کد خبر : 85494
/ 07:14
معاون اقتصادی شهردار از امکان جذب سرمایه‌گذار خارجی با وجود بی‌ثباتی نرخ ارز می‌گوید

فرصت سوزی درجذب سرمایه‌گذار

حتی در شرایط اقتصادی و نرخ کنونی ارز هم می‌شود سرمایه‌گذار خارجی را جذب کرد. این باور را رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های اقتصادی شهرداری مشهد در جمع تعدادی از مدیران ارشد و میانی خراسان رضوی مطرح کرد.

فرصت سوزی درجذب سرمایه‌گذار

شهامت-شهرآراآنلاین،آن‌ها عصر پنجشنبه در سالن اجتماعات هتل میثاق گرد هم آمده بودند تا با قوانین و فرایندهای جذب سرمایه‌گذاری خارجی آشنا شوند.

رضا خواجه نائینی در تشریح باور خود، به تجربه‌ سال ٩١ که در سازمان سرمایه‌گذاری خراسان رضوی مسئولیت داشت اشاره کرد و گفت: آن زمان هم موضوع برگزاری چنین دوره‌هایی مطرح بود اما استقبال چندانی نمی‌شد. نتیجه این شد که وقتی برجام رخ داد، نه بسترها برای جذب سرمایه‌گذار خارجی فراهم بود، نه اطلاعات مدیران کافی بود. بسته‌های سرمایه‌گذاری ارائه نشده بود و حتی سایت‌ها دو‌زبانه نبود. دو سال طول کشید که تعدادی قرارداد بسته شد. به عبارت دیگر، فرصت را از دست دادیم.

این صحبت‌ها‌ نخستین دلیلی بود که به گفته رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های اقتصادی شهرداری مشهد، برگزاری چنین دوره‌ای را ضرور می‌کرد. او درباره دلیل دوم نیز گفت: شاید در جذب سرمایه‌گذاری کلان با موانعی مواجه باشیم اما تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران خارجی خرد به‌ویژه شیعیان عرب، افغانستان و پا‌کستان به فعالیت در مشهد رغبت دارند. این رغبت گاهی انگیزه غیرمادی دارد و برای مثال، ناشی از تمایل به دریافت اقامت در کشوری شیعه است.

به گفته وی، اکنون نیز تعدادی از پروژه‌های شهر با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی در حال اجراست مثل باغ گیاه‌شناسی که با سرمایه‌گذاری یک عربستانی عراقی‌تبار دارد انجام می‌شود. همچنین چند هتل پنج‌ستاره با مشارکت سرمایه‌گذاران کویتی در منطقه ثامن در دست ساخت است.

خواجه نائینی افزایش آگاهی مدیران را از سیاست‌های معاونت اقتصادی شهرداری مشهد دانست و گفت: از آنجا که خود را متولی اقتصاد شهر و نه صرفا اقتصاد شهرداری می‌دانیم، پیش از این سه دوره آموزشی با رویکرد اقتصادی برگزار کردیم. این چهارمین و البته نخستین دوره‌ای است که با همکاری سازمان سرمایه‌گذاری خارجی کشور برپا می‌شود. در دوره‌های بعدی، «بازار سرمایه و راه‌های تأمین منابع مالی» و «فاینانس و وام‌های بین‌المللی» به مدیران آموزش داده خواهد شد.

خروج سرمایه از استان

رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر مشهد نیز به عنوان سخنران بعدی مراسم، تجربه‌های خود را با مهمانان در میان گذاشت و از زمانی گفت که اعضای نخستین شورای اسلامی شهر مشهد او را به عنوان شهردار انتخاب کردند، دفتر مشارکت‌های اقتصادی شهرداری مشهد را پایه‌گذاری کرد و بستر گفت‌وگوی هیئت‌های اقتصادی خارجی و سرمایه‌گذاران داخلی متعدد را فراهم کرد اما نتایج در ابتدا موفقیت‌آمیز نبود.

احمد نوروزی ادامه داد: بعد از مدتی، به این جمع‌بندی رسیدیم که باید ادبیات گفت‌وگو با طرف مقابل را بدانیم. سرمایه‌گذار خارجی و داخلی صرفا با کلی‌گویی‌های ما به همکاری اقدام نمی‌کند. بنابراین طرح‌هایی تعریف کردیم که توجیه اقتصادی داشت و در آن‌ها با استناد به ارقام، درباره زمین، پروانه، هزینه ساخت و غیره صحبت شد. این‌طور بود که حرکت جذب سرمایه‌ به‌تدریج شکل گرفت.

او به گزارش هفته پیش رئیس سازمان اقتصادی و سرمایه‌گذاری استان اشاره کرد که گفته بود سرمایه‌ بانک‌های استان به جای هزینه در خراسان رضوی، به خارج از استان می‌رود. وی تأکید کرد: در گام نخست، باید بتوانیم سرمایه‌گذار داخل استان را که با بافت، فضا و ظرفیت‌های مشهد آشناست جذب کنیم. گام بعد جذب سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از استان و کشور است. این رویه‌ای است که در دنیا دنبال می‌شود.

نوروزی اضافه کرد: با تجربه‌ای که از کار در دست‌کم پنج شهرداری کشور دارم، می‌گویم که متأسفانه رفتار شهرداری‌ها با سرمایه‌گذاران موجب فراری دادن دیگر علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری می‌شود. باید باور کنیم که اگر پول بیشتری از یک سرمایه‌گذار گرفتیم، برد نکرده‌ایم بلکه باخته‌ایم چون چند سرمایه‌گذاری دیگر را از دست داده‌ایم. او صحبت‌های خود را با بیان ضرب‌المثل «دو صد گفته چون نیم‌ کردار نیست» این‌طور ادامه داد: بهترین راه برای جذب سرمایه‌گذار جدید این است که سرمایه‌گذاران کنونی را راضی بیرون بفرستیم. نباید پول جیب سرمایه‌گذار را بشمریم و دائم بپرسیم که او چقدر سود کرد. خب، سود کند. اگر ما روی گنجی نشستیم که خودمان قدرت کشف کردنش را نداریم و دیگری دارد، باید اجازه کار بدهیم تا دیگران هم جذب شوند. این نوعی پاشیدن بذر است و استفاده آن را خواهیم برد.

این عضو شورای شهر مشهد به تلاش کمیسیون اقتصادی برای رفع مشکلات سرمایه‌گذاران اشاره کرد و افزود: بر اساس آمارهای بین‌المللی، ما پایین‌ترین رتبه‌ها در جذب سرمایه‌گذار و فضای کسب و کار را داریم. اگر هرکداممان در جایی که هستیم خوب عمل کنیم، اطمینان دارم که تأثیر خود را دارد و فضا بهبود می‌یابد. البته باید این را هم یادمان باشد که تا وقتی قطار ایستاده است، کسی کاری به کارش ندارد. همین که راه افتاد، سنگ زدن‌ها شروع می‌شود.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی