کد خبر : 85618
/ 08:49
شهرآرا از واکنش بازار ارز، سکه و بورس به بسته جدید ارزی گزارش می‌دهد

شوک مثبت به بازار

روز گذشته بازار واکنشی مثبت به بسته جدید ارزی دولت نشان داد به طوری که روند کاهش قیمت در بازار سکه و ارز ادامه یافت. همچنین شاخص بورس با صعودی بی‌سابقه و رشدی بیش از پنج هزار واحد، با عبور از کانال ١٣٣ هزار واحد، به ١٣٣ هزار و ۶۴۶ واحد رسید تا یک روز تاریخی در تالار شیشه‌ای رقم بخورد.

شوک مثبت به بازار

الهام ظریفیان-شهرآراآنلاین،واکنش بازار ارز و سکه به سیاست‌های ارزی جدید می‌تواند نویددهنده آرامش نسبی پس از ماه‌ها نوسان و تغییرات شدید باشد. طی ماه‌های اخیر، قیمت ارز و سکه به دلیل هجوم بیش از اندازه خریداران رشد

حبابی داشت به طوری که دلار در بازار آزاد به ١٢ هزار تومان و سکه به چهار میلیون و ۵٠٠ هزار تومان رسیده بود اما روز گذشته هر دلار با قیمت ٩ هزار و ۵٠٠ تومان، هر سکه سه میلیون و ۴٠٠ هزار تومان و هر گرم طلای ١٨عیار ٢٧۴ هزار تومان خریدو فروش شد.

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد بعد از اعلام سیاست‌های ارزی جدید، تعداد فروشنده‌های ارز در بازار غیررسمی افزایش یافته است. به گفته برخی فعالان بازار، ارزهای خانگی در حال ورود به بازار هستند.

مسیر درست دولت

استاد اقتصاد در دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه دولت مسیر درستی را در سیاست‌گذاری ارزی جدید خود انتخاب کرده است افزود: تعیین نکردن نرخ مشخص برای ارز، آزادسازی واردات دلار و طلا، برداشتن تعرفه‌های طلاو قاچاق اعلام نکردن مبادلات دلار همه از ویژگی‌های مثبت سیاست‌های ارزی دولت است.

دکتر علی چشمی افزود: راه‌اندازی بازار ارز ثانویه در کنار سامانه سنا به صورت کلی اقدام درستی است اما هنوز ایراد شفاف نبودن این بازارها برطرف نشده است، چنان‌که فعالان رسانه‌ای و تحلیلگران نمی‌توانند ساز و کار حراج در بازار ثانویه را ببینند. این در حالی است که باید ساز و کار حراج، عرضه‌کنندگان و خریداران عمده و حجم مبادلات آن‌ها در این بازار قابل رصد باشد.

وی ادامه داد: اگر صادرات سالانه کشور را ١٠٠ میلیارد دلار در نظر بگیریم، ۶٠ میلیارد دلار آن سهم صادرات نفتی است. ٣٠ میلیارد دلار نیز ارز حاصل از صادرات فراورده‌های نفتی و فلزات اساسی مانند فولاد و روی است که این بخش در اختیار شرکت‌های دولتی یا شبه‌دولتی است که در کنترل دولت است. ١٠ میلیارد دلار دیگر نیز مربوط به صادرکنندگان خرد غیردولتی است. بنابراین مشخص است که عرضه ارز در این بازار کاملا تحت کنترل دولت قرار دارد. وی افزود: در واقع، اگر جهشی در نرخ ارز صورت گرفته به دلیل خودداری صادرکنندگان دولتی و شبه‌دولتی از عرضه شفاف ارز در بازار بوده است. متأسفانه این شرکت‌ها حتی تلاش کردند به بهای بی‌ثباتی در اقتصاد کشور دلارهای خود را با قیمت بیشتری بفروشند. وی گفت: بسته ارزی جدید دولت درباره اینکه دولت چگونه می‌خواهد با صاحبان ارز برخورد کند و آن‌ها را تحت کنترل دربیاورد و رفتارهای رانت‌جویانه آن‌ها را رصد کند و اجازه ندهد این رفتارها در تعیین نرخ ارز تأثیرگذار باشد سیاستی را اعلام نکرده است. این می‌تواند پاشنه آشیل این بسته باشد. استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی تأکید کرد: با این حال، مسیری که انتخاب شده است مسیر درستی است و موفقیتی نسبی از آن به دست خواهد آمد. می‌توان امیدوار بود که بازار سکه و ارز از التهاباتی که طی روزهای گذشته به آن دچار بود فاصله بگیرد زیرا عرضه ارز تا حدودی آزاد شده است. این موضوع کمک می‌کند که مبادله‌کنندگان راحت‌تر وارد بازار شوند و از ورود دلارها و طلاها به کشور ترسی نداشته باشند. بنابراین بازار شفاف‌تر و باثبات‌ترخواهد شد.

تداوم کاهش قیمت سکه

همچنین رئیس اتحادیه طلا، نقره و جواهر مشهد نیز آزاد شدن واردات شمش طلا بدون احتساب گمرک و مالیات را نکته مثبت بسته ارزی جدید دولت دانست و گفت: این موضوع برای مبادلات طلا بسیار مثبت است و باعث می‌شود هزینه‌ای به طلاتحمیل نشود.

باقر معبودی‌نژاد افزود: با این حال، این بسته مشخص نکرده است صرافی‌ها به چه شکلی قرار است دلار ارائه دهند. اگر صادرکنندگان باید ارز خود را به واردکنندگان بدهند، چرا بانک این کار را انجام ندهد؟ بازار دوم می‌تواند به بازاری شناور تبدیل شود که دولت هم نتواند آن را کنترل کند و فاصله‌ای زیادی بین ارز دولتی و آزاد ایجاد کند. وی گفت: فعالیت دوباره صرافان و داد و ستد آن‌ها نکته‌ای مثبت است.

معبودی‌نژاد ادامه داد: از سال ٩١ تاکنون نرخ دلار همراه با تورم افزایش نیافت اما اکنون این موازنه برقرار شده و به نرخی عادلانه و بدون حباب رسیده‌ است. نرخی که دولت اعلام کرده است به شفافیت معاملات کمک بسیاری می‌کند و باعث می‌شود بازار آرامش پیدا کند.

رئیس اتحادیه طلا، جواهر و نقره مشهد پرداخت سود ارزی به حساب‌های ارزی مردم را از دیگر نکات مثبت بسته ارزی جدید دولت دانست و گفت: در گذشته سود اندکی به این حساب‌ها پرداخت می‌شد و بسیاری از افراد مایل نبودند در بانک‌های ایرانی سرمایه‌گذاری کنند و ارز خود را در بانک‌های خارجی مانند ترکیه و امارات

سرمایه‌گذاری می‌کردند، ولی اکنون با افزایش سود سپرده ارزی، مقدار زیادی از این ارزها به بانک‌های ایران برمی‌گردد و می‌تواند در سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی ‌استفاده شود. وی به سررسید شش‌ماهه سکه‌ها اشاره کرد و گفت: با واگذاری سکه‌های شش‌ماهه در بازار، می‌توانیم تعادل بیشتری در قیمت‌ها انتظار داشته باشیم.

واکنش بورس

بورس تهران که طی چند روز اخیر با رشدی درخور توجه همراه بود روز گذشته هم در مدار رشد قرار داشت و رکوردی جدید ثبت کرد. شاخص بورس با رشد بی‌سابقه پنج هزار و ۱۹۸ واحد، ‌روی رقم ۱۳۳ هزار و ۶۴۶ واحد ایستاد و به کار خود پایان داد. در بازار بورس، صنایع صادرات‌محور مانند محصولات شیمیایی، پتروشیمی‌ها‌‌‌، محصولات فلزی و کانی‌های فلزی در صدر معاملات بودند 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی