کد خبر : 85388
/ 15:43

آیا تشکیل ناتوی عربی امکان پذیر است؟

خبرگزاری رویترز در مطلبی نوشته است که مشخص نیست باصطلاح ناتوی عربی که آمریکا به دنبال تشکیل آن است با چه مکانیسمی می‌تواند با تهران مقابله کند چرا که ابتکارات مشابه دولت‌های قبلی آمریکا برای ایجاد اتحادی رسمی با خلیج فارس و متحدان عرب در گذشته ناکام مانده اند.

آیا تشکیل ناتوی عربی امکان پذیر است؟

به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از میزان، خبرگزاری رویترز در مطلبی در پی انتشار خبری درباره تقلای آمریکا برای تشکیل باصطلاح ناتوی عربی می‎گوید که دولت آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران، درصدد همکاری با کشور‌های عرب حوزه خلیج فارس در قالب طرحی با عنوان ناتوی عربی است.

براساس این طرح شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان، امارات متحده عربی، قطر، بحرین، کویت، عمان) به همراه اردن و مصر تحت هدایت آمریکا سازمانی مشابه ناتو تشکیل می‌دهند.

طبق اخبار منتشر شده قرار است این موضوع به طور جدی اواخر مهرماه و سه هفته پیش از آغاز تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، در نشست سران عربی در واشنگتن مورد بحث قرار گیرد.

رویترز می‎نویسد: نکته قابل توجه در پروژه ناتوی عربی، بحران دیپلماتیک میان عربستان و قطر است. عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات در ژوئن ۲۰۱۷ با متهم ساختن قطر به حمایت از تروریسم این کشور را محاصره زمینی، دریایی و هوایی کردند که این اتهام با قاطعیت از سوی دوحه رد شد. بلوک تحت رهبری عربستان لیستی از خواسته‌های خود را به دوحه ارائه کرد و آن را اولتیماتومی به قطر برای پذیرش عواقب اقداماتش اعلام کردند. دوحه با رد این درخواست‌ها تاکید کرد که سیاست خارجی خود را تسلیم آنان نخواهد کرد.

بروس ریدل از کارکنان سابق سیا، پنتاگون و شورای امنیت می‎گوید: «دولت آمریکا از شکاف کشور‌های عربی با قطر بسیار نگران است. این شکاف قادر است برنامه ناتو را در معرض تهدید قرار می‌دهد.»

وی می‎افزاید: «با وجود مسائل فوق، ناتوی عربی شکل نمی‌گیرد. قصد ریاض تغییر رژیم در قطر است. البته احتمالا سعودی‌ها توانایی تغییر رژیم را ندارند، اما این چیزی است که می‌خواهند و بسیار خطرناک است.»
 
رویترز در پایان نوشته است که هنوز مشخص نیست که این اتحاد با چه مکانیسمی می‌تواند با تهران مقابله کند. ابتکارات مشابهی از سوی دولت‌های قبلی آمریکا برای ایجاد اتحادی رسمی با خلیج فارس و متحدان عرب در گذشته ناکام مانده‎اند.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی