کد خبر : 85157
/ 10:13
از ابتدای سال تاکنون

مشهد امسال 18روز هوای ناسالم داشته است

مدیر محیط زیست و توسعه پایدارشهری شهرداری مشهد گفت:در حالی‌که 124روز از سال 97 می گذرد،شهر مشهد تنها 17روز هوای پاک را تجربه کرده است.

مشهد امسال 18روز هوای ناسالم داشته است

 نجمه سرباز- محمدپذیرا در گفتگو با شهرآراآنلاین با بیان اینکه مشهد از ابتدای سال تاکنون وضعیت هوای شهر مشهد تنها تنها 17روز هوای پاک بوده ،اظهارداشت:در همین خصوص شهر مشهد 89روز وضعیت سالم،15روز هوای ناسالم  برای گروههای حساس و 3روز هوای ناسالم  برای تمام گروهها را تجربه کرده است.

 وی 75تا80درصد افت کیفی هوای شهر مشهد را مربوط به ذرات معلق در هوا دانست و خاطرنشان کرد:کاهش بارندگی و افزایش دما باعث می شود تا ذرات معلق و گردو خاک با تنها وزیدن یک نسیم،آنها را در هوا پخش کند و این میزان غلظت آلاینده ها را بالا می‌برد.

وی با بیان اینکه با وجود اینکه امسال شهر مشهد،سال نسبتا خوبی را در تجربه هوای پاک آغاز کرده بود،به طوری‌که در آغازین  ماههای سال افزایش دوبرابری روزهای پاکش به 16روز رسیده بود و این باعث دلخوشی مردم و مدیران امور شهر شده بود،ادامه داد: اما دیری نپایید که این دلخوشی دستخوش تغییرات اساسی و کم سابقه در مشهد شد. روند رو به رشد و افزایشی آلاینده‌ها  وگرد وغبار قره قوم در ترکمنستان در خردادماه که هوای مشهد را به حالت هشدار رسانده بود ، این شهر را به نحو کم سابقه ای در وضعیت اضطرار قرار داد.

وی یادآورشد:کمیته اظطراری کاهش آلودگی هوا نیز در همین خصوص تصمیمات اساسی را برای شهر مشهد گرفت،از تعطیلی همه فعالیتهای آموزش و پرورش و فوق برنامه در مدارس مشهد  تا تاخیر دو ساعته در آغاز رسمی فعالیت ادارات و تعجیل دو ساعته در تعطیلی فعالیت بانکهای خصوصی و دولتی، ممنوعیت حرکت تمامی خودروهای سواری شخصی دارای پلاک زوج در روز پنجشنبه دهم خرداد، تعطیلی تمامی مهدهای کودک در روزهای نهم و دهم خردادو...  تا حدودی مخاطرات وعوارض این آلودگی را کاهش داد.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی