کد خبر : 85654
/ 07:40
شهردار در بازدید از روزنامه شهرآرا با اشاره به افزایش نفوذ این رسانه در بین مردم:

خودتان را دست‌کم نگیرید

امروز، روز خاطره‌بازی خبرنگاران است و تمامی قلم‌به‌دستان دلسوز این مرز و بوم با این روز خجسته، خاطره‌ای شیرین و دوست‌داشتنی به ثبت رسانده‌اند. آیین نکوداشت مقام خبرنگار هم که از چند روز پیش به‌صورت رسمی آغاز شده، روزهای داغی را برای اصحاب رسانه و مطبوعات رقم زده است و در سایه حضور پرشور مسئولان و مدیران در تحریریه‌های خبری، اتفاقات متفاوتی در لحظه‌لحظه این ایام به وقوع می‌پیوندد.

خودتان را دست‌کم نگیرید

بنیامین یوسف‌زاده-شهرآراآنلاین، خانواده بزرگ روزنامه شهرآرا نیز این روزها پذیرای قلب‌های مهربانی است که به پاس خدمات و زحمات خادمانه اصحاب قلم، با شاخه‌های گل به ضیافت آن‌ها می‌آیند.

در این میان، روزنامه شهرآرا یک روز مانده به ١٧مرداد و فرارسیدن روز خبرنگار، مهمان ویژه‌ای داشت که خود ید طولایی در روزنامه‌نگاری و روزنامه‌داری دارد و با وجود نگاه ویژه مهندسی به حوزه‌های مختلف شهری، رویکرد حرفه‌ای او به دنیای رسانه و مطبوعات، شهره خاص و عام است. مهندس قاسم تقی‌زاده‌خامسی، صمیمانه‌تر از همیشه پای در تحریریه روزنامه مردم مشهد گذاشت و از بایدها و نبایدهایی سخن گفت که باید روزنامه‌نگاران شهرآرا برای اعتلای این رسانه مورد توجه قرار دهند.

برخلاف دیدارهای معمولی این روزهای رسانه‌ها، صحبت‌های سکاندار شهر امید و زندگی در جمع خانواده بزرگ شهرآرا ویژگی دیگری هم داشت و آن سخنانی کاربردی و حرفه‌ای از جنس روزنامه‌نگاری بود که نشان می‌دهد تقی‌زاده‌خامسی به‌خوبی کالبد روزنامه را می‌شناسد و تأثیر این جریده مکتوب را بر پیکره جامعه لمس می‌کند.

شهردار مشهد پس از خوش‌وبش با اعضای هیئت‌تحریریه روزنامه شهرآرا به جمع صمیمانه این خانواده گرم رسانه‌ای آمد و باب سخن را از اهمیت کار روزنامه‌نگاری با این بیت که «رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود» باز کرد. تقی‌زاده‌خامسی با تبریک فرارسیدن روز خبرنگار گفت: همان روزهای نخست کار هم این موضوع را به آقای خرمی تاکید کردم که چنین رویکردی در کار رسانه‌ای و مطبوعاتی نیز صدق می‌کند و باید به آن توجه ویژه داشت.

وی افزود: در گذشته دوره‌ای داشتیم که وقتی یک روزنامه به یک‌سالگی خود می‌رسید، جشن بزرگی برای آن رسانه به‌حساب می‌آمد و با این حال خوشبختانه از این دوره گذر کرده‌ و به دوره‌ای رسیده‌ایم که رسانه‌ها پایدارتر و پخته‌تر شده‌اند.

شهردار مشهد با ابراز خرسندی از اینکه روزنامه شهرآرا از همان روزنامه‌هایی است که همین مشی را دنبال می‌کند، افزود: این روزنامه توانسته است جای خود را در کشور باز کند که همه این اتفاقات خوب به‌دلیل کار روزنامه‌نگاران و خبرنگاران آن بوده است.

وی به سلیقه شخصی خود در مطالعه روزنامه‌ها نیز اشاره کرد و انتخاب اول صبحش را روزنامه و مطبوعات محلی دانست که روزنامه شهرآرا در صدر آن‌ها قرار دارد.

برای شهرآرا بیشتر از رسانه‌های دیگر وقت می‌گذارم

به گفته شهردار مشهد، بیش از ٧٠درصد وقت وی در حوزه مطالعه مطبوعات برای خواندن صفحات روزنامه شهرآرا صرف می‌شود و برای او صفحه نخست این رسانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اهمیت بسیار صفحه یک از دیدگاه شهردار مشهد، آن‌چنان زیاد است که هر روز موشکافانه این صفحه را مطالعه می‌کند و با این حال به گفته او، هنوز صفحه یک شهرآرا نتوانسته است نظرش را به‌طور کامل جلب کند.بخش دوم صحبت‌های تقی‌زاده‌خامسی، کاملا تخصصی و از جنس روزنامه‌نگاری بود و به ساختار فنی روزنامه و محتوای آن ارتباط داشت. سکاندار شهر امام‌رضا(ع) بر داشتن ثبات در ساختار و گرید صفحات به‌ویژه صفحه یک روزنامه شهرآرا تأکید کرد و گفت: باید چشم مخاطب به صفحه یک و تیترها و عکس‌های آن عادت کند و این‌طور نباشد که هر روز با یک مدل مجزا به چینش صفحه مبادرت ورزیده شود.

وی همچنین به لوگوی جدید این روزنامه اشاره کرد و افزود: خیلی‌ها معتقد به استفاده از خط نستعلیق در طراحی لوگوی روزنامه‌ها هستند و با این حال من هم مدل نستعلیق و هم غیرنستعلیق آن را می پسندم.

تقی‌زاده‌خامسی بیان کرد: تغییرات مقطعی در چینش صفحات، باعث خسته شدن مخاطب از خوانش رسانه می‌شود که باید به این موضوع توجهی ویژه داشت.

محلی‌ها حرف اول را می‌زنند

وی محلی‌نویسی را یکی از ویژگی‌های بزرگ کار رسانه‌ای دنیای امروز برشمرد و گفت: روزنامه‌ها و درمجموع رسانه‌های محلی، این روزها حرف اول را در دنیا می‌زنند و مردم به این رسانه‌ها اقبال بیشتری نشان می‌دهند.

شهردار مشهد با بیان اینکه تلویزیون محلی ما خیلی قوت نگرفته است، گفت: در روزنامه شهرآرا، به موضوعات ملی، خیلی کار نداریم و به‌دلیل تعدد رسانه‌های ملی باید بیشتر توان این رسانه به تولیدات محلی اختصاص یابد.

وی عملکرد ضمیمه شهرآرامحله روزنامه مردم مشهد را مثبت ارزیابی کرد و افزود: این ضمیمه درکنار سایر ضمیمه‌های روزنامه شهرآرا توانسته است فعالیت خوبی انجام دهد و سبب افزایش رضایتمندی شهروندان شود.

افزایش مطالبات مردمی و ارتقای زندگی شهروندان

وی با تأکید بر نقش شهرآرا در افزایش مطالبات مردمی و همچنین ارتقای کیفیت زندگی شهروندان گفت: این روزنامه مشهدی را برای خیر مردم مشهد بخواهید و در این زمینه تمام تلاش خود را به‌کاربگیرید.

تقی‌زاده‌خامسی این موضوع را نیز از خبرنگاران شهرآرا خواست که توجه ویژه‌ای به تولید گزارش‌های مختلف در حوزه شهر داشته باشند و اظهار کرد: بسیاری از موضوعات وجود دارد که کسی از آن‌ها مطلع نیست و این وظیفه خبرنگاران شهرآراست که به آن‌ها بپردازند.

وی با تاکید بر اینکه روزنامه محلی، رسانه‌ای مهم است و نباید خودتان را دست‌کم بگیرید، ادامه داد: بسیاری از چهره‌های بنام و همچنین روزنامه‌‎نگاران مطرح کشوری در ملاقاتشان با من از شهرآرا سخن به میان می‌آورند که این موضوع نشان‌دهنده اثرگذاری و نفوذ این رسانه است.

شهردار مشهد در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرد که شهرآرامترو نیز در آینده‌ای نزدیک دردسترس مردم مشهد قرار گیرد

هم سخت، هم آسان

مدیرعامل موسسه فرهنگی شهرآرا نیز در ابتدای این دیدار، گزارشی از عملکرد تقریبا یک سال اخیر این مجموعه رسانه‌ای ارائه کرد و گفت: کار کردن با شخصیتی همچون آقای تقی‌زاده‌خامسی به‌دلیل تبحر فراوان ایشان در حوزه رسانه هم سخت و هم آسان است.

مجید خرمی افزود: با شهرداری مواجه هستیم که وقتی کاریکاتور او در روزنامه شهرآرا چاپ می‎شود، از این حرکت استقبال و با روی گشاده با آن برخورد می‌کند.

وی با ابراز خرسندی از این موضوع که در روزنامه شهرآرا به‌دلیل اهتمام ویژه خبرنگاران و کارکنان آن واژه‌ای به نام کارمند نداریم، اظهارکرد: با این حال برای رسیدن به نقطه آرمانی این مجموعه رسانه‌ای هنوز راه زیادی پیش‌رو داریم و امیدواریم روزی با افتخار این تیتر را بزنیم که شهرآرا، صدای مردم مشهد است.

گرفتن عکس یادگاری تمامی کارکنان و خبرنگاران روزنامه شهرآرا با مهندس تقی‌زاده‌خامسی، پایان‌بخش زیبای اتفاق حضور شهردار مشهد در خانه شهرآرایی‌هابود.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی