کد خبر : 85656
/ 07:46
توصیه‌های صمیمانه حجت‌الاسلام نقویان در جریان بازدید از روزنامه شهرآرا

نگاه مردم‌دوستانه داشته باشید

شهرآرا دیروز میزبان روحانی مردمی‌و شخصیت نام‌آشنا در حوزه مسائل دینی و اخلاقی بود.

نگاه مردم‌دوستانه داشته باشید

امیرعلی قاسمی‌مقدم-شهرآراآنلاین،حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر نقویان که اظهارات صریحش به مذاق بعضی‌ها خوش نمی‌آید، روز گذشته و در آستانه روز خبرنگار در جریان بازدید از روزنامه شهرآرا، داشتن نگاه مردم‌دوستانه در پرداختن به وقایع روزمره و اطلاع‌رسانی اخبار را ضروری برشمرد و توصیه‌اش به روزنامه مردم مشهد را این‌گونه مطرح کرد: به‌جای پرداختن به حرف‌های بی‌فایده، زندگی‌نامه شخصیت‌های برجسته و گمنام مشهدی را برای عبرت گرفتن دیگران منتشر کنید.

نقویان در جمع خبرنگاران شهرآرا گفت: مشهد به لحاظ وجود بارگاه منور حضرت رضا(ع) از هر نظر منحصربه‌فرد است. علاوه‌بر این، مشهد شهری با فرهنگ و سابقه گسترده است که جای کار فرهنگی دامنه‌دار در آن خالی است؛ البته روزنامه شهرآرا با انتشار ضمائم متعدد تاحدودی در مسیر رفع این خلأ گام برداشته است.

وی ادامه داد: توقع مردم از خبر و رسانه، اطلاع‌رسانی به‌‌لحظه رویدادهای سیاسی و اقتصادی است. اتفاق و خبری که امروز روی داده باشد، برای فردا بیات می‌شود. همچنان که مردم نان بیات را مصرف نمی‌کنند، خبر بیات را هم نمی‌خوانند. معتقدم شهرآرا تلاش کرده است که خبرهای خوب را به اخبار بیات تبدیل نکند.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: روزنامه شهرآرا می‌تواند با انتشار حکایت‌های دنباله‌دار مانند سریال‌های تلویزیونی، مخاطب را هر روز برای پیگیری یک موضوع با خود همراه کند. به‌نظر می‌رسد که تجربه انسان‌های موفق می‌تواند برای بسیاری از افراد درس باشد و روزنامه‌ها باید در این زمینه نقش ایفا کنند.

وی با بیان اینکه انتشار زندگی‌نامه شخصیت‌های برجسته می‌تواند درس‌های اخلاقی و اقتصادی داشته باشد، گفت: برخی علمای مشهد در گوشه‌وکنار حضور دارند و بی‌سروصدا هستند. با تیترهای جذاب می‌توان مردم را مشتاق پیگیری و خواندن مطالب این‌چنینی کرد. باید به زندگی شخصیت‌های گمنام این شهر پرداخته شود و وقایع زندگی آن‌ها دراختیار مخاطبان قرار گیرد.

مردم در جست‌وجوی آرامش روانی

نقویان بیان کرد: در عین حال که رویکرد روزنامه شهرآرا اصلاح‌طلبی است، چندان به صلاح نیست که از همه چهره‌های بنام اصلاح‌طلب یکسره دفاع شود. باید رویکرد این رسانه نسبتا آزاد باشد. مردم نه دنبال اصلاح‌طلبی و نه اصولگرایی به معنای سیاسی هستند. مردم به‌دنبال آرامش روانی هستند و توقع خدمت‌رسانی صادقانه از مسئولان دارند.

وی با بیان اینکه هرکسی خدمت‌رسانی صادقانه در هر قالب و رویکرد سیاسی را دنبال کند، با استقبال مردم مواجه خواهد شد، گفت: برای مردم کارآرایی مهم است، جدای از اینکه او چه رویکرد سیاسی دارد یا چه لباسی بر تن کرده است، می‌خواهد یک روحانی باشد یا یک فرد عادی، می‌خواهد تحصیلات آکادمیک داشته باشد و پیشوند اسم او آقای دکتر و مهندس باشد یا نباشد.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: متاسفانه یکی از مشکلات کشور این است که به پیشوندهای آکادمیک خیلی اهمیت می‌دهند، درحالی‌که رؤسای جمهور کشورهای مختلف مانند افغانستان یا حتی آمریکا توجهی به این پیشوندها ندارند. گاهی اوقات ندیدبدیدگی ما باعث می‌شود که از این عناوین هم نگذریم.

وی بیان کرد: مردم باید احساس کنند که روزنامه شهرآرا در عین حال که گرایش سیاسی اصلاح‌طلبی دارد، نگاه آزاد، باز و مردم‌دوستانه هم دارد. توصیه می‌کنم مباحث سیاسی و اخلاقی به‌صورت مستمر در ستون‌های ویژه این رسانه منتشر شود تا زمینه جذب اقشار مختلف مردم با رویکردها و نگاه‌های مختلف را فراهم کند.

مطبوعات مقدس و مؤثر

نقویان در بخش دیگری از سخنان خود، به ویژگی مقدس بودن مطبوعات و رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: برخی افراد و نهادها مهم هستند اما موثر نیستند. برخی دیگر مهم و موثر هستند اما مردم به آن‌ها به چشم مقدس نگاه نمی‌کنند، درحالی‌که بخش‌های فرهنگی به‌ویژه مطبوعات می‌توانند هم مهم، هم مقدس و هم مؤثر باشند، این درحالی است که با رفتارهای غیرحرفه‌ای می‌توان از هر سه ویژگی تهی شد.

وی افزود: روزنامه‌ها و مجلاتی داشتیم که در یک دوره زمانی، تیراژ میلیونی داشتند اما امروز فقط در هواپیماها در اختیار مردم قرار می‌گیرند. آدم احساس می‌کند که برخی رسانه‌ها حرفی برای گفتن ندارند.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: در دوران پهلوی فردی به نام مهدوی یادداشت‌هایی علیه حجاب به زبان علمی‌ نوشت و آن زمان شهیدمطهری احساس تکلیف کرد که جواب او را بدهد. سردبیر رسانه که ادعاهایی علیه حجاب را منتشر کرده بود، آن‌قدر انصاف داشت و عدالت‌محور بود که برخلاف رویکرد سیاسی و فرهنگی خود، مطالب شهیدمطهری را هم چاپ کرد. این‌طور نبود که بگوید ما اصلاح‌طلب هستیم و از اصولگرایی مطلبی نمی‌زنیم.

وی ادامه داد: مردم جناحی نگاه نمی‌کنند. کسی را بیشتر دوست دارند که به حق و حقیقت اعتقاد دارد و از درددل مردم سخن می‌گوید. اگر به خواسته‌های اقشار مختلف جامعه توجه داشت، قطعا آن‌ها هم در مسیر پیشرفت و توسعه، ما را همراهی خواهند کرد.

نقویان تصریح کرد: در قرآن بیشترین تأکید روی واژه حسن است. شهری که از زیبایی مملو باشد، مصداقی از آیات قرآن کریم است. اگر کسی خواست طلاق بگیرد، قرآن می‌گوید که درصورت توأم شدن با حسن، من آن را زیبا می‌کنم والا کار درستی نیست.

وی ادامه داد: در آرایش صفحه و انتخاب تیتر باید دقت کرد. گاهی یک تیتر مشتری‌جلب‌کن است اما زیبا نیست و می‌تواند موجی از اتفاقات سیاسی را رقم بزند.

خاطره‌ای از مشهد

این استاد حوزه و دانشگاه خاطره‌ای هم از نمونه رفتاری مشهدی‌ها روایت کرد و گفت: گاهی وقت‌ها که با خودرو به مشهد می‌آمدیم، از کوچه فرعی که می‌خواستیم وارد کوچه اصلی شویم، رانندگان مشهدی راه نمی‌دادند. اگرچه حق با کسی است که در مسیر اصلی حرکت می‌کند اما اگر هم بخواهند از این حق استفاده کنند و به کسی که از فرعی عبور می‌کند راه ندهند، بسیاری از شهروندان باید ساعت‌ها معطل بمانند و این زیبا نیست.

وی تاکید کرد: اگر مفهوم زیبایی را در تمامی‌ فعالیت‌های روزمره زندگی ایجاد کنیم، قطعا توفیقات بسیار خوبی رقم خواهد خورد.

نقویان در بخش پایانی سخنان خود، توصیه‌ای هم به مدیران موسسه فرهنگی شهرآرا کرد و گفت: به روزنامه‌نگاران از نظر معیشت، نیازهای شخصی، امکانات و نیازهای مالی توجه ویژه داشته باشید. کسی که با نیت خالص تلاش می‌کند، باید از او حمایت کرد. روزنامه‌نگاری به‌شدت کار دشواری است. این پرسنل جوان را باید با چنگ و دندان حفظ و همه نیازهای آنان را برطرف کرد.

وی افزود: شهرآرا می‌تواند یک جریان مثبت و خوب در کشور ایجاد کند. روزنامه مردم مشهد می‌تواند حقیقت‌طلبی را در جان مسئولان زنده کند یا آن را به‌سمت مرگ و پژمردگی ببرد. من به زحمات شما در عرصه مطبوعات به چشم تقدس نگاه می‌کنم. مجموعه‌ای همدل و همدست راه انداخته‌اید و امیدواریم خداوند متعال به شما عنایت ویژه‌ای کند و هر روز بیش از گذشته موفق باشید.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی