کد خبر : 85619
/ 08:55
شهرآرا از آخرین نسخه مُد دوره بارداری در مشهد گزارش می دهد

تولد به‌وقت گرینویچ

همه‌چیز از یک تماس تلفنی اورژانسی شروع شد. اینکه می‌گویم «اورژانسی»، فقط به این دلیل است که تلقی تماس‌گیرنده از شرایطی که داشت و پاسخی که باید دریافت می‌کرد، این‌طور بود: «ببخشید، اگه سؤالم اورژانسی نبود، این‌طوری مزاحمتون نمی‌شدم. هفته ٣۵ بارداری‌ام و دکترم گفته طبیعی زایمان می‌کنم.» گفتم: به‌سلامتی، ولی مشکلش کجاست؟

تولد به‌وقت گرینویچ

 

معصومه متین‌نژاد –شهرآراآنلاین،گفت: «آخه، دیروز یکی از دوستام گفت که برادرزاده‌ش با دکترش هماهنگ کرده تا تاریخ تولد خودش و بچه‌اش، توی یه روز باشه. خیلی جالبه! نه؟ می‌خواستم بدونم می‌شه از یکی از متخصصاتون بپرسید کیا می‌تونن این‌کارو انجام بدن؟ برای منم که زایمانم طبیعیه امکانش هست؟ اصلا برای بچه ضرری داره یا نه؟» اگرچه قول دادم که این موضوع را پیگیری کنم، حقیقتا در جواب این شهروند دغدغه‌مندمان ماندم؛ درجایی‌که باید همه هم‌و‌غمشان سلامتی بچه باشد، بعضی پدر و مادرها چه نگرانی‌های شیکی دارند!

آخرین ورژن مُد دوره بارداری

تا پیش از این، درباره مُد و رسم‌های مَن‌درآوردی زیاد شنیده بودم ولی این یکی، واقعا نوبر بود. فکر می‌کنم آخرین ورژن مُد دوره بارداری باشد. کمی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی را پایین و بالا می‌کنم تا اطلاعات دقیق‌تری از میزان ریشه‌دواندن این چالش جدید در جامعه کسب کنم. خبر داغِ داغ است و حرف و حدیث درباره آن زیاد. به‌ویژه اینکه یک مقام دولتی هم دراین‌باره اظهارنظر کرده است.

دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دست‌کاری تاریخ تولد را یکی از چالش‌های جدید زایمان در کشور می‌داند و می‌گوید: متأسفانه مشکلی که در برخی افراد به‌ظاهر مترقی می‌بینیم، این است که تمایل دارند تاریخ زایمان نوزادشان را به‌دلخواه تغییر دهند. به‌طورمثال طبق روز ازدواج یا تاریخ دیگری که مدنظرشان است، زایمان را تنظیم کنند. این کار فاجعه است و این‌طور رفتارکردن با سلامت نوزادان و نسل آینده کشور واقعا نگران‌کننده. وی همچنین توضیح داده است که آمارها نشان می‌دهد نوزادانی که به این صورت متولد می‌شوند، میزان بستری‌شان در NICU بیشتر است.

تبلیغات سوء علیه متخصصان

این حرف و حدیث‌ها باعث شد موضوع را با یک متخصص باسابقه درمیان بگذارم. دکتر مرضیه مهاجری، متخصص زنان و زایمان، ضمن تعجب از شنیدن این خبر می‌گوید: فکر می‌کنم باز یک جریان تبلیغاتی سوء دیگر علیه جامعه متخصصان زنان و زایمان راه افتاده‌ است. باوجود این، خیلی وقت‌ها مردم تقاضاهای نامعقولی مانند همین موضوع دارند که باید با آگاه‌کردنشان از خطرات احتمالی که می‌تواند برایشان داشته باشد، آن‌ها را از آن خواسته منصرف کرد.

وی ادامه می‌دهد: نمی‌گویم که چنین چیزی اصلا دربین جراحان ما وجود ندارد، ولی شایع نیست. مادرانی که سزارین می‌شوند و هم خودشان و هم جنینشان از شرایط مطلوبی برخوردار‌ند، با چشم‌پوشی یکی دو روز امکان تغییر در تاریخ زایمانشان وجود دارد و آسیبی هم به مادر و جنین نمی‌رسد، ولی بیشتر از این مدت حتما برای هردوی آن‌ها خطرساز خواهد بود. زایمان چه زودرس و چه دیررس عوارض خاص خودش را دارد و نمی‌توان آن را کتمان کرد.

ختم بارداری با کمترین عارضه

وضع حمل قبل از هفته سی‌و‌هفتم بارداری را زایمان زودرس و بعد‌از هفته چهل‌و‌یکم بارداری را زایمان دیررس می‌گویند که هرکدام مشکلات و عوارض متفاوتی برای مادر و جنین به‌همراه دارد. این نکته‌ای است که دکتر مهاجری دوباره بر آن تأکید می‌کند و می‌افزاید: اینکه زایمان در چه تاریخی انجام شود و به‌صورت طبیعی یا سزارین باشد، موضوعی است که فقط و فقط به سلامت مادر و جنین بستگی دارد و پزشک متخصص باید آن را تشخیص بدهد.این متخصص زنان و زایمان اضافه می‌کند: در مواردی که جنین در حالت غیرطبیعی قرار دارد، اکسیژن‌رسانی به جنین کافی نیست، زایمان پیشرفت کافی ندارد، سر جنین در وضعیت نامناسبی قرار گرفته است، بارداری‌های چندقلوزایی، اشکال در جفت یا بند ناف، بیماری‌های مادر نظیر دیابت و بیماری‌های قلبی و ریوی، بیماری‌های جنین مانند هیدروسفالی و انجام سزارین‌های قبلی، پزشک دستور به سزارین در تاریخ خاصی می‌دهد تا ختم بارداری با کمترین عارضه‌ همراه باشد.

عوارض تولد قبل از موعد مقرر

دکتر مهاجری با بیان اینکه در زایمان زودرس بیشتر عوارض متوجه جنین است، به پاره‌ای از این آسیب‌های احتمالی اشاره‌ می‌کند:

نرسیدن اکسیژن به اندام‌های حیاتی مانند مغز که ناشی از رشد ناقص دستگاه تنفسی است، باعث می‌شود نوزاد دچار تشنج و عوارض مغزی شود.

نوزادان نارس به مدت طولانی باید در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری شوند که این موضوع با افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی و داخلی همراه است.

نارس‌بودن کبد باعث بروز زردی می‌شود و این زردی روی سلول‌های مغزی اثر می‌گذارد و موجب تشنج و اختلال در یادگیری خواهد شد و نیاز به تعویض خون را هم در نوزاد افزایش خواهد داد که مشکلات و عوارض خاص خودش را دارد.

بروز پرخاشگری و رفتارهای عصبی در افرادی که تولد زودرسی داشته‌اند به‌مراتب بیش از دیگران است. مشکلاتی مانند آسم و بیماری‌های کبدی هم در بزرگ‌سالی در این افراد بیشتر دیده می‌شود.

خون‌ریزی بعداز زایمان هم از عوارض جدی است که این نوع مادران با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. معمولا ترشح شیر این مادران هم، نظم و حجم کافی ندارد و آسیب‌هایی مانند افسردگی بعداز زایمان هم، آن‌ها را بیش از دیگران تهدید می‌کند.

عوارض تولد بعد از موعد مقرر

دکتر مهاجری، خطر زایمان دیررس را کمتر از زایمان زودرس نمی‌داند و می‌گوید: با کامل‌شدن جنین، جفت دیگر از توان تغذیه او برنخواهد آمد و این موضوع باعث سوء‌تغذیه در جنین خواهد شد. همچنین، درصورتی‌که جنین در داخل رحم مادر مدفوع کند که در زایمان‌های دیررس بیشتر مشاهده می‌شود، مدفوع، فضای داخل رحم را آلوده می‌کند و وارد ریه جنین خواهد شد و مشکلات تنفسی به‌وجود خواهد آورد که در برخی موارد حتی باعث مرگ جنین نیز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: خطر دیگری که در زایمان‌های دیررسی که مادر تجربه سزارین دارد، جان مادر و جنین را تهدید می‌کند، پاره‌شدن رحم است. وقتی جنین بیش‌از اندازه بزرگ شده باشد، فشار زیادی به رحم مادر وارد می‌کند که می‌تواند منجر به مرگ مادر و جنین شود. بنابراین نمی‌توان به‌هیچ بهانه واهی مانند هم‌زمانی تاریخ تولد با مناسبتی خاص، زمان زایمان را به تأخیر انداخت و با جان مادر و جنین بازی کرد.

پدرها و مادرهایی با ضعف در اعتماد‌به‌نفس

وقتی سخن از مد و مدگرایی به میان می‌آوریم باید به روحیات افرادی هم که از آن پیروی می‌کنند توجه کنیم. چرا همه افراد به‌شکل یکسان دنبال این روش‌های جدید و تازه نمی‌گردند یا این روش‌ها برای همه جذابیت ندارد؟ افسانه افسری، روان‌شناس حوزه کودک و خانواده، به کمبودی بزرگ و مهم در روحیات این پدرها و مادرها اشاره می‌کند و می‌گوید: چنین والدینی از مشکل کمبود اعتماد‌به‌نفس و عزت‌‌نفس رنج می‌برند و خودشان هم از آن بی‌اطلاع‌اند. ضعف در اعتماد‌به‌نفس باعث می‌شود فرد نتواند هیجاناتی همچون حسادت را کنترل کند و بکوشد همان چیزی را به دست بیاورد که دیگران دارند.

وی تأکید می‌کند: چنین افرادی علاقه دارند که با بالابردن روحیه خود، حتی تاریخ تولد عزیزترین فرد زندگی خود را تحت کنترل درآورند. از آن طرف، اگر موفق به انجام چنین هدفی نشوند، به‌شدت سرخورده خواهند شد و فکر می‌کنند آن‌قدرها توانمند نبوده‌اند و همان ضعف درونی‌شان باعث شده به خواسته خود نرسند.

افسری با اشاره به اینکه موفق‌شدن در انتخاب تاریخ تولد هم نمی‌تواند آنان را برای همیشه خوشحال کند، یادآور می‌شود: خوشحالی این مرحله هم موقتی و زودگذر است؛ مانند تغییر هر‌ساله دکوراسیون خانه، خریدن لباس‌های مارک‌دار یا انجام یک روش زیبایی که فقط برای مدت کوتاهی در روحیه آنان اثرمی‌گذارد.

خودباور باشید

این روان‌شناس، تنها راه‌ چاره رهایی از چشم‌و‌هم‌چشمی و مدگرایی را خودباوری و افزایش اعتماد‌به‌نفس و عزت‌نفس می‌داند و می‌افزاید: اگر دوست دارید از مقایسه خود با دیگران دست بردارید و تابع تغییرات نباشید، فقط باید به خودباوری برسید. به‌جای خوشحالی‌های کوچک، در پی اهداف بزرگ‌تر و ریشه‌ای‌ترباشید 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی