کد خبر : 85665
/ 08:26

ستاره‌های خراسانی در آسمان رسانه

خراسان نه تنها سرزمین ادب و هنر است که در عرصه رسانه نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. کم نیستند روزنامه‌نگاران برجسته‌ای که از این خطه سربرآورده و جایگاه مهمی در حوزه مطبوعات کشور به دست آورده‌اند. تنها برای نمونه سه‌تن از این بزرگان را معرفی می‌کنیم.

ستاره‌های خراسانی در آسمان رسانه

آقای تیتر

حسین قندی که در دنیای مطبوعات ایران به آقای تیتر و یا سلطان تیتر شناخته می‌شد، اردیبهشت سال‌١٣٩۴ درحالی چشم از دنیا فروبست که پیش از مرگش، به بیماری آلزایمر مبتلا شده بود. او سال ١٣٣٠در سبزوار متولد شد و در حدود ١۵‌سالگی برای نخستین‌بار احساسش را به کلمه درآورد و درباره زلزله‌ای که در یکی از روستاهای خراسان، خرابی به بار آورده بود، شعر گفت. مرحوم قندی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مدیریت بین‌الملل از آمریکا بود و از اواخر دهه‌۵٠ تا اوایل دهه‌٩٠ در مطبوعات مختلفی همچون کیهان، ابرار، اخبار، انتخاب و جام‌جم فعالیت داشت. افزون‌بر‌این، سال‌ها به تدریس در رشته ارتباطات و روزنامه‌نگاری در دانشگاه مشغول بود. از وی کتاب‌های متعددی با رویکرد روزنامه‌نگاری نوین برجای مانده است. مطبوعاتی‌هایی که از او یادمی‌کنند، علاوه بر تبحر و خلاقیتش در زدن تیتر، رعایت اخلاق در روزنامه‌‌نگاری را از ویژگی‌های مهم او می‌خوانند.

کدخدای دنیای مجازی

دکتر یونس شکرخواه را استاد پیشگام روابط عمومی ‌الکترونیک قلمداد می‌کنند و پروفسور یحیی کمالی‌پور، مدیر مرکز مطالعات جهانی، در سال‌٨۶ به او‌ لقب کدخدای دنیای مجازی را داد. شکرخواه متولد سال‌١٣٣۶ در مشهد و دارای کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، کارشناسی ارشد ارتباطات و دکتری علوم ارتباطات است. او فعالیت‏ حرفه‌‌ای روزنامه‌نگاری‌اش را از سال‌١٣۶٠ آغاز کرد و در حال حاضر از متخصصان حوزه دانش ارتباطات و از مترجمان این رشته به زبان فارسی به شمار می‌آید. شکرخواه کتاب‌های متعددی در زمینه روزنامه‌نگاری تألیف کرده است و در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی ایران تدریس می‌کند. حسن نمکدوست‌تهرانی، روزنامه‌نگار سرشناس ایرانی در مستندی که سال‌٩۵ از صداوسیمای ایران روی آنتن رفت، در وصف شکرخواه می‌گوید: او در حوزه خبر مثل قله دماوند است و کسی مثل من همچون تپه عباس‌آباد. نگران این مقایسه هم نیستم و فکر می‌کنم کاملا بحق است.

پدر علم ارتباطات ایران

دکتر کاظم معتمدنژاد را پدر علم ارتباطات ایران می‌دانند. او استاد بسیاری از افرادی است که عمری در مطبوعات فعالیت داشته‌اند. معتمدنژاد سال‌١٣١٣ در شهر مود در جنوب خراسان جنوبی متولد شد. در زمان تحصیل در دوره کارشناسی به روزنامه کیهان وارد شد و پس از مدت زمانی اندک، مسئولیت گروه خارجی و مقالات به وی سپرده شد. روزنامه کیهان که به روزنامه‌نگاران تحصیل‌کرده نیاز داشت، برای وی بورسیه‌ای از دولت فرانسه دریافت کرد. معتمدنژاد در فرانسه مدرک دکتری حقوق و علوم سیاسی و نیز دکتری تخصصی روزنامه‌نگاری را به دست آورد و در سال ١٣۴٣ به ایران بازگشت و دوباره به همکاری با مؤسسه کیهان پرداخت. این شخصیت سرشناس دنیای مطبوعات ضمن مشارکت فعال در تأسیس دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی، پیشگام توسعه همه‌جانبه‌ دانش ارتباطات در کشور به شمار می‌رود و تألیفات بسیاری در حوزه روزنامه‌نگاری و حقوق مطبوعات دارد. شادروان معتمدنژاد آذر‌۱۳۹۲ در تهران درگذشت.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی