کد خبر : 85600
/ 11:51

انحصار در حوزه پیام‌رسان‌ها جوابگو نیست

مدت‌هاست که دولت برنامه‌های مختلفی را در راستای حمایت از پیام‌رسان‌های بومی‌ در دست اجرا دارد و هم از نظر مالی و هم امکانات زیرساختی به این برنامه‌ها خدمات ارائه می‌کند. حتی در شورای عالی فضای مجازی، سندی به تصویب رسیده است و برای نهادها و سازمان‌های مختلف، تکالیفی در راستای حمایت از این برنامه‌های داخلی تعیین و از آن‌ها درخواست شده است تا فضا را به نفع پیام‌رسان‌های بومی‌ تغییر دهند

انحصار در حوزه پیام‌رسان‌ها جوابگو نیست

به گزارش شهرآراآنلاین،در همین زمینه، حمید فتاحی، رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، با اشاره به معرفی هفت برنامه پیام‌رسان سروش، گپ، آی گپ، بله، بیسفون، ویسپی و ایتا به وزارت ارتباطات برای حمایت، اعلام کرد: پس از جلسات و بررسی‌های انجام شده اختصاص ۵میلیارد تومان وام، ارائه ۵۰گیگابیت بر ثانیه پهنای باند داخلی برای هرکدام از پیام‌رسان‌ها به صورت پلکانی ۱۰ گیگابیتی و درنظر گرفتن ۵گیگ اینترنت به صورت پله‌های یک‌گیگی به تصویب رسید. البته این حمایت‌ها مستلزم آن بود که هر یک از پیام‌رسان‌ها درخواست‌های خود را در آن بخش ارائه کنند.
البته همه پیام‌رسان‌ها، وام ۵میلیاردی را دریافت نکردند و فتاحی در توضیح آن گفت: «هریک از پیام‌رسان‌ها بنا بر مصالح و شرایط خود یک یا چند بخش از بسته‌های حمایتی را دریافت و از برخی دیگر صرف نظر کرده‌اند. تا کنون چهار پیام‌رسان بومی‌، وام ۵میلیارد تومانی را دریافت کردند و دو درخواست نیز در مرحله امور اداری برای دریافت وام قرار دارد. ضمن اینکه افزون بر حمایت‌های مصوب، بعضی از نیازمندی‌های حوزه سخت‌افزاری را فارغ از تکالیف مصوب و بر اساس نیاز مبرم پیام‌رسان‌ها با دستور وزیر ارتباطات در اختیارشان قرار دادیم که یکی از این خدمات شامل ۵۰ سرور است».
با وجود اینکه در ماه‌های گذشته حمایت‌های مالی زیادی از پیام‌رسان‌های بومی‌ انجام شده است و در کنار آن امکاناتی نظیر اینترنت کم‌هزینه یا رایگان و دیگر سخت‌افزارهای مورد نیاز نیز در اختیارشان قرار گرفته است، اما همچنان شاهد اقبال نیافتن از سوی کاربران به این برنامه‌ها هستیم. موضوعی که می‌تواند تاییدی باشد به اشتباه بودن بخشی از سیاست‌های در پیش گرفته شده از جمله مسدود‌سازی و فیلتر کردن پیام‌رسان‌های خارجی.در واقع اگر اعتمادسازی رخ ندهد، بهترین برنامه و سیستم فنی هم نمی‌تواند منجر به جذب کاربران شود و حتی اگربا انحصار و زور کاربر جذب شود، ماندگاری نخواهد داشت. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی