کد خبر : 85667
/ 08:50
پرونده سارقان سریالی با ده‌ها شاکی در مشهد بسته شد

پایان دله دزدی‌های۶قاپ‌زن

مأموران پلیس طی سه‌عملیات پوششی و ضربتی شش‌نفر از سارقان حرفه‌ای و سابقه‌دار را که عامل اصلی ٣٧فقره دزدی در مناطق برخوردار شهر مشهد بودند شناسایی و دستگیر کردند

پایان دله دزدی‌های۶قاپ‌زن

 

سیرجانی-شهرآراآنلاین، در پی اعلام اخبار متعدد سرقت گوشی‌های‌ تلفن‌همراه از داخل خودرو توسط ده‌ها شهروند مشهدی، پلیس بر آن شد تا گروه ویژه‌ای از افسران کلانتری نجفی را درباره شناسایی و دستگیری عاملان این سرقت‌ها، تشکیل دهد.

اظهارات شاکیان این پرونده حاکی از آن بود که سارقان از یک شگرد مشترک در این دزدی‌ها استفاده کرده‌اند و همین امر گویای دست‌داشتن یک یا دو متهم در این پرونده بود. بررسی‌ها نشان می‌داد سارقان از یک لحظه غفلت شاکیان سوء‌استفاده کرده‌اند و زمانی که آن‌ها خودرو خود را برای مدت کوتاهی کنار خیابان پارک کرده بودند، به سراغشان رفته و گوشی تلفن‌همراه را از دست سرنشینان خودرو چنگ‌زده و می‌گریختند. علاوه‌بر‌این برخی شاکیان مدعی بودند که حین صحبت با گوشی تلفن‌همراه ‌سارقان گوشی آن‌ها را چنگ‌زده و با خود برده‌اند.

با وجود دوربین مداربسته در محدوده چند سرقت، تصاویری ضبط‌شده‌ای از متهمان به دست آمد، اما به دلیل کم‌کیفیت‌بودن عکس‌ها کار شناسایی سارقان به کندی پیش می‌رفت. تحقیقات و رصد میدانی این پرونده از سوی گروه ویژه کلانتری نجفی مشهد ادامه داشت تا اینکه مأموران با استفاده از فهرست مجرمان تحت‌ تعقیب و فراری خود یکی از متهمان این پرونده را ردزنی کردند.

تصویر شناسایی شده این سارق سابقه‌دار نیز با تصاویر ضبط‌شده چند دوربین مداربسته که عکس وی را ثبت کرده بود، مطابقت داشت از‌این‌رو مأموران طی هماهنگی با مقام قضایی به سراغ این مجرم فراری رفتند.

همه چیز طبق نقشه پیش می‌رفت تا اینکه اکیپ ویژه مبارزه با سرقت کلانتری نجفی متهم شناسایی شده را در یکی از خیابان‌های حوزه استحفاظی خود در حال پرسه‌زنی دستگیر می‌کند.

متهم دستگیر شده که چندین سابقه کیفری در پرونده‌اش دارد در همان ابتدا بدون هیچ مقاومتی به‌صراحت به جرم ارتکابی‌اش اعتراف می‌کند و از راز سرقت‌های سریالی خود با همدستی یک مال‌خر اموال مسروقه پرده برمی‌دارد.

مأموران ویژه کلانتری نجفی با کسب این اطلاعات، متهم را برای سیر مراحل قانونی به دادسرا معرفی کردند و طی هماهنگی با مقام قضایی برای شناسایی و دستگیر مال‌خر این پرونده وارد عمل شدند. مجریان سبز‌پوش قانون با استفاده از سرنخ‌هایی که از این مال‌خر اموال مسروقه در دست داشتند به محل اختفای وی مراجعه و او را قبل از انجام هر اقدامی دستگیر کردند.

این متهم که دارای دو‌فقره سابقه کیفری است در اظهاراتش به خرید اموال مسروقه و همکاری با چند گروه سارقان حرفه‌ای دیگر اعتراف کرد. گفتنی است که سارق دستگیر شده این پرونده در برخی از مواقع گوشی تلفن‌همراه را از رانندگانی که مشغول صحبت با آن بوده‌اند، قاپزنی و فرار کرده است و سپس آن را به مال‌خر دستگیر شده تحویل داده و در قبال آن مبلغ ناچیزی دریافت کرده است با این حال تحقیقات پلیسی در‌باره این پرونده همچنان ادامه دارد.

طبق اعترافات دو‌متهم این پرونده آن‌ها تاکنون دست به ٢٠فقره سرقت و مال‌خری زده‌اند.

دستگیری سارقان در خانه مشکوک

هم‌زمان با بسته‌شدن پرونده سرقت‌های سریالی گوشی تلفن‌همراه در حوزه استحفاظی کلانتری نجفی، یک پرونده سرقت‌ خیابانی دیگر در منطقه تحت کنترل سرکلانتری چهارم شهر مشهد گشوده شد.

جزئیات پرونده از این قرار بود که چند نفر از ساکنان بولوار دانش‌آموز مشهد با مرکز فوریت‌های پلیسی ١١٠تماس گرفتند و رفت‌و‌آمدهای افرادی مشکوک به یک خانه مسکونی را گزارش دادند.

با اعلام این خبر بلافاصله گروهی از افسران تجسس کلانتری هفت‌تیر مشهد برای بررسی موضوع وارد عمل شدند و طی هماهنگی با مقام قضایی مکان مورد نظر را تحت‌کنترل نامحسوس قرار دادند.

در بررسی شبانه‌روزی میدانی مأموران صحت اخبار واصله تأیید و مشخص شد که افرادی مشکوک در این خانه مسکونی رفت‌و‌آمد دارند. گروه بررسی‌کننده با تکمیل تحقیقات اولیه خود موضوع را با مقام قضایی مطرح کردند و پس از کسب تکلیف و اخذ مجوز ورود به منزل وارد عمل شدند.

مأموران با رعایت موازین شرعی و برای اینکه متهمان از چنگشان نگریزند به مکان تحت‌کنترل خود ورود پیدا کردند. پس از ورود مأموران به داخل این خانه مشکوک و بررسی ابتدایی مشخص شد که ساکنان آن دو متهم سابقه‌دار ۴٠‌و ٣۶ساله هستند که از عاملان ده‌ها سرقت شبانه و سریالی در این منطقه می‌باشند.

ضابطان قضایی بلافاصله متهمان را دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مقام قضایی معرفی کردند. دو متهم دستگیر شده در اعترافات خود در دادسرا از ١٧فقره سرقت گوشی تلفن‌همراه و سرقت لوازم داخل خودرو پرده برداشتند.

دو سارق حرفه‌ای پس از تکمیل تحقیقات، با قرار متناسب قضایی راهی زندان شدند و بررسی پرونده آن‌ها برای کشف دیگر جرائم احتمالی ادامه دارد.

دستگیری سارق به‌ دست مردان همسایه

از جایی که بخت با متهمان دو پرونده قبلی یار نبود و پس از ارتکاب ٣٧فقره سرقت خیابانی به دام پلیس افتاده بودند دو هم‌کیش دیگرشان نیز به سرنوشت آن‌ها گرفتار و حین ارتکاب سرقت از یک خانه مسکونی دستگیر شدند. این دو سارق کم‌شانس که از چندی پیش یک خانه مسکونی در منطقه شهید بهشتی را زیر‌نظر گرفته بودند بی‌خبر از آنکه این ملک مجهز به سیستم ضد‌سرقت است، شبانه خودشان را به داخل حیاط آن انداختند.دو سارق بخت برگشته که فکر می‌کردند خانه خالی است و ساکنانش حضور ندارند، برای اینکه دستشان برای همسایه‌ها رو نشود به صورت پاورچین پاورچین به سمت پذیرایی حرکت کردند، اما مدتی نگذشت که حضور به موقع صاحب‌خانه نقشه‌شان را نقش بر‌آب کرد.دو متهم پرونده که با صاحب‌خانه مواجه شده بودند از همان راه ورودی برگشتند تا به دام قانون گرفتار نشوند اما سر‌و‌صدای صاحب‌خانه ۴۵ساله و هوشیاری چند تن از ساکنان محل مانع از فرارشان شد.

دو سارق جوان که راهی جز تسلیم‌شدن در برابر ساکنان منطقه شهید بهشتی نداشتند، دستشان را به نشانه پایان کار بر روی سر گذاشته و بر روی زمین نشستند. ساکنان محل پس از دستگیری دو متهم موضوع را به پلیس گزارش دادند و طولی نکشید که گروهی از مأموران کلانتری جهاد در محل ارتکاب جرم حاضرشدند و دو سارق را دستگیر و به کلانتری منتقل کردند.

هشدار به مجرمان

فرمانده انتظامی مشهد در تشریح دیگر ابعاد این سه‌پرونده گفت: خوشبختانه مأموران فعال ما در سه‌کلانتری نجفی، جهاد و هفت‌تیر توانستند در اقدامی پوششی و ضربتی شش‌سارق و مال‌خر لوازم مسروقه که از مجرمان سابقه‌دار و تحت تعقیب بودند را دستگیر و تحویل مراجع قضایی دهند.

سرهنگ اکبر آقا‌بیگی تأکید کرد: امروز پلیس هوشیار‌تر از همیشه در کمین افرادی است که با نقشه‌های شوم خود قصد تاراج مال و اموال مردم و نیز بر‌هم‌زدن امنیت جامعه را دارند و در صورت احراز جرم با قاطعیت هرچه تمام‌تر عمل خواهد کرد و پاسخ دندان‌شکنی به مجرمان خواهد داد. از‌این‌رو به مجرمان و متهمانی که قصد دست‌درازی به اموال مردم و یا ناامن‌کردن جامعه را دارند هشدار می‌دهیم دست از اقدامات خود بردارند و رو به زندگی سالم بیاورند در غیر‌این‌صورت به سرنوشت دیگر افرادی که تحت برخورد قانون قرار گرفته‌اند، دچار خواهندشد.

وی در پایان از شهروندان خواست تا درباره مراقبت از اموال قیمتی، وجوه نقد، مدارک و اسناد سازمانی خود توجه جدی داشته باشند و آن‌ها را در معرض‌دید و در محل‌هایی که دسترسی به آن‌ها آسان است، قرار ندهند و در صورتی که می‌خواهند اموال با‌ارزشی را در منزل نگهداری کنند، از این اقدام چالش‌آفرین خودداری و از صندوق امانت بانک‌ها استفاده کنند تا خدایی‌ناکرده‌ اندوخته یک عمرشان یک‌شبه به تاراج نرود.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی