کد خبر : 85097
/ 06:23
دردسرهای ماده جنجالی ٢۶

خانه‌های فرزندان در اعطای فرزندخواندگی دختران تأمل می‌کنند

ازدواج سرپرست با فرزندخوانده موضوع ماده ٢۶ قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست است که سال ٩٢ به صحن علنی مجلس نهم رفت و به تصویب رسید. این ماده که همان زمان تصویب واکنش‌هایی را به دنبال داشت، با گذشت حدود پنج سال هنوز هم خبرساز است.

خانه‌های فرزندان در اعطای فرزندخواندگی دختران تأمل می‌کنند

زهرااسکندریان- شهرآراآنلاین،همین پنجشنبه گذشته بود که نماینده خانه کودکان و مدیرعامل مؤسسه گلستان علی (ع) درباره این موضوع گفت: این قانون باعث شده بسیاری از خیریه‌ها در اعطای فرزندخواندگی دختران تأمل کنند.

بر اساس این ماده قانونی هر‌گاه سرپرست در صدد ازدواج برآید باید مشخصات فرد را به دادگاه صالحه اعلام کند و در صورت ازدواج هم سازمان بهزیستی مکلف است گزارش ازدواج را به دادگاه اعلام کند تا صلاحیت فرد بررسی شود و پس از آن نسبت به واگذاری سرپرستی به صورت مشترک به زوج یا فک آن، اقدامات لازم صورت گیرد. علت برداشتن ممنوعیت ازدواج سرپرست با فرزندخوانده آن بود که فقها و حقوق‌دانان شورای نگهبان معتقد بودند که تبصره قبلی خلاف شرع بوده است و با افزودن شروطی به آن مشکل شرعی آن حل خواهد شد.

با این حال مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور شهریور سال گذشته از حذف ازدواج فرزندخوانده با سرپرست -چه در زمان حضانت و چه بعد از آن- از متن قانون خبر داد. محمد نفریه به ایسنا گفته بود: اکنون دولت لایحه اصلاحی «ممنوعیت ازدواج فرزندخوانده با سرپرست» را تدوین کرده است و به‌زودی به مجلس ارسال خواهد کرد.

نماینده خانه کودکان و مدیرعامل مؤسسه گلستان علی (ع) پنجشنبه گذشته در نشست مشترک سازمان‌های مردم‌نهاد و سمن‌های حوزه بهزیستی با معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، قوانین فرزندخواندگی را دچار اشکال دانست و گفت: قوانین فرزندخواندگی در عمل نواقص زیادی مانند مشکلات محرمیت، برگرداندن فرزند از جانب متقاضی به دلایلی همچون ناسازگاری با فرزند، تغییر موقعیت فرد متقاضی و... دارد. باید قوانینی وضع شود که از بروز چنین آسیب‌هایی جلوگیری کند و خانواده‌ها نسبت به نگهداری فرزند تعهد داشته باشند.

حمید رضازاده افزود: در قوانین به فرد متقاضی فرزند اعلام می‌شود در صورت تحویل فرزند اگر خانواده وی پیدا شوند و مراجعه کنند، باید کودک به آن‌ها تحویل داده شود. این مسئله باعث استرس خانواده‌ها می‌شود. قانون باید به گونه‌ای باشد که پس از مدتی معین با مراجعه والدین کودک زندگی خانواده فرد متقاضی از هم نپاشد.

 فعالیت بدون مجوز ١٠٠٠ خیریه

او در ادامه این نشست: از فعالیت هزار خیریه بدون مجوز هم خبر داد و افزود: ناهماهنگی در صدور مجوز خیریه‌ها وجود دارد که این موضوع باعث شده است در ١٠ سال گذشته بیش از هزار مجوز خیریه صادر شود و بیش از هزار خیریه هم بدون مجوز کار کنند.

صابری، نماینده مراکز مشاوره در خراسان رضوی، گفت: ٢۶٠ مرکز و دفتر مشاوره در استان و ١١٠ مرکز و دفتر مشاوره در مشهد وجود دارد و باید پرسید کسی که مجوز راه‌اندازی مراکز مشاوره را می‌گیرد، چقدر توانایی تشخیص دارد؟ عمه‌درمانی‌ها و خاله‌تراپی‌ها در خراسان رضوی انجام می‌شود و می‌تواند ابعاد سیاسی و امنیتی داشته باشد.

در ادامه این جلسه نیز جوددوست، نماینده کانون توسعه مهدکودک‌های خراسان رضوی، به مشکلات این کانون اشاره کرد و گفت: از مهدکودک‌ها به عنوان مرکز تجاری یاد می‌شود به طوری که زمین برخی از مهدهای کودک در اختیار آستان قدس است. آستان قدس این خانه‌ها را تجاری اعلام می‌کند و اجاره‌بهای مضاعف می‌خواهد. آب این مهدها تجاری حساب می‌شود. اداره آب اعلام کرده است به‌ازای هر کودک باید هزینه انشعاب آب بدهیم.

محمدرحیم نوروزیان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی نیز که در پایان این جلسه به مسائل مطرح شده پاسخ داد و در واکنش به اظهارات جوددوست اظهار کرد: مواردی بوده در مشهد که مشکلاتی با آستان‌قدس وجود داشته است اما آستان قدس در برخی مسائل به نفع مردم کنار آمده است.

از ابتدای سال گذشته تا ابتدای تابستان امسال، هزار و ١٢٠ کودک و نوجوان بی‌سرپرست و بدسرپرست تحویل بهزیستی خراسان رضوی شده‌اند که نیمی از این فرزندان، نوزاد شیرخواره هستند. سال گذشته ٣١٧ کودک به فرزندخواندگی داده شدند و در میان این اعداد و ارقام به گفته مسئولان بهزیستی برخی موارد استثنایی وجود دارد که خانواده متقاضی کودک را به بهزیستی باز می‌گرداند. این موارد بیماری کودک یا ناتوانی مالی اعلام می‌شود.

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی