• خانه
  • یادداشت
  • کیفیت زندگی در شهرهای هوشمند
کد خبر : 85189
/ 12:05
رقیه حاجی زاده طوسی

کیفیت زندگی در شهرهای هوشمند

«کیفیت زندگی» از واژه‌هایی است که تعریف مشخص و یکسانی ندارد و مفهومی فراگیر، پیچیده و متأثر از عوامل گوناگون از جمله عوامل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.

کیفیت زندگی در شهرهای هوشمند

«کیفیت زندگی از دو مفهوم جهانی تشکیل شده است: مفهوم اول، درک کیفیت زندگی و در نتیجه رضایت‌مندی از زندگی است و مفهوم دوم کیفیت زندگی در محیط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.
بهبود همه‌جانبه کیفیت زندگی از مسائل اصلی در جوامع پیشرفته امروزی است. با توجه به پیشرفت‌های چشمگیر و قابلیت‌های شهرهای هوشمند، یکی از روش‌های کمک‌کننده در مسیر بهبود کیفیت زندگی استفاده از فناوری‌های نوین است. با نگاهی به شهرهای هوشمند می‌بینیم که در این شهرها نیروهای کاری هوشمند و ماهر، مسئولیت ارائه خدمات شهروندی را برعهده دارند و به همین علت می‌توانند بهترین خدمات را در محیطی سالم و عاری از هرگونه آلودگی زیست ‌محیطی در اختیار شهروندان قرار دهند. از آنجا که تا سال ٢٠۵٠ میلادی بیش از ٧٠ درصد جمعیت دنیا ساکن شهرها می‌شوند این ویژگی از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. اکنون فناوری اطلاعات مهم‌ترین زیرساخت برای توسعه شهرهای هوشمند در راستای ارتقای کیفیت زندگی است. امروزه شهرهای هوشمند، تنها پیامد ناشی از پیشرفت‌های به‌دست‌آمده در حوزه فناوری‌های نوین محسوب می‌شوند وبه موازات رشد فناوری شاهد گسترش راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی در شهرهای هوشمند بوده‌ایم.
در شهرهای هوشمند سیستم‌های مرکزی که متشکل از شبکه‌های زیرساخت و عوامل محیطی و دیگر نیازمندی‌های مرتبط با زندگی شهروندی هستند، از طریق ابزارهای فناوری اطلاعات به گونه‌ای به هم مرتبط شده‌اند که می‌توانند خدمات مورد نیاز شهروندان در زمینه‌های مختلف تجارت، حمل‌و‌نقل، ارتباطات، آب و انرژی را به‌راحتی در اختیار آن‌ها قرار دهند، به نحوی که شهروندان در هر نقطه‌ای از شهر می‌توانند به‌راحتی امنیت محل زندگی و محل کار خود را از طریق اینترنت تحت کنترل قرار دهند. با گسترش سیستم‌های کنترل الکترونیکی در خانه‌های هوشمند، شهروندان زندگی در خانه‌های دیجیتالی را تجربه خواهند کرد که در آن‌ها از طریق یک رایانه دمای هوا، میزان روشنایی، تهویه هوا و همچنین سیستم امنیتی را تحت کنترل خود قرار خواهند داد. این شهرها به سیستم‌های هوشمندی مجهز هستند که ساکنان آن‌ها می‌توانند به کمک آن محل زندگی خود را از نقاط مختلف زیر نظر داشته باشند.
با توجه به موارد بالا، شهر هوشمند بستری مناسب برای ارتقای کیفیت در شاخص‌های زندگی است. ارتقای شاخص‌های زندگی از جمله فرهنگ، بهداشت، ایمنی، مسکن و گردشگری به طور در خور توجهی کیفیت زندگی شهروندان را ارتقا می‌دهد. توسعه هر یک از ایـن جوانـب بـه رضـایت، آسایش و رفاه بیشتر شهروندان منجر می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند زندگی بهتری داشته باشند. در سطح بین‌المللی تمامی کشورهای دنیا بـه سـمت توسـعه پایدار شـهری از طریـق هوشمندسـازی شهری قدم برداشته‌اند. بنابراین مسئولان کشورها و مدیران مدیریت و بهبود کیفیت زندگی شهروندان دانسته‌اند.پیشرو شهری، ایجاد شهر هوشـمند را بهتـرین گزینه برای
رقیه حاجی زاده طوسی، پژوهشگر حوزه شهر هوشمند 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی