کد خبر : 85531
/ 09:08
گزارش اختصاصی شهرآرا از سناریو کشتار حیوانات در باغ وحش وکیل آباد مشهد که با کشته شدن 4 قوچ خارجی ابعاد تازه ای به خود گرفت

باغ وحش یا باغ وحشت!

در حالي که چهارشنبه هفته گذشته باغ وحش وکيل آباد مشهد به دليل رعايت نکردن استانداردهاي بهداشتي پلمب شد، حالا يک فعال حقوق حيوانات از کشته شدن چهار رأس قوچ خارجي در اين باغوحش خبر داده است.

باغ وحش یا باغ وحشت!

اسکندریان-شهرآراانلاین،علي کشميري که اين‌روزها به عنوان حامي حقوق حيوانات، پيگير ماجراي تلف شدن ببرها و کلا وضعيت باغ وحش مشهد است، در‌اين‌باره به شهرآرا گفت: پنجشنبه گذشته بعد از اينکه او و دامپزشک باغ وحش اين مجموعه را ترک کردند، خبر رسيده است که چهار رأس «آئوداد» يا قوچ خارجي را بدون اطلاع به دامپزشک يا دريافت مجوز از اداره کل محيط زيست، سر بريده‌اند. البته اين موضوع به تأييد محمد بخشي محبي، معاون دادستان مشهد، هم رسيده است. او علاوه بر تأييد اين ماجرا به شهرآرا گفت: ديروز به مديرکل محيط زيست استان ضرب‌الاجل 48 ساعته براي اجراي دستورات دادستان مرکز استان داده شد.

پنج روز از تعطيلي باغ وحش مشهد مي‌گذرد و هنوز اين مجموعه و حاشيه‌هايش در صدر اخبار قرار دارند. بعد از شايعه ناپديد شدن هشت قلاده ببر در اين باغ وحش، حالا کشته شدن چهار رأس آئوداد حساسيت‌ها را درباره باغ وحش دوچندان کرده است. البته ناپديد شدن هشت قلاده ببر فقط به يک شايعه ختم نشد و دادستاني هفت تخته پوست ببر، هشت جمجمه و دو تخته پوست پلنگ و يوزپلنگ را در اين باغ وحش پيدا کرد.

محمد بخشي محبي، معاون دادستان مشهد، همان زمان گفته بود که اين تخته پوست‌ها و جمجمه‌ها براي تشخيص علت مرگ و مشخصات ژنتيکي در فرآيند آزمايش قرار دارند.

تورج همتي، مديرکل محيط زيست خراسان رضوي، گرچه در ابتدا تلف شدن ببرها را فقط شايعه مي‌دانست و تکذيب کرد اما بعد از پيدا شدن تخته پوست‌ها و جمجمه‌ها، ضمن تأييد تلف شدن هفت قلاده ببر در سال گذشته، علت تلف شدن آن‌ها را از سوي محيط زيست بيماري و کهولت سن اعلام شد. همتي همچنين به ايرنا گفته بود که وضعيت اين مجموعه استاندارد نيست و دوران طلايي آن به سر رسيده است. پازل‌هاي تعطيلي باغ وحش مشهد يکي پس از ديگري پشت سر هم چيده شد تا زماني که چهارشنبه حوالي 9 صبح بليت‌فروشي در اين مجموعه قطع شد.

کشميري در تشريح ماجراي کشته شدن چهار رأس آئوداد به شهرآرا اين‌طور گفت: پنجشنبه‌شب هفته گذشته که باغ وحش را ترک کرديم، حوالي ساعت هشت تا 9 شب گزارشي رسيد که چهار رأس آئوداد را سربريده‌اند و زماني که با کارشناس ناظر اداره کل محيط زيست استان تماس گرفتم، او هم از اين ماجرا اظهار بي‌اطلاعي کرد.

 کشميري با بيان اينکه آئوداد جزو حيوانات حلال گوشت است، ادامه داد: زماني که از مالک باغ وحش درباره کشتن اين حيوانات پرسيديم، گفت که مجوز کشتن و سر بريدن آن را داشته است. اين در حالي‌ است که کارشناس ناظر محيط زيست اصلا از اين ماجرا خبر نداشت.به گفته او، آذر سال گذشته باغ وحش مشهد از اداره کل محيط زيست استان براي ذبح حيواناتي که زاد و ولد دارند مانند گوزن‌ها، لاماها و ... مجوز گرفت. البته اداره کل محيط زيست استان اعلام کرد که اين ذبح بايد با اطلاع و حضور ناظر محيط زيست و دامپزشکي باشد.اين فعال حقوق حيوانات بيان کرد: کشتن چهار رأس آئوداد در حالي صورت مي‌گيرد که نه تنها به اداره کل محيط زيست بلکه به دامپزشک هم اطلاعي داده نمي‌شود. آن‌قدر تحت نظارت نبوده‌اند که هرکار دلشان بخواهد انجام مي‌دهند. اين موضوعات فقط به اين دوران محدود نمي‌شود و باغ وحش مشهد مدت‌هاست اين وضعيت را دارد.کشميري با بيان اينکه باغ وحش کنوني زاييده سال‌ها سهل‌انگاري محيط زيست است، افزود: شنبه هفته گذشته دقيقا از همين قوچ‌هاي خارجي عکس گرفتم و در آنجا مشخص است که يک سال است اين حيوانات سم‌چيني نشده‌اند. همانجا به دامپزشک گفتم که چند وقت بعد اين حيوانات لنگ مي‌زنند و بهانه‌‌اي مي‌شود تا مالکان باغ وحش بگويند بيمار بودند، آن‌ها را کشتيم.

او با اعتقاد بر اينکه هم محيط زيست استان و هم دامپزشکي مي‌توانستند به‌خاطر تخلفات باغ وحش اعلام جرم کنند، گفت: مدارکي وجود دارد که در زمينه باغ وحش کوتاهي‌هاي آشکاري شده است و اداره کل محيط زيست هم بي‌دليل با باغ وحش مهربان نيست.اين فعال حقوق حيوانات درباره پلنگ ارس که از سه ماهگي و از چنگ قاچاقچيان، براي نگهداري به باغ وحش مشهد سپرده شده است، افزود: در حالي که کمتر از 400 قلاده پلنگ ايراني داريم، يک قلاده پلنگ پنج يا 6 ساله در باغ وحش مشهد وجود دارد که تشنج مي‌کند و هنوز اداره کل محيط زيست براي درمان آن کاري نکرده است.

  مديريت جديد براي باغ وحش مشهد

« قرار است براي مديريت باغ وحش مشهد اتفاقات خوبي رخ دهد، به طوري که ديروز هم يک سرمايه‌گذار براي سرمايه‌گذاري در اين باغ وحش به دادسرا مراجعه کرد»؛ اين هم خبري است که معاون دادستان مشهد به شهرآرا اعلام کرد و افزود: باغ وحش مشهد از پولدارترين باغ وحش‌هاي کشور به حساب مي‌آيد و سرمايه‌گذاران براي بررسي اين نوع سرمايه‌گذاري به حفاظت محيط زيست معرفي مي‌شوند.محمد بخشي محبي همچنين درباره ضرب‌الاجل 48 ساعته به مديرکل محيط زيست استان گفت: روز گذشته مديرکل محيط زيست استان با دامپزشک باغ وحش به دادسراي مشهد آمدند و توضيحاتي ارائه کردند که بر اين اساس قرار شد دستورات دادستان مرکز استان مبني بر رعايت برخي ضوابط، ظرف 48 ساعت توسط مدير باغ وحش رعايت شود.او افزود: متأسفانه در برخي موارد شفافيت محرز نشده و بايد اين ضوابط اجرا شوند. همچنين مکاتباتي با سازمان محيط زيست کشوري انجام خواهد
 شد.

قاضي بخشي محبي با بيان اينکه مديرکل محيط زيست استان از کشته شدن چهار رأس قوچ خارجي اظهار بی اطلاعی کرده است، درباره فعاليت دوباره باغ وحش گفت: اين مجموعه به محض اينکه از لحاظ بهداشتي بتواند تأييديه های دامپزشکی را دریافت کند،می تواند دوباره فعالیت کند.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی