کد خبر : 85064
/ 10:07

جمع آوری روزانه بیش از ٢هزارتن زباله در مشهد

پس از جار و جنجال‌های چندین ماهه اخیر درباره ایستگاه‌های برون‌سپاری شده آتش‌نشانی مشهد که رهاورد سومین دوره مدیریت این شهر به شمار می‌آید، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر در آخرین اظهارنظر خود از ارجاع پرونده تعیین تکلیف این موضوع به شورای حل اختلاف وزارت کشور خبر داده است.

جمع آوری روزانه بیش از ٢هزارتن زباله در مشهد

یوسف‌زاده-شهرآراآنلاین، پس از جار و جنجال‌های چندین ماهه اخیر درباره ایستگاه‌های برون‌سپاری شده آتش‌نشانی مشهد که رهاورد سومین دوره مدیریت این شهر به شمار می‌آید، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر در آخرین اظهارنظر خود از ارجاع پرونده تعیین تکلیف این موضوع به شورای حل اختلاف وزارت کشور خبر داده است. هرچند حرکت پینگ‌پونگی استعلام‌گیری و بررسی در زمینه خصوصی یا حاکمیتی بودن فعالیت آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، بارها و بارها بین مجموعه شورای شهر با نهادهای تصمیم‌گیری همچون فرمانداری، استانداری، وزارت کشور و حتی مجلس شورای اسلامی رفت‌و‌آمد داشته اما ظاهرا هنوز حجت لازم برای برخی مسئولان ذی‌ربط تمام نشده است و کماکان پیگیر بررسی این موضوع از مجموعه‌های مختلف هستند. همچنین با وجود اینکه پیش از این به صورت تلویحی از سوی برخی مسئولان در زمینه حاکمیتی بودن صرف فعالیت‌های ایمنی در شهرها حرف‌هایی زده می‌شد، بخش حقوقی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به درخواست استفساریه شهرداری مشهد -و نه در قالب استفساریه- اعلام کرد که سندی مبنی بر حاکمیتی بودن این موضوع موجود نیست.
محمد حاجیان شهری روز گذشته در نخستین نشست خبری خود درباره خصوصی‌سازی ایستگاه‌های آتش نشانی اظهارکرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در موضوع حاکمیتی بودن خدمات آتش‌نشانی شک وجود دارد و ضرورت دارد وزارت کشور، به عنوان ناظر فعالیت شهرداری‌ها، به موضوع وارد شود.
وی ادامه داد: اگر وزارت کشور دستور دهد که موضوع حاکمیتی نیست، بسیاری از کلان‌شهرها کار خصوصی‌سازی را دنبال می‌کنند و نهضتی در این زمینه شکل می‌گیرد.
  مشهد نیازمند ١۶ ایستگاه آتش‌نشانی دیگر
حاجیان شهری با اشاره به فعالیت ۵٠ ایستگاه آتش‌نشانی در مشهد گفت: با توجه به استاندارد ۵٠ هزار نفر به ازای هر ایستگاه، تعداد ١۶ ایستگاه دیگر برای این کلان‌شهر مورد نیاز است.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد با اشاره به تاریخچه خصوصی‌سازی ایستگاه‌های آتش‌نشانی و کش‌و‌قوس‌های مختلفی که این فرآیند تاکنون داشته است، بیان کرد: موضوع واگذاری ایستگاه‌ها از شورای سوم شروع شد، در شورای چهارم به نتیجه قطعی نرسید و در شورای پنجم همچنان در کش‌و‌قوس است و امیدواریم تصمیمی برای شهر گرفته شود که بعدها پشیمان نشوند.وی ادامه داد: در ابتدای فعالیت شورای پنجم، محمد آذری، سرپرست وقت شهرداری مشهد، نامه‌ای نوشت و تقاضای تعیین تکلیف کرد. هم‌زمان نیز قرارداد چهار ایستگاه آتش‌نشانی در دست اجرا بود و به دنبال شرکت‌ها و پیمانکاران توانمند در این عرصه بودیم.حاجیان شهری با اشاره به پایان قرارداد با شرکتی که پیمانکاری این ایستگاه‌ها را پذیرفته بود، گفت: پس از برگزاری نشست‌ها و تصمیم‌گیری، قرارداد چهارماه تا پایان سال ٩۶ تمدید و مقرر شد ظرف دو ماه شهرداری در این خصوص اقدام کند. هرچند به صورت کتبی دستوری از وزارت کشور ابلاغ نشد.وی با تأکید بر اینکه یک‌نفر باید مسئولیت را بپذیرد، اضافه کرد: آنچه اتفاق افتاده، خصوصی‌سازی نبوده بلکه واگذاری بوده است زیرا هر‌سال ردیف بودجه‌ خاصی برای این منظور در نظر گرفته شده است.
حاجیان شهری با گلایه این نکته را نیز بیان کرد: اگر مبانی حقوقی وجود دارد که شهرداری برای خصوصی‌سازی باید از شورا اجازه بگیرد، پس این همه‌سال که مجوز نداشته کار غیرقانونی انجام داده‌ است و اگر هم نیازی به مجوز شورا نیست که بروند و کار را انجام دهند.
  استفاده از نیروهای مازاد شهرداری در آتش‌نشانی
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همچنین در پاسخ به سؤالی درباره آینده کاری ١١٠ نفر از پرسنل شاغل در ایستگاه‌های آتش‌نشانی بخش خصوصی گفت: برای این افراد از لحاظ کاری مشکلی پیش نمی‌آید و از طرف دیگر می‌توان برای تأمین نیروی لازم در بخش آتش‌نشانی شهر از نیروهای مازاد شهرداری نیز استفاده کرد.اگرچه موضوع آتش‌نشان‌های بخش خصوصی بیشتر وقت نشست مطبوعاتی حاجیان شهری را گرفت، اما او در این جلسه به مباحث دیگری همچون مشاغل مزاحم، تفکیک آب شرب از آب خام، سرانه فضای سبز شهری، زباله‌سوزهای بیمارستانی، مشکلات سازمان فردوس‌ها و بودجه سالانه معاونت خدمات شهری شهرداری نیز اشاره کرد.
وی درباره حمایت از احداث مجتمع‌های ساماندهی مشاغل مزاحم، گفت: مصوبه‌ای با اختصاص ١۵ میلیارد تومان اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه برای این منظور گذرانده شد تا هر چه سریع‌تر این مجتمع‌ها به بهره‌برداری برسد.
این عضو شورای اسلامی شهر مشهد بر لزوم توجه ویژه به موضوع تفکیک زباله از مبدأ نیز تأکید کرد و افزود: به صورت میانگین در مشهد بیش از دو هزار تن زباله در روز جمع‌آوری و در دو محل دفن می‌شود. با این حال به دلیل ضعف فنی، خط هزار تنی برای بازیافت زباله طراحی و اجرا شده، اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.
وی ادامه داد: به دلیل اینکه پیمانکار این خط نتوانسته به تعهدات خود عمل کند، از شرکت خلع ید خواهد شد. این پیمانکار نتوانسته با وجود فرصت‌های ارائه شده چند‌ساله، ظرفیت را چند‌برابر و مشکلات فنی را رفع کند.حاجیان شهری درباره احداث مسیر جدید برای آرامستان رضوان نیز بیان کرد: قرار است مسیر هفت‌کیلومتری این آرامستان در مدت هشت ماه آماده بهره‌برداری شود.
  بودجه ١٠٠٠ میلیاردی
وی بودجه امسال معاونت خدمات شهری را ٧۶٨ میلیارد تومان در بخش عمرانی و جاری اعلام کرد و افزود: این رقم با احتساب بودجه سازمان‌های زیرمجموعه این معاونت به افزون بر یک هزار میلیارد تومان می‌رسد که معادل یک سوم بودجه عمومی شهرداری محسوب
می‌شود.رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر میزان نیاز آبی فضای سبز مشهد را در سال ٢٢ تا ٢٣ میلیون مترمکعب دانست و گفت: حدود چهار میلیون مترمکعب آب شرب در فضای سبز به کار می‌رود اما در آخرین گزارشات ۵/٢ میلیون مترمکعب معادل ١٠ درصد آب شرب در آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود.
وی با اشاره به تهیه لیستی از گیاهان کم‌آب‌طلب، گفت: این لیست شامل ٣٠٠ گونه گیاهی است اعلام می‌شود. و طی دو هفته آینده خروجی کمیته در این‌باره اعلام می‌شود.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی