• خانه
  • اقتصادی
  • التهاب بازار سکه و ارز، خرید و فروش مسکن در شهر جدید را رونق بخشید/ گلبهار، مقصد سرمایه های سرگردان
کد خبر : 85185
/ 11:40

التهاب بازار سکه و ارز، خرید و فروش مسکن در شهر جدید را رونق بخشید/ گلبهار، مقصد سرمایه های سرگردان

بعد از التهاب در بازار سکه و ارز و سرمایه‌هایی که به امید سودآوری در آن صرف شد، گویا این بار نوبت بازار مسکن است در جایی که هم به مشهد نزدیک باشد و هم امکان جذب سرمایه‌های خرد را داشته باشد، جایی مثل گلبهار.

التهاب بازار سکه و ارز، خرید و فروش مسکن در شهر جدید را رونق بخشید/ گلبهار، مقصد سرمایه های سرگردان

سرنوشت اقتصاد مشهد با سرمایه‌های خرد و سرگردان گره خورده است، سرمایه‌هایی که به سیل می‌ماند و به هر سمت که روانه شود باید منتظر خرابی بود. اصلا شاید به همین علت بود که مؤسسات مالی و اعتباری با مشکلاتی که هنوز ردشان هموار نشده است ابتدا در مشهد و نه در جایی دیگر پا گرفتند.
بعد از التهاب در بازار سکه و ارز و سرمایه‌هایی که به امید سودآوری در آن صرف شد، گویا این بار نوبت بازار مسکن است در جایی که هم به مشهد نزدیک باشد و هم امکان جذب سرمایه‌های خرد را داشته باشد، جایی مثل گلبهار.

اثرپذیری گلبهار از مشهد
از ابتدای سال یا شاید هم کمی قبل‌تر، شاید اسفند پارسال، مهم‌ترین اتفاقی که در بازار مسکن گلبهار رخ داده رشد صددرصدی قیمت‌ مسکن بوده است. این جمله را از مشاوران املاک گلبهار می‌شنویم مثل محمدرضا غلامی که اهل چناران است و با اطمینان می‌گوید: بازار مسکن گلبهار متأثر از مشهد است و از اتفاقاتی که در گلبهار رخ داده است در دیگر شهرهای هم‌جوار مثل چناران و قوچان خبری نیست.
١٠ سال سابقه کاری که در مشاوره املاک دارد و معتقد است که نباید به ماندگاری رونق کنونی خوش‌بین بود و این‌طور به نظر می‌رسد که هیجان تقاضای مسکن در ماه‌های آینده‌ کاهشی محسوس و بیش‌از‌پیش خواهد داشت.
میلاد خیاط از دیگر مشاوران املاک گلبهار است. هشت سال می‌شود که به این کار مبادرت دارد. بنابراین می‌توان روی شناختش از بازار مسکن حساب باز کرد.
او با بیان اینکه سرریز سرمایه و جمعیت مشهد به سمت گلبهار آمده است ادامه می‌دهد: مشهدی‌ها سرمایه‌‌های اندکی را که دارند به بازار مسکن گلبهار آورده‌اند چون با این پول در مشهد نمی‌توان ملکی خرید. آن‌ها می‌خواهند پولشان را جایی بند کنند. اگر وسعشان به سرمایه‌گذاری در مشهد می‌رسید، به طور حتمی به گلبهار نمی‌آمدند.
او این نکته را هم یادآور می‌شود که در میان خریداران، هستند کسانی که قصدشان سرمایه‌گذاری نیست. آن‌ها نمی‌توانند خانه دلخواه خود را در مشهد داشته باشند. بنابراین، برای تحقق خواسته‌شان به گلبهار می‌آیند.

١٠ درصد، تقاضای مصرفی
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گلبهار نیز از میزان رشد تقاضای خرید مسکن آماری ندارد. با وجود این، بر نکاتی که همکارانش به ما گفته‌اند صحه می‌گذارد، چیزهایی مثل دو‌برابر شدن قیمت‌ها و اثرپذیری بازار مسکن گلبهار از تحولات مشهد.
مجید جلالی با شناختی که از جامعه خریداران مسکن در گلبهار دارد، با خاطرجمعی می‌گوید که افزایش تقاضای مسکن گلبهار‌ از نوع سرمایه‌گذاری است، نه مصرفی و کسانی که گلبهار را برای سکونت انتخاب کرده‌اند چیزی حدود ١٠ درصد ‌خریداران هستند.
او معتقد است: قیمت زمین در گلبهار تابع دو چیز است، یکی تقاضا و دیگری قیمت‌هایی که شرکت عمران گلبهار کارشناسی و اعلام می‌کند.
تبی که تند باشد‌ زود به عرق می‌نشیند. این ضرب‌المثل خلاصه صحبت‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک گلبهار است. ‌‌رکورد در حال بازگشت به بازار مسکن گلبهار است و رونقی که هم که این روزها مشاهده می‌شود بیشتر ناشی از جابه‌جایی‌های اجاره‌ای است.

نقش بازار ارز و سکه
مقوله‌های اقتصادی را نمی‌توان سوا از هم تحلیل کرد. مثلا نمی‌شود منکر تأثیر غیرمستقیم بازار سکه و ارز بر بازار مسکن شد. دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن که به این تأثیر اذعان دارد، به ایسنا می‌گوید: ‌بخشی از رشد قیمت‌ها در بازار مسکن، به دلیل نوسانات قیمت ارز و دلار است.
فرشید پورحاجت با اشاره به منحرف شدن پول‌های سرگردان به سمت بازار مسکن اظهار می‌کند: با نوساناتی که در بازار ارز به وجود آمد، بخشی از پول‌های سرگردان به سمت بازار مسکن روانه شدند و این موضوع تشدید افزایش قیمت مسکن را موجب شد.
کارشناسان معتقدند بازار مسکن تابع متغیرهایی عمومی است که وقتی بروز می‌کند تأثیر خود را کمابیش در سراسر کشور نشان می‌دهد، نظیر قیمت مصالح و تورم در سایر بخش‌ها.
همسایگی گلبهار و مشهد موجب شده است علاوه بر تأثیر‌پذیری مسکن این شهر کوچک از بازار کشور، از مؤلفه‌های هم‌جواری با کلان‌شهر مشهد نیز تأثیر پذیرد.

خبری از خدمات جدید نیست
نایب‌‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد وضعیت ماه‌های اخیر این بازار را برایمان شرح می‌دهد.
سید علیرضا علویان با اشاره به افزایش حدود ۵٠ درصدی قیمت‌ مسکن در تهران اظهار می‌کند: نفس این افزایش قیمت در مشهد هم رخ داد، هر چند شاید در مناطق مختلف شهر با درصدهایی متفاوت از رقم یاد‌شده.
این کارشناس بازار مسکن اضافه می‌کند: اینکه امیدها برای خانه‌دار شدن در مشهد کاهش یافته است صحیح است. در چنین شرایطی، احتمال افزایش تقاضا برای خرید مسکن در گلبهار وجود دارد، هر‌چند به دلیل نداشتن آمار متقن، نمی‌توانم آن را با قطعیت بگویم. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، بعید است قصد خریداران سکونت در گلبهار باشد زیرا در گلبهار اتفاق تازه‌ای به لحاظ ایجاد زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل، خدماتی و غیره رخ نداده است. خلاصه‌اش اینکه مشهد را نباید با تهران، و گلبهار را نباید با کرج مقایسه کرد.

رشد نامعلوم جمعیت
صحبت‌های فعالان مسکن در گلبهار و مشهد حکایت از آن دارد که تقاضای بالای مسکن در گلبهار عمدتا جنبه سرمایه‌گذاری دارد تا مصرفی. با وجود این، گمانه‌های افزایش تقاضا برای سکونت در این شهر جدید همچنان پا‌برجاست. حتی اگر رشد جمعیت در گلبهار ‌پذیرفته شود، آماری از میزان آن در اختیار نیست. یک مسئول در شرکت عمران گلبهار به سرشماری نفوس و مسکن سال ٩۵ اشاره می‌کند و با بیان اینکه جمعیت اعلام‌شده از سوی مرکز آمار ایران را دقیق نمی‌داند می‌گوید: جمعیت گلبهار به‌‌مراتب بیش از ٣۵ هزار نفر به نظر می‌رسد.
دلیلی که او برای درستی صحبتش می‌‌آورد به این شرح است: تعداد انشعابات گاز یا برق که اختلاف کمی با هم دارند، می‌توانند تقریبی از رشد جمعیت باشند. سال ٩۵، تعداد انشعاب‌های گاز حدود ٢٠ هزار مورد بود. با فرض اینکه خانواده‌های ساکن گلبهار را سه نفره تخمین بزنیم، جمعیت چیزی حدود ۶٠ هزار نفر برآورد می‌شود که با رقم رسمی اعلام‌شده، یعنی ٣۵ هزار نفر، فاصله معناداری دارد. این مقام مسئول ادامه می‌دهد: میزان انشعاب‌های جدید گاز در سال ٩۵ دو هزار و ١٠۴ مورد بوده است. این میزان در سال ٩۶ با رشد ٣۴ درصدی، به دو هزار و ٨٧۴ مورد بالغ شده است که نشان‌دهنده رشد جمعیت است.
به گفته وی، کل انشعاب‌های گاز در این شهر جدید، به ٣٣ هزار و ۵٠٠ مورد بالغ می‌شود. اگر از این تعداد هزار و ٢٠٠ انشعاب تجاری را کسر کنیم، به قاعده، باید با جمعیتی بالغ بر ١٠٠ هزار نفر مواجه باشیم.
با تمام این تفاصیل، اگر شما هم از گلبهار بازدید میدانی داشته‌اید، احتمالا بر این نکته صحه می‌گذارید که به اعداد یادشده نمی‌توان چندان اعتماد کرد زیرا خانه‌های مجردی، خانه‌های دانشجویی، ویلاهای تفریحی و به طور خلاصه جمعیت شناور این شهر جدید را نمی‌توان نادیده گرفت.

معضلی به نام نقدینگی
وضعیت بازار و قیمت‌های مسکن گلبهار به روال قبل بازمی‌گردد؟ این سؤالی است که خیاط، یکی از مشاوران املاک گلبهار، به آن پاسخ می‌دهد: نظیر این افزایش تقاضا و تورم پیش از این نیز رخ داده و پس از مدتی، قیمت‌ها به روال قبل برگشته است، اما امسال اوضاع متفاوت است. متغیرهایی مثل بازار ارز و سکه وجود دارند که وضعیتشان نامعلوم است. تغییر در آن‌ها پیش‌بینی درباره بازار مسکن را با قطعیت مواجه می‌کند.
بهروز بنیادی، نماینده کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن، در گفت‌و‌گو با شهرآرا ماجرا را ریشه‌ای‌تر بررسی می‌کند.
نقدینگی سرگردان ترجیع‌بند صحبت‌های این عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی است. او معتقد است: موضوع به سرمایه‌هایی برمی‌گردد که در دست مردم وجود دارد و دولت باید برای هدایت آن به سمت تولید، چاره‌جویی کند. متأسفانه وقتی دولت این کار را نکند دلال‌بازی‌ها شروع می‌شود، امروز برای ارز، فردا برای سکه، روز بعد در مورد مسکن و... . نقدینگی مثل سیل است. به هر سمتی برود عواقب دارد.  
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی