کد خبر : 85624
/ 09:16
نگاهی به فرهنگ‌سرای جهاد دانشگاهی مشهد در گذر زمان

روزگار سپری‌شده نوارها

در روزگاری که دانلود یک فیلم جدید یا دست یافتن به یک موسیقی تازه‌انتشاریافته، بیشتر از چند دقیقه زمان نمی‌برد، عضو شدن در بانک فیلم و سی‌دی، شاید کاری بیهوده به نظر برسد، از این‌رو طبیعی است که خیلی از جوان‌ها و دانشجویان امروزی به مغزشان هم خطور نکند که بروند در جایی عضو شوند و نوار و سی‌دی امانت بگیرند.

روزگار سپری‌شده نوارها

به گزارش شهرآراآنلاین، اما جالب است بدانید هنوز افرادی هستند که کارت عضویتشان را دست می‌گیرند و برای امانت گرفتن جدیدترین فیلم‌ها یا آلبوم‌های موسیقی به فرهنگ‌سرای جهاددانشگاهی می‌روند؛ هرچند این مرکز دیگر مثل سال‌های ابتدایی تاسیسش پررفت‌وآمد نیست و همه اعضای ثبت‌شده در دفتر آن به آنجا مراجعه نمی‌کنند.

از بانک نوار تا واحد سمعی و بصری

فرهنگ‌سرای جهاددانشگاهی به‌عنوان یکی از مراکز بزرگ و پربار فرهنگی، از همان ابتدای تاسیس فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه فرهنگ و هنر انجام داده است. درواقع این مکان وقتی به‌وجود آمد که فعالیت‌ها و رویدادهای فرهنگ و هنری آن، ظرفیت داشتن چنین فضایی را می‌طلبید؛ مثلا آرشیو فیلم این مجموعه از حدود سال‌های١٣٧٠ پاگرفت.

آن زمان برای نخستین‌بار کانون نوار جهاددانشگاهی راه افتاد. تا پیش از آن، دانشگاه خانه‌ای در کوچه سلسبیل برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های فوق‌‌برنامه جهاد اجاره کرده بود اما با فراهم شدن فضا، این فعالیت‌ها و خدمات‌‌دهی فرهنگی و ورزشی به جهاددانشگاهی منتقل شد. در آن سال‌ها باتوجه‌به نیاز دانشجویان، فیلم‌ها و موسیقی‌هایی به بانک نوار افزوده شد و نخستین گام‌های واحد سمعی و بصری، به شکلی که امروز وجود دارد، برداشته شد.

جمع‌آوری سخنرانی‌های امام‌خمینی(ره)

قراب، رئیس فرهنگ‌سرای جهاددانشگاهی، می‌گوید: بانک نوار جهاددانشگاهی کارش را با جمع‌آوری سخنرانی‌های امام‌خمینی(ره) و سایر بزرگان انقلاب شروع کرد. این بانک نوار تا همین چند سال پیش نیز با سخنرانی‌های افراد سرشناس و اندیشمند تکمیل می‌شد. درکنار این‌ها موسیقی‌های انقلابی و مربوط به زمان جنگ نیز از نوارهای موردعلاقه دانشجویان بود. این روند تا پیش از آنکه موسسه سروش اقدام به ضبط، فروش و تدوین این سخنرانی‌ها کند، ادامه داشت.

به گفته او، این بانک نوار مرتب به‌روز شده و با دوره‌های مختلف زمانی، تکامل یافته است. موسیقی‌هایی که جدید منتشر می‌شد، فیلم‌های سینمایی مجوزدار از وزارت فرهنگ‌وارشاد، فیلم‌های خارجی مجوزدار و... موج هیجانی دربین دانشجویان علاقه‌مند به فیلم ایجاد کرده بود.

از همان‌جا هم بود که رفته‌رفته جلسات نقد و بررسی فیلم جهاددانشگاهی که تا آن زمان در مشهد نظیر نداشت، پا گرفت؛ آرشیو فیلمی که امروز یکی از معدود آرشیوهای فیلم مشهد است و با وجود کم شدن استقبال به‌خاطر گسترش فضای مجازی، هنوز مخاطبان خودش را دارد.

او ادامه می‌دهد: پنجشنبه و جمعه هر هفته، در یکی از خوابگاه‌ها فیلم پخش می‌شد و افرادی برای نقد و بررسی آن حضور پیدا می‌کردند. گاه با تلاش دفاتر فرهنگی دانشگاه‌ها از عوامل فیلم مثل کارگردان، تهیه‌کننده یا بازیگران نیز برای نقد و بررسی دعوت می‌شد.

قراب می‌گوید: بخشی‌هایی از نوارها و فیلم‌های ویدیویی آرشیو فیلم جهاددانشگاهی تبدیل به سی‌دی شده و در اختیار اعضا قرار گرفته است. او می‌گوید: سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌های موجود در آرشیو فیلم جهاددانشگاهی از بازار خریداری شده و این‌طور نبوده است که مستقیم از جایی دریافت شده باشد. برخی فیلم‌ها هم کاربردی برای تبدیل به سی‌دی شدن نداشته است. این فیلم‌ها به‌مرور زمان اکسیده شده، از بین می‌روند.

٧هزار عضوی که نامشان پایدار مانده است

این مسئول فرهنگ‌سرا می‌گوید: در سال‌های ابتدایی برای این بانک فیلم از بین دانشجویان عضوگیری می‌شد اما الان به‌خاطر برگزاری کلاس‌های آزاد هنری، هنرجویان هم می‌توانند عضو شوند.

درحال‌حاضر ٧هزار نفر در آرشیو فیلم، کتابخانه و بانک نوار عضو هستند. از همان زمان هم کارت‌هایی برای اعضا صادر می‌شد. این عضویت‌ها از همان سال‌ها پایدار مانده است و بعضی ارتباطشان را حفظ کرده‌اند.

قراب می‌گوید: با گسترش فضای مجازی و امکان دانلود فیلم‌ها به‌راحتی، مراجعه‌کنندگان این بخش بسیار کم شده‌اند، با این حال هنوز هستند خانواده‌هایی که عضو این مجموعه‌اند و از فیلم‌ها استفاده می‌کنند؛ چراکه این اطمینان خاطر برای آن‌ها وجود دارد که این فیلم‌ها مجوزدار و قابل پخش در بین خانواده‌هاست.

استانداردترین نگارخانه استان

درکنار این آرشیو فیلم، نگارخانه از دیگر ظرفیت‌های فرهنگی مشهد به‌شمار می‌رود. این نگارخانه با وسعت خوب و فضای مناسب خود بهترین نگارخانه استان محسوب می‌شود. نگارخانه فردوسی جهاددانشگاهی از نظر طراحی و نور و سیستم سرمایشی و گرمایشی، از آسیب رسیدن به آثار هنری به نمایش گذاشته‌شده جلوگیری می‌کند. همین ویژگی‌ها باعث شده است نگارخانه فردوسی بهترین و استانداردترین نگارخانه استان باشد.

قراب می‌گوید: سال١٣٩٠ نگارخانه فردوسی افتتاح شد. این نگارخانه که بزرگ‌ترین نگارخانه استان محسوب می‌شود، گنجایش نمایش ٨٠تابلو را دارد و با چیدمان‌های مختلف به ١٢٠تابلو نیز می‌رسد. این نگارخانه بیشتر دراختیار هنرمندان هنرهای ایرانی‌اسلامی قرار گرفته است اما هنرهای کاربردی مانند گلیم‌بافی، پتینه، ویترا، نقاشی روی پارچه و... نیز به‌راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند، ضمن اینکه از این نگارخانه برای امور خیریه مثل برگزاری نمایشگاه عکاسی به نفع نیازمندان نیز استفاده می‌شود.

او درباره ویژگی‌های نگارخانه بیان می‌کند: نگارخانه فردوسی از نظر فنی و از دید افراد طراح و کسانی که مجوز صادر می‌کنند، استانداردهای اصلی جهانی را دارد؛ مثلا تابلوهای عکس و نقاشی که خودشان محافظ ندارند، از نظر گرمایشی و سرمایشی آسیب نمی‌بینند. همچنین نحوه طراحی نورپردازی به‌صورتی است که آثار را سالم نگه می‌دارد 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی