• خانه
  • حوادث
  • داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها طعمه‌ جدید شیادان
کد خبر : 85594
/ 10:54

داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها طعمه‌ جدید شیادان

زحمت‌های حداقل یک‌ساله دانش‌آموزان و خانواده آن‌ها برای موفقیت در کنکور به مرحله حساس آن رسیده است مرحله‌ای که با اعلام رتبه‌ها، دانش‌‌آموزان باید انتخاب رشته کنند.

داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها  طعمه‌ جدید شیادان

به گزارش شهرآراآنلاین، انتخاب رشته‌ای که در سال‌های گذشته، هشدارهای متعددی از جانب پلیس‌فتا درباره آن داده شد تا دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها بتوانند این مرحله حساس را نیز پشت‌سر بگذارند. در سال‌های گذشته شاهد تشکیل پرونده‌های متعددی در این خصوص بودیم، پرونده‌هایی از کلاهبرداری افراد تحت عناوین مختلف گرفته تا شیطنت‌های یک دوست حسود برای قبول ‌نشدن دوست خود، به گونه‌ای که رتبه سه‌هزار مرحله اول، در پی شیطنت دوست حسود نتیجه‌ای جز مردودی در انتخاب نهایی کنکور نداشت و در این مرحله باعث دردسرهای فراوان برای این دانش‌آموز و خانواده او شد.  رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس‌فتا ناجا در‌این‌باره گفت: با توجه به زمان آغاز انتخاب رشته‌های دانشگاهی، امکان وقوع کلاهبرداری در‌این‌باره وجود دارد و علت این امر را می‌توان اشتیاق داوطلبان و خانواده آن‌ها برای انتخاب رشته و پذیرفته‌شدن نهایی در دانشگاه مورد نظر دانست.

سرهنگ دوم مهدی شکیب ادامه داد: برخی از افراد سود‌جو با بهره‌بردن از حساسیت موضوع و همچنین اشتیاق دانش‌آموزان و والدین آن‌ها، اتفاقات مجرمانه‌ای را رقم می‌زنند و با راه‌اندازی سایت‌ها، کانال‌ها و گروه‌های مشاوره‌ای به دنبال عملی‌کردن اهداف مجرمانه خود می‌باشند.

وی تصریح کرد:  هدف این افراد چیزی جز کلاهبرداری از کاربران نیست و تنها به فکر کسب منافع مالی خود هستند. این افراد به دریافت مبالغی هنگفت از داوطلبان و ارائه مشاوره و انتخاب رشته اقدام می‌کنند در حالی که شاید صلاحیت و تخصص لازم‌ را برای مشاوره و انتخاب رشته نداشته باشند.

شکیب ادامه داد: برخی دیگر از افراد سودجو با بهره‌بردن از درگاه‌های جعلی، با استفاده از جملات جذاب اطلاعات بانکی داوطلبان را سرقت می‌کنند و در فرصتی مناسب از حساب‌های آن‌ها برداشت غیر‌مجاز انجام می‌دهند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری گفت: در این روش بعد از جلب اعتماد قربانیان، آن‌ها را به درگاه‌ها و یا صفحات ورود اطلاعات جعلی که در ظاهر بسیار شبیه به صفحات و درگاه‌های اصلی هستند، هدایت و با سرقت اطلاعات مهم آن‌ها، برداشت وجه، تهدید و اخاذی اقدام می‌کنند. بنابراین هم‌وطنان عزیز باید برخی از نکات به‌ظاهر کوچک را رعایت نمایند تا در دام این افراد گرفتار نشوند. نکاتی از قبیل، وارد‌نکردن اطلاعات مهم در سایت‌ها، کانال‌ها و گروه‌های نامطمئن، وارد‌کردن آدرس سایت‌های مهم توسط کاربر و اعلام نکردن اطلاعات بانکی به دیگران.

شکیب با اشاره به برخی از پرونده‌های تشکیل شده در پلیس‌فتا گفت: در سال گذشته و در پی حسادت دوست داوطلب و قبول‌نشدن فرد مجرم، متهم با دسترسی غیر‌مجاز به پروفایل قربانی اقدام به حذف رشته‌های قبولی کرده و مانع از تأیید‌نهایی رشته‌های انتخابی شده است.

وی ادامه داد: متهم در زمان ثبت‌نام اولیه کنکور رمز عبور قربانی را ذخیره کرده و پس از اعلام نتایج با توجه به اینکه رتبه خوبى‌کسب نکرده‌، به دلیل حسادت و فشار روحى، با ورود به پروفایل انتخاب رشته‌ دوست خود ‌تمامی رشته‌های انتخاب شده او را حذف کرده بود. که همین دخالت مانع قبولی نهایی داوطلب شد.شکیب افزود: یکی دیگر از مواردی که هم‌وطنان باید رعایت کنند، وارد نکردن اطلاعات مهم در سیستم‌های نامطمئن و نا‌امن می‌باشد، سیستم‌های عمومی از جمله سیستم‌هایی هستند که در اختیار عموم‌اند و امکان نصب بدافزار‌های جاسوسی را دارند.

وی با اشاره به برخی از برنامه‌های جاسوسی تصریح کرد: برخی از بدافزارهای جاسوسی با فیلم‌برداری از صفحه مانیتور  اطلاعات کاربران را سرقت می‌کنند. این برنامه‌ها در مکان‌های عمومی و سیستم‌های نامطمئن بیش از دیگر مکان‌ها کاربرد دارند و زمینه سوءاستفاده را فراهم می‌کنند. بنابراین هم‌وطنان از نصب برنامه‌های غیر‌ضروری و نامطمئن خودداری کنند و در هنگام استفاده از سیستم‌های عمومی کمی حساس‌تر و دقت بیشتری

 داشته باشند.رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری با اشاره به رعایت برخی از نکات کوچک و جزئی تأکید کرد: نام‌های کاربری و رمز‌های عبور، مواردی هستند که محرمانه‌اند و تنها در اختیار خود شخص قرار می‌گیرد بنابراین از اینکه آن‌ها را در اختیاردیگران قرار دهید خودداری کنید.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی