کد خبر : 85653
/ 07:34
دربررسی های اولیه دادستانی ۵ جمجمه ببر و ٣ جمجمه شیر شناسایی شد

شیرها در جمع تلفات باغ وحش مشهد

معاون دادستان مشهد به گفت: طبق گزارش‌های اولیه از بررسی جمجمه‌های یافت‌شده در باغ وحش وکیل‌آباد، مشخص شد سه جمجمه از این تعداد متعلق به شیر و پنج جمجمه دیگر متعلق به ببر بوده است

شیرها در جمع تلفات باغ وحش مشهد

به گزارش شهرآراآنلاین،پنجم و هفتم مرداد امسال، دادستانی در دو مرحله بازرسی از باغ وحش وکیل‌آباد مشهد، اعلام کرد که هفت تخته پوست ببر، دو تخته پوست پلنگ و یوزپلنگ و هشت جمجمه ببر کشف کرده است. حال معاون دادستان مشهد به شهرآرا گفت: طبق آزمایش‌های اولیه، سه جمجمه متعلق به شیر بوده است. او این را هم اضافه کرد که منتظر بقیه نتایج درباره سن حیوانات و نحوه مرگ آن‌ها هستند.
محمد بخشی محبی با بیان اینکه اخطاریه اداره کل محیط زیست خراسان رضوی به باغ وحش وکیل‌آباد در ١٣ مرداد ابلاغ شده است افزود: در این اخطاریه آمده است که با توجه به تعهدات سابق، فضا و وضعیت زیستی مناسبی برای حیوانات ایجاد کنند. همچنین با رعایت مسائل بهداشتی، از اداره دامپزشکی استان پروانه بهداشتی بگیرند. در ادامه این اخطاریه، بر جلوگیری از هرگونه دورگه‌گیری تأکید شده و اداره کل محیط زیست استان از باغ وحش خواسته است گزارش‌ها را به طور مرتب ارائه دهد. بر این اساس، مالک باغ وحش باید ظرف یک هفته برنامه زمان‌بندی خود را برای رسیدن و نزدیک شدن به شیوه‌نامه ایجاد و به مدیریت مراکز نگهداری حیات وحش اعلام کند.معاون دادستان مشهد ادامه داد: همچنین مدیرکل محیط زیست استان به یکی از پزشکان دامپزشکی ‌ابلاغ کرده است به عنوان نماینده تام‌الاختیار او برای نظارت بر امور تخصصی حیات وحش فعالیت کند و ‌به صورت خاص و ویژه بر حیات وحش استان نظارت داشته باشد. معاینه‌هایی مفصل نیز از پلنگی شش‌ساله‌ که بیمار بود صورت گرفت و منتظر اجرای مراحل درمانی او هستیم.
او با بیان اینکه اگر این مسائل هر‌چه زودتر رعایت شود شاهد فعالیت دوباره باغ وحش خواهیم بود افزود: مدیر محیط زیست استان اذعان کرد که در یک برهه زمانی نظارت کافی در این باغ وحش صورت نگرفته و نیازمند هماهنگی بین دامپزشکی و محیط زیست بوده است.
دو روز گذشته، خبرگزاری مهر به نقل از رحمان وهاب‌زاده، مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست کشور، نوشته بود: از جوسازی‌های مجازی و شایعاتی که به‌تازگی به منظور تشویش اذهان عمومی منتشر شده است ابراز تأسف می‌کنم زیرا از طریق فضای مجازی نمی‌توان ادعای حمایت از حیوانات ‌داشت. بخشی محبی در‌این‌باره نیز به شهرآرا گفت: شکایت‌هایی از طرف سازمان‌های مردم‌نهاد زیست‌محیطی وارد شده است که چرا مدیرکل دفتر بازرسی که وظیفه اصلی ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات مردمی را دارد به این سرعت واکنش نشان داده در حالی که خود محیط زیست ‌به عملکرد مدیران سابق ‌باغ وحش ایراد گرفته و اخطاریه داده است. ‌اکنون باغ وحش به دلیل اینکه دامپزشکی آنجا را برای فعالیت مناسب ندانسته است، تعطیل است 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی