• خانه
  • سیاسی
  • رقیبان روحانی فکر می‌کنند با انتقاد در دور بعد پیروز می‌شوند
کد خبر : 85649
/ 07:13
گزارش شهرآرا از نشست «سرنوشت امید در روایت اعتدال»

رقیبان روحانی فکر می‌کنند با انتقاد در دور بعد پیروز می‌شوند

سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی روز گذشته نشستی با عنوان «سرنوشت امید در روایت اعتدال» با هدف بررسی مسائل روز ایران از منظر اقتصادی، سیاست داخلی و روابط بین‌الملل با حضور دکتر روح‌ا... اسلامی، استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر علی چشمی، استادیار گروه علوم اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد، برگزار کرد.

رقیبان روحانی فکر می‌کنند با انتقاد در دور بعد پیروز می‌شوند

سعیده آل ابراهیم-شهرآراآنلاین،استادیارگروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد در این نشست، با اشاره به گفت‌وگوی اخیر رئیس جمهور با مردم گفت: روحانی با شعار اعتدال آمد و در صحبت‌های اخیرش هم گفت که تغییری نکرده است. باید بدانیم که روایت اعتدال آرام است. محافظه‌کاران معتقدند در بحرانی‌ترین شرایط نیز باید آرام بود و نباید به مردم هیجان کاذب انتقال داد. در واقع، محافظه‌کاران حافظ وضع موجود هستند و تا مطمئن نشوند کاری درست است، آن را انجام نمی‌دهند.

روح ا...اسلامی با اشاره به اینکه روایت اعتدال بوروکرات و واقع‌گراست اظهار کرد: روایت اعتدال در دور اول موفق بود. برای مثال، در سیاست خارجی شش کشور قدرتمند را جمع کرد و با آن‌ها به صحبت نشست. این اقدام راحت نیست، به دلیل اینکه این کشورها ایران را چندان تحویل نمی‌گرفتند، اما ایران با آن‌ها مذاکره کرد و در نهایت، به ‌توافقی دست یافت که آمریکا از آن خارج شد.

برجام، برد ایران و باخت آمریکا

اسلامی ادامه داد: مدتی پیش معتقد بودم برجام یک توافق برد-‌برد است اما بعد از خروج آمریکا از برجام، متوجه شدم این توافق برد-‌باخت است زیرا اگر آمریکا نمی‌باخت، از برجام خارج نمی‌شد.

وی گفت: این دولت در موضوع سلامت نیز طرح‌های خوبی داشت. بیمه همگانی را راه انداخت. همچنین تورم را مهار کرد و رشد اقتصادی را که پایین و منفی بود به سطح خوبی رساند. مردم به همین دلیل دوباره اعتماد کردند و روحانی را برگزیدند اما در دور دوم، تمام این شرایط به هم ریخت. اولین عامل آن هم روی کار آمدن یک تندرو در آمریکا بود که به خروج از برجام تصمیم گرفت زیرا منافع آن‌ها تأ‌مین نمی‌شد.

اسلامی بیان کرد: از طرف دیگر، روحانی منتقدان و رقیبانی داشت که علیه او کار می‌کردند، مانند صدا و سیما که در دوران احمدی‌نژاد هر چیزی گران شد اعلام نکرد اما اکنون هنوز جنسی گران نشده است اعلام می‌کند.

وی اضافه کرد: اکنون در تلویزیون برنامه‌ای می‌سازند که نشان می‌دهد بازاریان می‌گویند: «مرگ بر روحانی!» دلیلش این است که ‌فکر می‌کنند با این نقدها در دور بعدی انتخابات پیروز می‌شوند. تصور می‌کنند این کارها فقط علیه قوه مجریه است در صورتی که این اقدامات علیه نظام سیاسی است. این جرقه آتشی کوچک به پا نمی‌کند بلکه امنیت ملی کشور را به خطر می‌اندازد. این جریان‌ها به‌ویژه در مشهد هنوز ادامه دارد.اسلامی بیان می‌کند: مورد بعدی این بود که روحانی وزیران و کسانی را به کار گماشت که بدنه رأی‌دهنده خود را ناامید کرد. جریان‌های محافظه‌کار و چپ روحانی را نقد می‌کنند و در همین زمان، بحران اقتصادی کشور نیز شروع شده است.

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: دولت ایران چند لایه دارد اما مردم فکر می‌کنند روحانی همه‌کاره است. لایه مذهبی، دموکراتیک و بوروکراتیک (اداری) داریم. لایه بوروکراتیک شامل کارمندان و ساختار اداری در کشور است که بسیار قدرتمند هستند و اگر نخواهند کاری انجام شود، آن را انجام نمی‌دهند.

وی بیان کرد: به طور کلی هر کسی را به جای رئیس‌جمهور فعلی قرار دهیم، با این محدودیت‌ها مواجه است. این‌ها پیچیدگی‌های سیاست داخلی ایران است.

سیستم ما از خواب بیدار شده است

استادیار گروه علوم اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: زمانی که اوضاع کشور خیلی خراب شود، سیستم از خواب بیدار می‌شود. اکنون هم سیستم کشور از خواب بیدار شده است.

چشمی بیان کرد: در کشور مشکل مسن بودن افراد را در سیستم داریم. این در حالی است که افرادی که سن آن‌ها کمی بالاتر می‌رود، امکان استفاده از فناوری‌های نوین را ندارند. برای مثال، در تخصص‌های ویژه مانند بانکداری، سیاست‌گذاری پولی و بودجه متخصص نداریم. در بانک مرکزی کسی نیست که تحلیل، پیگیری و سیاست‌گذاری را به سبک بانک‌های مدرن انجام دهد.

چشمی ادامه داد: افرادی با وجهه و شهرت مناسب نداریم، به دلیل اینکه نوع سیستم این‌گونه است که افراد یکدیگر را تخریب می‌کنند. در جامعه امروز، به شهرت یکدیگر آسیب می‌زنیم در صورتی که همین شهرت در بزنگا‌ه‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد.

وی با اشاره به اینکه در سیاست پولی تا زمانی که تورم وجود دارد یک اقتصاد مخرب داریم اضافه کرد: فعالیت‌های اقتصادی به سه نوع تولیدی، غیرتولیدی و مخرب تقسیم می‌شود. فعالیت‌های اقتصادی مخرب هستند و هزینه‌های اجتماعی ایجاد می‌کنند.

استادیار گروه علوم اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد درباره سناریوهایی که برای وضعیت فعلی پیش‌بینی می‌شود گفت: یک مورد این است که وضع موجود تدوام یابد و به فروپاشی منجر شود. البته این فروپاشی به جمهوری سوم منجر نمی‌شود بلکه فقط تخریب‌کنندگان رفاه اجتماعی و تولید را تغییر می‌دهد. اگر وضع موجود در جامعه پیش برود، شاید افراد دیگری مانند نظامیان جای روحانیون را بگیرند.

وی با بیان اینکه تخریب اساسی به معنی فروپاشی است اما از لحاظ اقتصادی این سناریو محتمل نیست افزود: سناریوی دیگر اصلاح تدریجی باثبات و سازنده است. حسن روحانی در این پنج سال این گزینه را انتخاب نکرده است. گام اول این است که باید برنامه‌ اصلاح را داشته باشیم. روحانی برنامه‌ای برای اصلاح ندارد و حداکثر کارش این بوده ‌که توانسته است رسانه‌های باز را تا اندازه‌ای حفظ کند. اصلاح ‌این است که ساخت و قالب‌ها را تغییر دهیم.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی