کد خبر : 85055
/ 13:19

استقبال قهرمانانه از سخندان

کمک داور مشهدی دیروز با پیشواز خانواده ، مردم و جامعه ورزش و داوری استان به مشهد برگشت

استقبال قهرمانانه از سخندان

نادر نوروزی- شهرآراآنلاین، رضا سخندان، کمک‌داور مشهدی حاضر در جام‌جهانی، روز گذشته با استقبال پرشور مردم و مسئولان وارد فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد شد. بعد از حضور حسن کامرانی فر در جام‌جهانی2010، رضاسخندان دومین کمک‌داور مشهدی بود که افتخار حضور در بالاترین مسابقات بین‌المللی را به دست آورد. این داور خوش‌اخلاق مشهدی  که همواره بی‌حاشیه به کار خود پرداخته و در سال‌های اخیر از داوران ممتاز کشور بوده است، در جام‌جهانی هم خوش درخشید و به‌همراه تیم داوری ایران، دیدار رده‌بندی جام‌جهانی را پرچم زد؛ دستاوردی بزرگ برای جامعه ورزش و داوری استان که موجب شد دیروز عده زیادی از دوستداران سخندان به فرودگاه هاشمی‌نژاد بروند و از او استقبال ویژه‌ای کنند، استقبالی در حد یک قهرمان که پیش‌ازاین کمتر نمونه آن را درباره  داوران دیده‌ایم.

 عملکرد ماندگار در روسیه

تیم داوری ایران تا آخرین‌روز‌ها در روسیه حضور داشت و با عملکردی تحسین‌بر‌انگیز توانست دیدار رده‌بندی جام‌جهانی2018 روسیه را سوت بزند. همه این‌ها درحالی است که در پایان جام‌جهانی فغانی و تیم داوری ایران به اعتقاد بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان، بهترین‌های این جام بودند. رضا سخندان که از محبوب‌ترین کمک‌داوران فوتبال ایران است، در این رقابت‌ها در کنار علیرضا فغانی و محمدرضا منصوری دیدارهاى آلمان و مکزیک، برزیل و صربستان در مرحله گروهی، فرانسه و آرژانتین در مرحله حذفی و بلژیک و انگلیس را در دیدار رده‌بندی قضاوت کردند. قضاوت مسلط و منطقی این تیم داوری در همان دو بازی اول به‌گونه‌ای بود که همه، فغانی و کمک‌هایش را در مراحل پایانی می‌دیدند.

 استقبال اول در تهران

رضا سخندان بامداد دیروز وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد مورداستقبال تنی چند از مسئولان قرار گرفت. تیم داوری ایران در فرودگاه امام(ره) از سوی محمدرضا ساکت و فریدون اصفهانیان به نمایندگی از فدراسیون مورد تقدیر قرار گرفت و سپس با اولین پرواز به مشهد آمد تا بعد از یک‌ماه‌ونیم دوری، خانواده خود را ببیند.

 45 روزدرگیر جام بودیم

 سخندان درباره قضاوت‌های تیم داوری ایران در جام‌جهانی2018 گفت: تمام تلاشمان را برای حضور در فینال انجام دادیم، اما درنهایت رده‌بندی به ما رسید. امیدوار بودیم که در فینال حضور داشته باشیم، اما نمی‌دانم چه چیزی مانع از تحقق این هدف شد.45 روز به‌صورت فشرده درگیر این جام بودیم. لحظات حساس و خاطره‌انگیزی برای ما به ثبت رسید و نتیجه زحمات سه‌ساله خود را دیدیم. در شرایط فعلی نیاز به کمی استراحت داریم تا دوباره برای آینده آماده شویم.

 حساس‌ترین دیدار برای تیم داوری ایران

حساس‌ترین قضاوت ما در این جام دیدار فرانسه-آرژانتین بود. درحالی‌که همه داوران پس از قضاوت در هر بازی شش‌هفت روز استراحت و ریکاوری دارند، ما فقط در فاصله سه روز بدون ریکاوری و استراحت پس از یک بازی پرفشار آماده قضاوت آرژانتین و فرانسه شدیم. در آن دیدار نیز بازی پربرخورد با سرعتی بالا را شاهد بودیم که کار را قطعا برای هر داوری سخت می‌کند.

 امکان حضور تا دیدار رده‌بندی

به نظر من هر چهار بازی که به ما سپرده شد، مهم بود. بازی اول حکم ادامه قضاوت‌های ما در جام‌جهانی را امضا می‌کرد و دیدار رده‌بندی یکی از چهار بازی بود که هر تیم داوری دوست دارد در آن قضاوت کند. به نظر من اما مهم‌ترین بازی، دیدار آرژانتین و فرانسه بود که از لحاظ سختی هم اهمیت زیادی داشت. عملکردی که ما در این جام داشتیم، نتیجه تلاشی سه‌ساله بود. از سال2015 برای جام‌جهانی2018 به‌همراه آقای فغانی و منصوری کاندیدا شدیم و در طول این سال‌ها در چند تورنمنت توانستیم عملکرد خوبی داشته باشیم. در این جام هم از ابتدا هدف ما حضور در مراحل پایانی بود که به این هدف دست یافتیم.

 جو دیدار رده‌بندی

اگر ما بدون تمرکز در دیدار رده‌بندی حاضر می‌شدیم، تمام عملکردمان در بازی‌های قبلی زیرسؤال می‌رفت. همه فوتبال‌دوستان می‌دانند دیدار رده‌بندی ازجمله‌بازی‌هایی است که هر داوری که در جام‌جهانی حضور دارد، دوست دارد در آن سوت بزند. ما نیز از این قاعده مستثنا نبودیم. به‌هر‌حال باید کاری را که به ما محول شده بود، درست انجام می‌دادیم. خوشبختانه در آن دیدار هم عملکرد خوبی داشتیم، اما قطعا دوست داشتیم که در فینال باشیم.

 عدم حضور در فینال

ما همیشه در بین برترین‌های داوری در سایت‌های مختلف بودیم. ما نیز در بازی‌های دور گروهی و مقدماتی جام‌جهانی قضاوت‌های خوبی داشتیم و همین باعث شد که در ادامه مسابقه‌ها، امیدوار به قضاوت باشیم. در مراحل حذفی به‌ویژه در مرحله یک‌هشتم نهایی، قضاوت خوبی داشتیم و همین کمک کرد تا نامزد اصلی قضاوت در یکی از چهار دیدار پایانی باشیم. به‌هرحال همان‌طور که شما می‌گویید، اتفاقات پشت‌پرده‌ای هم می‌توانست در کار باشد تا ما در فینال قضاوت نکنیم، اما ما باید کارمان را انجام می‌دادیم و خدارا‌شکر موفق بودیم. برای ما مهم بود که در یکی از چهار دیدار پایانی قضاوت کنیم. مردم نیز هوای ما را داشتند و به‌خوبی از ما حمایت کردند. خوش‌حال‌بودن مردم از عملکرد ما انگیزه‌ای برای قضاوت خوب در بازی بعدی می‌شد.

 نظر فیفا و تماشاگران در روسیه درباره داوران ایرانی

خوشبختانه از اولین قضاوت، بازی‌های جذاب و حساسی به ما رسید. پس از بازی آلمان و مکزیک توجه بسیاری به ما جلب شد و این موضوع کاملا در روسیه محسوس بود که تیم داوری ایران از خود قضاوت خوبی را به‌جا گذاشته است. قبل از حضور ما در جام‌جهانی انتظار زیادی از ما وجود داشت. به‌هر‌حال جام‌جهانی مهم‌ترین مسابقه‌هایی بود که می‌توانستیم در آن شرکت کنیم. مهم‌ترین مسئله ایمان‌داشتن فیفا به تیم داوری ایران است که این قضیه باعث دلخوشی و انگیزه ما برای حضور در مسابقه‌های بعدی و به‌ویژه جام‌جهانی۲۰۲۲ قطر است. البته امیدوارم اگر در جام ملت‌ها نیز برای داوری انتخاب شدیم، عملکرد خوبی داشته باشیم.

 دستمزد نجومی

حواشی زیادی برای دستمزد میلیاردی به وجود آوردند، اما تا همین لحظه من هنوز اطلاعی از حق‌الزحمه ندارم و با این اوضاع تحریم‌ها نمی‌دانم تا چه تاریخی به دست ما خواهد رسید. نمی‌دانم از کجا و با توجه به چه اطلاعاتی این موضوع آغاز شد، ولی تا‌به‌امروز اطلاعی از این دستمزدها ندارم.

 VAR

خوشبختانه با کمترین اشتباه در مسابقات حضور داشتیم، حتی در بسیاری از صحنه‌ها بدون نیاز به VAR تیم داوری ایران توانست قضاوتی موفق داشته باشد. این فناوری به قضاوت کمک می‌کرد، اما برای تیم داوری ایران زیاد استفاده نشد؛ بااین‌حال در هیچ‌کدام از کلاس‌های داوری بعد از بازی‌ها از تیم داوری ایران مورد منفی بیان نمی‌شد.

 شایعه خداحافظی

وضعیت ما نیز هنوز مشخص نیست. اتفاقات زیادی باید بیفتد که هنوز نیفتاده تا ببینیم اوضاع چگونه می‌شود. وقتی چنین‌خبرهایی از ایران به ما مخابره شد، من و علیرضا تعجب کردیم. هیچ‌وقت داور یا ورزشکار حرفه‌ای در شرایط نامناسب یا وسط یک تورنمنت خداحافظی نمی‌کند. باید مسابقه‌ها تمام شود و شرایط ارزیابی شود و اگر اوضاع نامناسب بود، آن‌گاه چنین‌اتفاقی رخ دهد.  

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی