کد خبر : 85061
/ 16:47

رتبه یک استان خراسان رضوی در کسری مخازن آب های زیر زمینی

مدیرحفاظت و بهره‌برداری از منابع آب استان خراسان رضوی گفت: به جهت کسری مخازن آب‌های زیر زمینی با بیش از یک میلیارد متر مکعب در سال، استان خراسان رضوی رتبه یک را در کشور دارد.

رتبه یک استان خراسان رضوی در کسری مخازن آب های زیر زمینی

به گزارش شهرآراآنلاین، غلام‌رضا ممدوحی عنوان کرد: در خصوص سازگاری با خشکسالی برنامه‌های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت مطرح است. در برنامه‌های کوتاه مدت عمده تمرکز و هدف بر این بوده که شرایط موجود را حفظ کرده و برنامه هاي حفاظتي به جهت كنترل برداشت هاي غير مجاز را در دستور كار قرار داده ايم . در راهكار هاي ميا مدت اجرا پروژه پساب و انتقال آن به غرب مشهد و جايگزيني با آب كشاورزي ، اجراي سد شوريجه، انجام مطالعات انتقال آب از هزار مسجد مطرح است و در بلند مدت انتقال آب از درياي عمان در دستور كار قرار دارد.
وی ادامه داد: در خصوص بارش‌های سال جاری افزود: با نگاهی در آمارهای موجود می‌توان دریافت که میانگین بارش استان 28 درصد نسبت به سال گذشته کاهش و نسبت به دراز مدت 35 کاهش یافته است.
مدیرحفاظت و بهره‌برداری از منابع آب استان خراسان رضوی افزود: شهرستان کاشمر با  61 میلیمتر بارش و ٣٨ درصد کاهش بارندگی  نسبت به سال گذشته و59 درصد نسبت به دراز مدت كمتربن بارندگي را در سال جاري داشته است.
ممدوحی ادامه داد: از ابتداي سال آتي در مشهد  208 میلیمتر بارندگی که 8 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
مدیرحفاظت و بهره‌برداری از منابع آب استان خراسان رضوی در خصوص وضعیت سد‌ها عنوان کرد: در سال آبی جاري تا انتهای خرداد ماه حجم مخازن  19 سد استان 42 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته و همچنین  در سال آبی 97-96 روان آب‌ها نسبت به میانگین دراز مدت 40 درصد کاهش داشته است. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی