کد خبر : 85652
/ 07:30
روایتی از واکنش‌ها به هتاکی علیه رئیس شورای اسلامی شهر مشهد

از بی‌ادبی کسی به جایی نرسید

﷯در پی هتاکی برخی دلواپسان به رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، شهردار و تعدادی از اعضای شورای این شهر به این موضوع واکنش نشان دادند و خواستار تغییر رویه این رسانه‌ها و افراد پشت پرده این ماجرا شدند.

از بی‌ادبی کسی به جایی نرسید

به گزارش شهرآراآنلاین،محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، چند روز پیش در نشست خبری خود به ماجرای برجام و برخی از مباحث سیاسی این شهر اشاره کرد. همین موضوع دست‌مایه هتاکی بی‌ادبانه برخی از افراد منسوب به یک جریان سیاسی خاص و البته افراد نزدیک به مدیریت شهری دوره قبل شد و دست به دست در گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی چرخید. این جریان خاص در طول ماه‌های اخیر بارها و بارها سعی در تخطئه اقدامات و فعالیت‌های پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که با آرایی بسیار بالاتر از دوره قبلی در این جایگاه قرار گرفته‌اند داشته که البته توفیق چندانی نیز در منظر عموم نیافته است.

درّی است ادب به هر گدایی نرسید

در همین راستا شهردار مشهد مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا در واکنش به هتاکی به رئیس شورای اسلامی این شهر با قرائت این بیت شعر که «از بی ادبی کسی به جایی نرسید/ دری است ادب به هر گدایی نرسید» از اتفاق اخیر ابراز تأسف کرد و گفت: تعجب من این است که این مدعیان که خود را انقلابی و طرف‌دار ولایت می‌دانند چگونه به جناب آقای حیدری که از خانواده شهید است هتاکی می‌کنند.

قاسم تقی‌زاده خامسی با بیان این مطلب افزود: اعضای شورای پنجم شهر مشهد عصاره فضایل مردم و عموما دانشگاهی، فرهنگی، رزمنده و خانواده شهید هستند که جز کار و تلاش و دلسوزی، در این ایام، ‌چیزی از آن‌ها ندیده‌ام.

وی تصریح کرد: به‌ویژه در رأس این شورا، جناب آقای حیدری با خصوصیات خاص خود‌ از جمله مهربانی، کار، تلاش و دلسوزی امور مربوط را پیگیری می‌کند.

شهردار مشهد با اشاره به اینکه اصولا دسته‌ای از انسان‌ها قدردانی و گروهی دیگر هتاکی را فضیلت می‌دانند، تصریح کرد: افرادی که باعث هتک حرمت رئیس شورای شهر مشهد شدند از گروه دوم هستند.

وی همچنین از رئیس شورای شهر مشهد خواست ‌با پناه به قرآن، مصداق این آیه شریفه رفتار کند که می‌فرماید مقابل این‌گونه برخوردها «قالوا سلاما».

پیگرد هتاکان

همچنین رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد در این زمینه گفت: براساس ماده ۶٠٨ قانون مجازات اسلامی، بخش تعزیرات، امکان پیگرد قانونی عاملان هتاکی و فحاشی به رئیس شورای شهر وجود دارد.

سید محسن حسینی پویا افزود: بر اساس اصل قانونی، امکان پیگرد قضایی کسانی که به اتباع این کشور توهین می‌کنند وجود دارد و حدود مجازات‌ها هم در قانون مشخص است. درباره اهانت به رئیس شورای شهر هم علاوه بر اقدام شاکی خصوصی، دادستان نیز اختیار به اعلام جرم خواهد داشت. موضع شورا تاکنون مدارا و سعه صدر بوده است و فعلا تصمیمی برای قضایی کردن قضیه نداریم زیرا بنا نداریم باعث تشنج و التهاب در فضای عمومی جامعه شویم اما اگر اصل احترام و انصاف رعایت نشود و شاهد تکرار این رویه باشیم، ممکن است تصمیم دیگری بگیریم.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای مشهد خاطرنشان کرد: بهترین دادگاه اذهان عمومی و مردم است و خود آن‌ها با قضاوت صادقانه خود حرف منطقی را از ناصواب تشخیص می‌دهند اما به هر حال ممکن است کار به جایی برسد که این مدارا و واگذاری به قضاوت مردم کافی نباشد و نیاز به پیگیری قضایی پرونده احساس شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در پیامی توییتری در این باره نوشت: محمدرضا حیدری منتخب مردم و منتخب منتخبان مردم برای ریاست شورای اسلامی شهر مشهد است. هتاکی به او هتاکی به مردم و همه منتخبان مردم است.

امروز کشور نیازمند آشتی ملی است

سید مسعود ریاضی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد، نیز در واکنش به هجمه‌ها علیه رئیس شورا گفت: امروز کشور نیازمند آشتی ملی است.

وی با محکوم کردن هتک حرمت رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: اگر کسی در فضای رسانه‌ای کشور با فحاشی و تخریب واکنش نشان می‌دهد، بدان معنی است که حتما به نقطه ضعف او نزدیک شده‌اند و شاید احساس خطر می‌کند.

وی با تأکید بر سخنان حسینی پویا درباره طرح آشتی ملی خاطرنشان کرد: امروز مملکت نیازمند این طرح ملی است و مردم باید دلسوزانه و دست‌‌به‌دست هم برای مملکت تلاش کنند.

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس همچنین گفت: خط و نشان کشیدن به جای پاسخ‌گویی به انتقادات روش مقبولی نیست و هیچ‌یک از اعضای شورا با خط و نشان کشیدن موافق نیست.

برخوردهای نابهنجار

شهناز رمارم، عضو دیگر شورای اسلامی شهر مشهد، با انتقاد از پرخاشگری و فحاشی‌های اخیر به رئیس شورا، این رفتارها را ناشی از به خطر افتادن منافع گروه‌های حامی این جریان دانست.

وی با تأکید بر اینکه هر نوع پرخاشگری نتیجه خشم انباشته است و این برخوردها باید ریشه‌یابی شود گفت: بنا به تعبیر رئیس شورا، چون شورا علم شفافیت برداشته است و به دنبال حذف فساد از بدنه مدیریت شهری است، آنان که منافعشان به خطر افتاده است این‌گونه موضع‌گیری می‌کنند.

وی ادامه داد: امروز در جامعه مرزهای اخلاقی رعایت نمی‌شود و عده‌ای رفتارهای درست را بر‌نمی‌تابند و جواب منطقی هم ندارند. از این رو، واکنش ایشان در قالب فحاشی نمود می‌یابد که این به‌هیچ‌وجه پذیرفته نیست. اگر به کسی نقد داریم، می‌توانیم در قالب و چهارچوب نقد به صورت صحیح با آمار مستند از او سؤال کنیم، اما آدم‌های ضعیفی که دستشان خالی است به جای‌ این کار فحاشی می‌کنند.

عضو هیئت رئیسه شورای پنجم مشهد ادامه داد: عده‌ای ادبیات گفت‌وگوی غیر‌منطقی دارند و به جای پاسخ به اصل سؤال، روش فرار به جلو را در پیش می‌گیرند و از روش‌های غیر‌‌منطقی مانند پرخاشگری و فحاشی و اتهام‌زنی استفاده می‌کنند. عده‌ای منش این‌گونه دارند و در فضای مجازی هم قابل کنترل نیستند. به نظر ما این روش غلط و ناپسند است. همواره باید هم خودمان و هم منتقدانمان را به آرامش دعوت کنیم و در مواجهه منطقی با یکدیگر، از پاسخ‌های مستدل و مستند بهره بگیریم.

رمضانعلی فیضی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد، نیز در واکنش به این موضوع گفت: از اولین ماه‌های تشکیل شورای پنجم، برخی کانال‌ها، افراد مجعول و بی‌نام‌ونشان از سر کینه‌توزی و بی‌انصافی، به عقده‌گشایی پرداختند و چنگال تهمت و نارواگویی و ادعاهای سراسر کذب را متوجه چهره مردی کردند که چهار دهه از عمر خویش را برای کشور، مردم و انقلاب، و خدمت به اندیشه اصلاح‌طلبی مصروف داشته است.

وی ادامه داد: او همان راد‌مرد مظلوم و مورد اتکای اصلاح‌‌طلبان در روزهای سخت است و چه دقیق رقبا و بی‌انصافان هتاک متوجه موقعیت بی‌بدیل ایشان و مدیریت موفق و توأ‌‌م با مدارا و اثر‌بخش ایشان بر شورای شهر مشهد شده‌اند، و چنگال افترا و ناسزا‌گویی را بر چهره او می‌کشند، غافل از اینکه مردم، وجدان‌های آگاه و ما، اعضای شورای شهر مشهد، همیشه قدردان زحمات و خدمات این مرد خوش‌نام هستیم و خواهیم بود.

این عضو شورای شهر افزود: جناب حیدری، تعداد بی‌شماری از دوستان و همراهانتان در چند دهه گذشته صبوری و شکیبایی را، گذشت و تحمل را از شما آموخته‌اند و شما همواره در خاطر دوستدارانتان نمونه تعامل و مدارا هستید. پس بر ماست که قدرشناس نکویی‌های شما باشیم، و از همه این اقدامات بی‌شرمانه ابراز تأسف می‌کنیم. پر واضح است که این قبیل رفتارها خللی در عزم شما دوستان در خدمت به مردم ایجاد نمی‌کند و مهر یاران را در دلمان جاودانه‌تر خواهد کرد.

احمد نوروزی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر مشهد، نیز‌ با بیان اینکه شفافیت همواره در اولویت کار شورای پنجم قرار دارد افزود: اعضای شورای پنجم با حضور در جلسات و حضور در بطن مردم، پذیرا و شنوای حرف‌های آن‌ها هستند و چنانچه کسی حرفی دارد، می‌تواند بیاید و به طور مستقیم حرفش را بزند.

وی افزود: برخی افراد در فضای مجازی ادعاهایی بیان می‌کنند که هیچ استدلال و مستندی برای بیان آن ندارند.

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی