هایی مطرح کنیم که مبنایی نداشته باشد.»

بازدید از طبقه حساس
دعوت وزیر جوان ارتباطات از خبرنگاران برای بازدید از طبقه نهم ساختمان مرکز امام(ره) این وزارت خانه تنها نیم ساعت پس از صحبت‌های سردار جلالی (ساعت ١٢) انجام شد تا هرگونه شبهه درباره جابه‌جا کردن سرورها نیز از بین برود و خبرنگارها توانستند ساعت ١۴ همان روز وارد این ساختمان شوند.
به گزارش دیجیاتو «سهراب آغ بیات»، مدیرکل کنترل و هماهنگی شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت، در طبقه نهم انتظار خبرنگاران را می‌کشد و تبدیل به تور لیدر این بازدید یک ساعته می‌شود؛ بازدیدی که کل آن، یک جمله «طلایی» دارد: «در طبقه نهم ساختمان امام، تجهیزات تلفن ثابت بین شهری، بین استانی و دو صفر (تماس خارجی) نگهداری می‌شود.»
بیات در گفت‌وگو با خبرنگاران اشاره می‌کند که در این طبقه‌ ساختمان، مدیریت داده انجام نمی‌شود و بحث اینترنت در میان نیست: «اینجا فقط مخصوص ویس است؛ تلفن ثابت، ارتباطات بین شهری و خارج از کشور.»
تصاویر ارسالی خبرنگاران و عکاسان هم حرف‌های وزیر مبنی بر اینکه در این طبقه سرورهای اشاره شده سردار جلالی موجود نیست، تصدیق می‌کند. از نکات حاشیه‌ای این بازدید این بود که خبرنگاران به تمام اتاق‌های موجود در این طبقه سرک می‌کشند و در انتها نیز به سراغ اتاقک سیستم تهویه می‌روند و آنجا را هم بازدید می‌کنند که مبادا سروری در آن پنهان نشده باشد.

شو رسانه ای تخریبی!
این بازدید که برمبنای ادعای سردار جلالی برگزار شد با واکنش سازمان پدافند غیرعامل روبه‌رو شد و روابط عمومی این سازمان طی بیانه‌ای این حرکت وزارت ارتباطات را شو رسانه‌ای خواند و اعلام کرد: سازمان پدافند غیرعامل کشور برخلاف برخی دستگاه‌ها در صیانت از منافع ملی و رعایت قانون با کسی رو دربایستی نداشته و از برگزاری شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسد.
آن‌ها همچنین در بخش دیگری از بیانیه خود ضمن دعوت از وزیر ارتباطات برای داشتن حوصله بیشتر و اشراف بر زیر مجموعه خود آورده است: اگر همین همت و تلاشی که دوستان برای حفظ تلگرام به هر قیمتی دارند در حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی داشتند، به طور قطع خدمات‌دهی این شبکه‌ها امکان رقابت با نسخه‌های خارجی را داشت.
در انتها باید گفت بعید است که حتی با فیلتر کردن تلگرام های رنگی در ایران، پرونده این پیام رسان محبوب بسته شود و مسئولان بتوانند مردم را مجبور به استفاده از پیام رسان های داخلی کنند. پیام رسان هایی که می خواهند ره صد ساله را یک شبه طی کنند اما به گفته خیلی از کارشناسان به دلیل آماده نبودن بسترهای فنی مناسب موجب دلزدگی مخاطبان خود شده اند.
خارج از این درگیری‌های لفظی برای پیدا کردن سرنخ تلگرام‌های رنگی، شجاعت وزیر ارتباطات در شفاف‌سازی امور وزارت‌خانه خود قابل ستایش است اقدامی که پیش از این در ارائه فهرست واردکنندگان تلفن همراه با ارز دولتی شاهدش بودیم. شفافیتی که اگر در تمام سه قوه نظام شاهد آن باشیم موجب از بین رفتن بسیاری از مشکلات کشور خواهد شد.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی