کد خبر : 85213
/ 09:17
همزمان با آذین بندی شهر، بیش از ٢هزار برنامه به مناسبت ولادت امام رضا(ع) توسط مدیریت شهری در فرهنگ‌سراها و مراکز فرهنگی برگزار می‌شود

طنین‌شادی‌ در شهر

این روزها، مشهد بیشتر از همیشه حال‌‌و‌هوای علی‌بن‌موسی‌الرضا‌(ع) را دارد و در گوشه‌گوشه شهر، شمیم عطر میلاد سلطان خراسان استشمام می‌شود.

طنین‌شادی‌ در شهر

کوچه‌ها و خیابان‌ها، رنگ شادی به خود گرفته‌اند و مردمی که مدت‌ها چشم‌انتظار میلاد ولی‌نعتمشان هستند، با شربت و شیرینی از زائران بارگاه قدسی امام مهربانی‌ها پذیرایی می‌کنند. در این میان دستگاه‌هایی همچون شهرداری و آستان قدس رضوی، به عنوان محور کانونی جشن‌های دهه کرامت، سنگ تمام گذاشته‌اند و برنامه‌های مدون و جامعی را برای این روزهای شاد و خاص تدارک دیده‌اند. مدیریت شهری مشهد نیز با اختصاص فضاهای تبلیغاتی در اختیار خود به این موضوع، نه تنها شور و حالی وصف‌ناپذیر به شهر داده، بلکه از لحاظ کمیت و کیفیت آثار به نمایش گذاشته شده در بیلبوردهای محیطی، فراتر از اقدامات دوره‌های پیشین گام برداشته است. ملیحه سعیدی، از شهروندان مشهدی درباره فضاآرایی‌ شهر به مناسبت فرارسیدن دهه کرامت و ایام ولادت ثامن‌الحجج (ع) به خبرنگار شهرآرا گفت: خوشحالیم که مدیریت شهری با نگاه ویژه خود به مباحث فرهنگی و مذهبی، محیطی متفاوت را برای زائران و مجاوران ولی‌نعمتمان فراهم کرده است و امیدواریم در مقاطع دیگر نیز با همین رویکرد اقدامات درخور توجهی انجام دهد. محمدتقی حسینی از دیگر شهروندان ساکن کوی طلاب نیز با اشاره به مضامین به کار گرفته شده در رولاپ‌ها و بیلبوردهای شهری در این ایام گفت: اینکه پیام‌ها و گفتارهای رئوفانه و اخلاق‌مدارانه از امام مهربانی‌ها در گوشه‌گوشه شهر به چشم شهروندان و زائران می‌خورد، اتفاق خوبی است.

گلباران حرم مطهر رضوی
آن‌طور که معاون فرهنگی، هنری سازمان فرهنگی، تفریحی شهرداری مشهد گفته، قرار است بیش از دو هزار برنامه در دهه کرامت و به مناسبت ولادت امام رضا (ع) در فرهنگ‌سراها و مراکز فرهنگی برگزار شود که مهم‌ترین آن‌ها اجتماع بزرگ مردم مشهد در میدان شهدا و گلباران حرم مطهر رضوی با همکاری آستان قدس رضوی است. محمدمحسن مصحفی درباره جزئیات این برنامه‌ها به شهرآرا گفت: جشنواره‌های مختلفی در قالب برنامه‌ها برگزار می‌شود که یکی از آن‌ها جشنواره فرهنگی و هنری در بوستان وفاست که با حضور برخی چهره‌های سرشناس و هنرمندان استند‌آپ‌کمدی، موسیقی سنتی و... در ١٠ شب اجرا می‌شود. او ادامه داد: جشنواره شهر شاد در بوستان ملت، ویژه برنامه راه امید و مهربانی، امام مهربانی‌ها، یک بعدازظهر خانوادگی، حریم آفتاب، جشنواره غذا، نمایشگاه‌های عکس و محصولات فرهنگی و پاتوق‌های گفت‌وگو از دیگر برنامه‌هایی هستند که در ٢٠ نقطه شهر برگزار می‌شود.

نورافشانی ٢٠ نقطه شهر
معاون سازمان فرهنگی شهرداری مشهد همچنین درباره نورافشانی و آذین‌بندی شهر اظهار کرد: ٢٠ نقطه شهر در شب ولادت امام رضا (ع) نورافشانی می‌شود؛ پارک کوهسنگی، برج‌های مرتفع خیابان امام رضا، بوستان وفا و... از مکان‌هایی هستند که در آن‌ها نورافشانی انجام می‌شود. همچنین بیش از ۵٠٠ هزار متر آذین‌بندی در سراسر شهر برای رنگ بخشیدن به شهر برای شب میلاد انجام شده است.
قائم‌مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد نیز با اشاره به فعالیت‌های این مجموعه برای ایام میلاد امام هشتم (ع) از فضاآرایی متفاوت محیطی در این ایام خبر داد و گفت: یک‌صد بیلبورد و رولاپ در نقاط مختلف شهر نصب شده است که مضامین و محتوای بیلبوردهای و فضاهای محیطی شهری در این روزها به گونه‌ای فراهم شده است که بیانگر دیدگاه‌ها و گفتارهای حکیمانه و رئوفانه امام مهربانی‌ها باشد.
خلیل ا... کاظمی همچنین به نصب بیش از ٨٠ هزار متر ریسه‌های پارچه‌ای، ٢٠ هزار متر ریسه رنگی، پرچم الوان و پرچم ایران اشاره کرد و درباره برخی اقدامات دیگر معاونت‌های شهرداری برای این روزها گفت: در نظر گرفتن ۵٢ فضای پارک حاشیه‌ای، انتخاب ٨٠ محله برای برپایی جشن‌های رضوی و مشارکت هیئت‌های مذهبی در اجرای برنامه‌های شاد دهه کرامت از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده برای این مناسبت است.
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی نیز در تشریح برنامه‎های شب و روز میلاد امام رضا (ع) در حرم مطهر رضوی گفت: جشن‎های شب و روز میلاد امام رضا (ع) طبق روزشمار برنامه‎های دهه کرامت با شعار «اهل بیت پیامبر اعظم (ص)، پناه مستضعفان جهان» و «امام هشتم (ع)، الگوی کامل خدمت کریمانه» برگزار می‎شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید‎ جلال حسینی با اشاره به گل‎باران بارگاه منور رضوی هم‎زمان با شب میلاد امام رضا (ع) افزود: این برنامه رأس ساعت ١٧:٣٠ امروز، دوم مرداد، با حضور خادمان حرم از عرصه میدان شهدا آغاز می‎شود و همه حاضران با در دست داشتن شاخه گل به سمت حرم امام رئوف (ع) حرکت می‎کنند.
وی ادامه داد: طی مسیر نیز مداحان و ذاکران خاندان عصمت و طهارت (ع) به مدیحه‌‌سرایی خواهند پرداخت و زائران، مجاوران و خادمان پس از ورود به حرم مطهر در صحن جامع رضوی گردهم خواهند آمد و از برنامه اصلی «شکوه رضوان» بهره‌مند می‎شوند.
حسینی با بیان اینکه سخنران ویژه شب میلاد امام رضا (ع) حجت الاسلام رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، خواهد بود، افزود: مراسم جشن شب میلاد حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در صحن جامع رضوی از ساعت ١٨ آغاز خواهد شد و تا ساعت ٢٣:٣٠ ادامه دارد.

تعویض پرچم گنبد منور
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: اولین بخش برنامه‎های روز میلاد، چهارشنبه ساعت ٧ صبح با موضوع آیین تعویض پرچم گنبد منور و پوشش ضریح مطهر رضوی و نقاره‌زنی در صحن انقلاب برگزار
می‎شود. وی اضافه کرد: بخش دوم برنامه جشن روز میلاد نیز از ساعت ١٠ صبح در رواق امام خمینی (ره) برگزار می‎شود که در این برنامه تولیت آستان قدس رضوی، نماینده ولی فقیه در خراسان، ائمه جماعات حرم، مدیران و مسئولان استانی و کشوری، نیروهای نظامی و لشکری، علمای اهل تسنن و عموم زائران و مجاوران حضور خواهند داشت. حسینی تأکید کرد: بخش سوم برنامه‎های روز میلاد نیز بعد از نماز ساعت ١٣:٣٠ در رواق غدیر تدارک دیده شده است که در آن حجت‌الاسلام والمسلمین رنجبر به سخنرانی و حاج مهدی‎ سماواتی به مدیحه‎سرایی می‎پردازند.
وی با اشاره به اینکه نماز ظهر و عصر در روز میلاد توسط آیت‌ا... سبحانی اقامه می‎شود، بیان کرد: برنامه شام میلاد نیز از ساعت ١٨ در صحن جامع رضوی برگزار می‎شود. در شام ولادت امام رضا(ع) بعد از اقامه نماز مغرب و عشا و قرائت زیارت امین‌ا...، یکی از باشکوه‎ترین محافل قرآنی حرم رضوی در صحن جامع برگزار می‎شود.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی