کد خبر : 85402
/ 08:39
گزارش تحلیلی شهرآرا از وضعیت بازنشستگی ۵١ مدیرکل، مدیر و رئیس استانی

یک بام و دو هوا

بازنشستگی کامل مدیران بازنشسته، وابسته به نظر شورای نگهبان است. شورایی که قانونگذار، اعضای آن را از مصوبه بهارستان مستثنا کرده است.

یک بام و دو هوا

قاسمی مقدم-شهرآراآنلاین، اینکه چرا بازنشستگان می‌توانند در شورای نگهبان، دستگاه قضا یا حتی مجلس شورای اسلامی حضور داشته باشند اما در سمت‌هایی مانند معاون وزیر یا استاندار اجازه حضور ندارند، ابهامی است که مجلسی‌ها هم هنوز تفسیر درستی از آن ارائه نکرده‌اند. اگرچه در برخی از کشورها بازنشسته‌ها ترجیح می‌دهند که جای خود را به مدیران جوان بدهند و از ظرفیت آن‌ها استفاده شود اما نکته اینجاست که به یک‌باره افراد باتجربه کنار گذاشته نمی‌شوند. حالا در کشور ما قانونگذار، خود و برخی دیگر از مدیران تراز اول کشور را از مصوبه منع به‌کارگیری بازنشستگان مستثنا كرده است و اميد مي رود در شرايط كنوني كه كشور با بحران هم رو به رو است تدبيري مناسب اتخاذ گردد.

در بین ۵١ مدیر استانی، فقط یک بازنشسته داریم، اگرچه تا امروز، هنوز آمار رسمی در این رابطه اعلام نشده است اما گفت‌وگوی شهرآرا با ٣۴ مدیرکل، هفت مدیرعامل، سه مدیر و ۶ رئیس سازمان، دانشگاه، ستاد و شورا حکایت از این دارد.

مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی بهانه‌ای شد برای آنکه به سراغ بیشتر مدیران و رؤسای استانی برویم و وضعیت بازنشستگی آن‌ها را جویا شویم. گزارش اول شهرآرا درباره این موضوع با عنوان «#من_بازنشسته_نیستم» در روز هفتم مرداد منتشر شد. در این دو گزارش تحلیلی که با موضوع بررسی وضعیت بازنشستگی مدیران استانی تهیه کردیم، مشخص شد از مجموع ۵١ مدیر و رئیس استانی، فقط یک‌نفر بازنشسته است. از مجموع مصاحبه‌شوندگان، بر اساس چارت سازمانی اعضای شورای اداری استان، ٣۴ نفر مدیرکل هستند که هیچ‌یک بازنشسته نیستند. هفت نفر نیز مدیرعامل شرکت‌ها و سازمان‌های استان هستند که در بین آن‌ها هم مدیر بازنشسته وجود ندارد. حتی در میان سه مدیر استانی که در گفت‌وگو با شهرآرا وضعیت بازنشستگی خود را اعلام کرده‌اند، هیچ بازنشسته‌‌ای وجود ندارد.

علی اکبر پارسا، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، تنها مدیر استانی بازنشسته، جزو ۶ رئیس سازمان، دانشگاه، ستاد و شورای استانی است که در گفت‌وگو با شهرآرا اعلام کرد آمادگی دارد هر زمان که نیاز باشد مدیریت را به فرد دیگری واگذار کند. به گفته نوروزیان، معاون سیاسی، ‌امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی، علاوه بر وی، استاندار خراسان رضوی و معاون عمران استاندار بازنشسته هستند.

آن‌طور که شنیده‌ها حکایت دارد، دو مشاور استاندار هم جزو مدیران بازنشسته هستند و در صورت تأیید نهایی مصوبه مجلس باید با کار در دستگاه‌های اجرایی خداحافظی کنند

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی