• خانه
  • یادداشت
  • شناخت از شهر تعلق می آورد
کد خبر : 85129
/ 11:53
غلامرضا حسنی

شناخت از شهر تعلق می آورد

شخص به محض ورود به یک شهر و ساکن شدن در آن نمی‌تواند به آن شهر تعلق خاطر پیدا کند. این علاقه‌مندی و اخت شدن با محیط شهری ماحصل یک زندگی طولانی مدت در یک مکان است و ریشه در سکونت در شهر و ارزش قائل شدن برای هویت شهری دارد.

شناخت از شهر تعلق می آورد

به عبارت دیگر این عرق شهری برای کسی اتفاق می‌افتد که شهروند است نه صرفا یک شهرنشین؛ یعنی کسی که سالیان سال است در یک شهر زندگی می‌کند، با فرهنگ و ارزش‌های آنجا آشناست و حتی کوچه پس کوچه‌های شهر برایش سرشار از خاطرات است و معنا دارد. البته این احساس هم می‌تواند شناختی باشد و هم رفتاری و هم احساسی. کسی که شهرش را به خوبی می‌شناسد و اطلاعات زیادی از آن دارد از نظر شناختی تعلق خاطر خوبی دارد. کسی که نسبت به توهین، تخریب و گرفتاری‌هایی که در شهر اتفاق می‌افتد واکنش نشان می‌دهد تعلق خاطر احساسی دارد و کسی که در گفتار و رفتارش علاقه‌مندی به شهر وجود دارد و آن را بروز می‌دهد از تعلق خاطر رفتاری برخوردار است.
این قضیه ارتباط مستقیمی با بحث مدیریت شهری دارد و راهکارهای زیادی وجود دارد برای اینکه بتوان این احساس مثبت را در شهروندان یک شهر تقویت کرد:
- اگر تغییرات شهری با مشارکت شهروندان صورت بگیرد و ساخت و سازها، نماسازی‌ها و تحولات شهری را بتوان با مشارکت مردم انجام داد، افراد از آنجایی که تغییرات شهر را تحت‌تأثیر ایده‌ها و نظرهای خودشان می‌دانند و میزانی از دیدگاه‌هایشان را در آن تغییرات می‌بینند تعلق خاطرشان به شهر بیشتر می‌شود.
- فراموش نکنیم که این اتفاق خودش باعث افزایش حس مسئولیت فرد نسبت به شهرش می‌شود و در مسائلی مثل بحث توجه به فضای سبز شهری، صرفه‌جویی در مصرف آب، پرداخت مالیات و ... مثبت‌تر عمل می‌کند.
- هرچه تاریخچه، بافت تاریخی و نمادهای یک شهر بیشتر زنده نگه داشته شود و هرچه که افراد سکونت دائم بیشتری در شهر داشته باشند این احساس پررنگ‌تر خواهد بود.
- فرهنگ سازی و آموزش به کودکان و دانش‌آموزان در مهدکودک‌ها و مدارس و مراکز آموزشی بسیار در بروز این احساس و این طرز تفکر مؤثر است و به این منظور آن‌ها باید با نمادهای تاریخی و قدمت و تمدن شهری‌شان آشنا
بشوند.
- بازارها و مکان‌های تاریخی، خانه‌های هنرمندان و هر جایی که تاریخچه‌ای را برای شهر فراهم می‌کند، نباید به منظور ایجاد برج و ساختمان‌های مدرن تخریب شود. این نمادها هستند که شهر را معرفی می‌کنند.
- بنابراین در مواقعی که بحث مدیریت شهری تضعیف شود، باید این انتظار وجود داشته باشد که از این میزان عرق شهری هم کاسته شود. به طور مثال فردی که خاطرات زیادی با کوچه و محله قدیمی‌اش دارد وقتی آنجا را درصدد تخریب ببیند حس خیلی بدی به او دست می‌دهد. اگر بخواهیم حس تعلق خاطر به شهر را افزایش دهیم باید طی یک فرایند برنامه‌ریزی شده عمل کنیم و روی عامل‌های مسبب این قضیه مانور و آن‌ها را افزایش بدهیم. این اتفاق وقتی به بهترین شکل ممکن می‌افتد که یک کار مدیریتی بگیرد.خوب با مشارکت در سطح مردمی صورت
دکتر غلامرضا حسنی، جامعه‌شناس
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی