کد خبر : 85621
/ 09:01
٢شیاد و ۴مشاور املاک به علت فروش ملکی ٨٠٠میلیاردی دستگیر شدند

پورسانت ٢٠میلیاردی برای معامله‌ کثیف

افرادی که با دستیابی به اطلاعات محرمانه یک شرکت ساختمانی متعلق به یک ملک بزرگ در اطراف حرم مطهر رضوی قصد کلاهبرداری ٨٠٠میلیارد تومانی را داشتند، از سوی پلیس فتای خراسان‌رضوی شناسایی و دستگیر شدند.

پورسانت ٢٠میلیاردی برای معامله‌ کثیف

محمدجوادابوعطا-شهرآراآنلاین، حدود ١٠روز پیش فردی با مراجعه به دادسرای مشهد اعلام کرد، یکی از مدیران یک شرکت ساختمانی است و در حال حاضر آن‌ها یک پروژه ٨٠٠میلیارد تومانی را تحویل گرفته‌اند، اما با آغاز عملیات اجرایی پروژه متوجه شده اند فرد یا افرادی با دست‌یافتن به اطلاعات محرمانه و مختصات دقیق این پروژه، آگهی فروش آن را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند و افرادی برای دیدن ملک مراجعه کرده اند.

ورود پلیس‌فتا به پرونده

شاکی پس از دریافت مرجوعه قضایی به پلیس‌فتای خراسان‌رضوی معرفی شد و با توجه به حساسیت موضوع دستور ویژه‌ای از سوی سردار کریمی، فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی صادرشد و گروهی از کارشناسان پلیس تخصصی فتای خراسان‌رضوی مأموریت یافتند تا با هدایت سرهنگ جواد جهانشیری، فرمانده پلیس‌فتای استان، این پرونده را تا رسیدن به نتیجه پیگیری کنند.

بررسی اطلاعات اولیه نشان داد که یک ملک بزرگ در اطراف حرم‌مطهر رضوی به صورت سهامی از ‌سوی کارمندان یکی از نهادهای دولتی خریداری شده و اجرای این پروژه به یک شرکت ساختمانی واگذار شده است.

مسئولان این شرکت پس از اخذ قرارداد و انجام روال اداری لازم، اقدامات اجرایی را آغاز کردند. هم‌زمان با انجام کارهای مربوط به ساخت‌و‌ساز، مدیران این شرکت ساختمانی متوجه آگهی‌هایی در فضای مجازی می‌شوند که مشخصات این ملک را اعلام کرده و فرد یا افرادی قصد فروش این ملک را به مبلغ ٨٠٠میلیارد تومان دارند.

مدیران این شرکت با شماره اعلام شده در آگهی تماس گرفتند و فرد آگهی‌دهنده که متوجه هویت این افراد می‌شود هیچ اطلاعاتی در‌این‌باره به آن‌ها نمی‌دهد.

مدیران شرکت که نگران از دست‌دادن قرارداد خود در این پروژه سنگین بودند، برای شکایت از آگهی‌دهنده‌ها به دادسرا و سپس به پلیس‌فتا معرفی می‌شوند.

به دنبال سرنخی از متهمان

کارشناسان پلیس‌فتا پس از کسب این اطلاعات، کار گسترده‌ای را آغاز می‌کنند و در تماس با افراد آگهی‌دهنده، خود را به جای خریدار جا می‌زنند و به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا می‌کنند.

مأموران در ادامه با ردزنی‌های فنی در فضای مجازی موفق به شناسایی یکی از مهره‌های اصلی این پرونده کلاهبرداری می‌شوند. با شناسایی این فرد مخفیگاه او نیز ردزنی و این فرد در مشهد دستگیر می‌شود.

شناسایی چند مشاور املاک

با انتقال متهم به پلیس‌فتا و آغاز بررسی‌های کارشناسان، این فرد پس از مواجهه با ادله دیجیتالی راهی جز بیان حقیقت مقابل خود نمی‌بیند و در ادامه پنج‌همدستش را که چهار‌نفر آن‌ها از مشاوران املاک مشهد بودند معرفی می‌کند.با اطلاعات کسب‌شده کارشناسان، چهار‌مشاور املاک دخیل در‌این پرونده به همراه یکی دیگر از اعضای این باند دستگیر و بازجویی‌های تخصصی از این افراد آغاز می‌شود.

شناسایی کارمند خیانت‌کار

در بازجویی‌های تخصصی از متهمان مشخص می‌شود که اطلاعات و مشخصات دقیق و محرمانه این ملک و پروژه از سوی یکی از کارمندان این شرکت به متهمان در قبال دریافت رشوه ای سنگین واگذار شده است و دو‌نفر از این افراد پس از دریافت اطلاعات ذی‌قیمت، آگهی فروش ملک را طراحی و در فضای مجازی منتشر کرده‌اند.این افراد در ادامه به سراغ چهار‌مشاور‌املاک باتجربه رفته و با وعده‌های عجیب و غریب، آن‌ها را برای پیدا‌کردن مشتری ترغیب می‌کنند.

پورسانت ۴٠میلیارد تومانی

مشاوران‌املاک نیز در بازجویی‌ها مدعی شدند که هیچ نقشی در این پرونده نداشته‌اند و حتی نمی‌دانسته‌اند که این آگهی‌ها کلاهبرداری است و قرار است برای مال‌ غیر مشتری پیدا کنند. در ادامه مشخص شد که دو‌فرد شیاد برای تطمیع مشاوران‌املاک به آن‌ها وعده پورسانت ٢٠میلیارد تومان را داده‌اند.

فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی درباره دیگر جزئیات این پرونده گفت: یکی از مهم‌ترین نکات این پرونده بی‌توجهی در به‌کارگیری نیرو در این شرکت ساختمانی بود که یک سهل‌انگاری در‌این‌باره صورت گرفته است.

سردار قادر کریمی افزود: دیگر مبحث مهم، قرار‌دادن اطلاعات محرمانه این پروژه در معرض دید سایر کارکنان بوده است که این سهل‌انگاری از سوی مدیران شرکت موجب وسوسه افراد‌سودجو برای تشکیل این پرونده شده است.

وی ادامه داد: چهار‌متهم دستگیر شده در این پرونده، مشاوران‌املاک باتجربه‌ای بوده‌اند که با اعلام مبلغ پورسانت این معامله وسوسه شده و اقدام به همکاری با متهمان کرده‌اند.

فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی به مشاوران املاک هشدار داد: افراد دخیل در امر خرید و فروش املاک به هیچ عنوان نباید فریب وعده‌های توخالی ارائه شده از سوی صاحبان آگهی را بخورند و باید پیش از هر اقدامی با استعلام از مراجع ذی‌ربط نسبت به صحت‌و‌سقم املاک فروشی مطمئن شوند تا با مشکلاتی این‌چنینی مواجه نشوند.

کریمی درباره وضعیت این پرونده نیز بیان کرد: با توجه به اینکه چندین مشاور‌املاک برای این پروژه دست به کار شده بودند احتمال دارد که این افراد اقدام به دریافت وجوهی از دیگران برای فروش این ملک کرده باشند یا پرونده‌های مشابه دیگری نیز از سوی متهمان در‌میان باشد که با دستور مقام قضایی تحقیقات از متهمان دستگیر‌شده ادامه دارد.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی