کد خبر : 85674
/ 11:50

درخشش یوسفی درآسیا

والیبالیست مشهدی برای دومین بار پیاپی با تیمش قهرمان باشگاه های آسیا شد و عنوان بهترین لیبروی قاره کهن را نیز به دست آورد

درخشش یوسفی درآسیا

طاری بخش – شهرآراآنلاین، در روزهایی که خبری از والیبال خراسان رضوی در سطح اول والیبال کشور نیست و حالا خراسانی‌ها چندسالی می‌شود که طعم تلخ عدم تیم‌داری در لیگ برتر را می‌چشند، حضور بازیکنان مشهدی در تیم‌های شهرهای دیگر کمی این درد را التیام می‌بخشد. اما حضور دو بازیکن مشهدی در تیم خاتم اردکان یزد نشان داده است که بازیکنان مشهدی و خراسانی از ظرفیت بسیار بالایی برخوردارند. بعد از قهرمانی تیم خاتم اردکان در رقابت‌های باشگاهی والیبال آسیا که همین چند روز قبل برگزار شد، حضور مجتبی یوسفی و رشید یوسفی، دو بازیکن هم‌نام مشهدی، در این تیم و نمایش عالی آن‌ها باعث شد تا بسیاری از کارشناسان، این دو بازیکن را تحسین کنند. دراین‌بین انتخاب مجتبی یوسفی، لیبروی جوان تیم خاتم اردکان، ازسوی کمیته برگزاری مسابقات والیبال باشگاه‌های آسیا، به‌عنوان بهترین لیبروی این رقابت‌ها، باعث شد تا به سراغ او برویم و با این بازیکن مشهدی به گفت‌وگو بپردازیم. یوسفی که هم‌اکنون به‌همراه تیم خاتم اردکان یزد،‌ در تایلند به سر می‌برد، قرار است روز پنجشنبه به ایران بازگردد.

کمی بیشتر خودت را معرفی کن

مجتبی یوسفی متولد 1367 که در یک خانواده ورزشی به دنیا آمدم و یک خواهر و برادر هم دارم. درحال‌حاضر نیز متأهل هستم و در رشته تربیت‌بدنی تحصیل می‌کنم.

از چه زمانی والیبال را شروع کردی؟

از سال83 زیرنظر افرادی همچون دهستانی، دلقندی و رضایی شروع کردم. از سال84 در لیگ دسته‌یک بازی کردم و در سال88 با نظر جبار قوچان‌نژاد به تیم هیئت والیبال استان که در لیگ برتر حضور داشت، پیوستم. بعد از آن در تیم‌های بانک صادرات مشهد، ابومسلم‌، میزان و ثامن‌الحجج بازی کردم.

 یعنی بعد از انحلال باشگاه ثامن‌الحجج، معدود‌والیبالیست‌های باتجربه مشهدی و خراسانی هم از این شهر کوچ کردند؟

بله، دقیقا همین‌طور است. ما در این چند سال تیمی از شهر خودمان در لیگ حضور داشت، اما به‌یک‌باره با انحلال باشگاه ثامن‌الحجج اوضاع والیبال استان نیز به‌کلی به هم ریخت. بازیکنان مشهدی و خراسانی دیگر تیمی در مشهد نداشتند که برای آن بازی کنند و همین دلیل موجب کوچ بازیکنان زیادی همچون خود من شد.

در خارج از استان در چه تیم‌هایی بازی کردی؟

شهرداری زاهدان، سایپا تهران، بانک سرمایه و سایپا.

فکر می‌کنم دومین حضورت در جام باشگاه‌های آسیا را تجربه کردی؟

بله، سال گذشته با تیم بانک سرمایه در این رقابت‌ها بودم و امسال با تیم خاتم اردکان یزد. جالب اینجاست که با هر دو تیم هم قهرمان شدیم.

کدام قهرمانی برای خودت شیرین‌تر بوده است؟

قطعا قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا با تیم خاتم اردکان یزد برای من از حلاوت خاصی برخوردار است، چراکه ما بودجه آن‌چنانی نداشتیم، اما همه تلاش کردیم تا به موفقیت برسیم.

کلا تیم خاتم اردکان در فصل گذشته لیگ برتر والیبال تیم عجیبی بود.

خب این شرایط ممکن است برای هر تیمی به وجود بیاید. ما سال گذشته در نیم‌فصل اول مسابقات از 11 مسابقه خود فقط در چهار بازی برنده از زمین خارج شدیم. این هم به‌دلیل شرایط سخت ابتدای فصل بود. در ادامه اما با آغاز نیم‌فصل دوم وضعیت به‌کلی تغییر کرد و بازیکنان با انگیزه بیشتری وارد رقابت‌ها شدند. همین شد که رقبا را یکی پس از دیگری از پیش‌رو برداشتیم و تنها در دیدار مقابل بانک سرمایه در فینال شکست خوردیم.

از نظر مالی چطور؟ آیا یزدی‌ها قراردادت را پرداخت کرده‌اند؟

بله، به‌صورت کامل قرار‌دادها پرداخت شده است و تنها متمم بازیکنان باقی مانده است که آن هم به‌زودی پرداخت می‌شود.

 فکر می‌کردی که تیم بانک سرمایه منحل شود و جالب‌تر اینکه تیم شما به مسابقات اعزام شود و قهرمان هم بشود؟

به‌هیچ‌وجه. ما در تیم اردکان چند روز خودمان در شوک بودیم که چه اتفاقی افتاد که تیم بانک سرمایه منحل شد. بعد از آنکه حضور ما در آسیا قطعی شد، تمرینات خود را آغاز کردیم؛ البته تیم آسیایی ما با تیم باشگاهی تفاوت‌های زیادی داشت، اما باید این را بگویم که اگر با همان تیم لیگ هم می‌آمدیم، بازهم قهرمان بودیم؛ چراکه بازیکنان به‌خوبی باهم هماهنگ بودند.

و در کنار قهرمانی تیم خاتم اردکان، تو هم به‌عنوان بهترین لیبروی مسابقات انتخاب شدی.

بله، خب این لطف خدا و کمک امام‌رضا(ع) و البته تلاش همه بازیکنان تیم بود که من به این عنوان رسیدم.

خیلی‌ها تصور می‌کنند که رشید یوسفی، دیگربازیکن مشهدی تیم خاتم اردکان، برادر توست.

نه، این‌طور نیست. من رشید را دوست دارم و خیلی هم رابطه صمیمانه‌ای با هم داریم، اما هیچ نسبت فامیلی با هم نداریم؛ بااین‌حال خیلی‌ها همین تصور شما را دارند. رشید هم بازیکن بسیار خوبی است و در چند بازی برای تیم در جام باشگاه‌های آسیا به میدان رفت.

تو در سال2011 به تیم ملی دعوت شدی، اما به‌یک‌باره کنار رفتی.

خب آن سال شرایط بسیار سختی داشت. در آن سال‌ها که ولاسکو سرمربی تیم بود، براساس قانون فدراسیون جهانی تیم‌ها باید 12نفره می‌بودند و من همیشه به‌عنوان نفر سیزدهم انتخاب می‌شدم. دو دوره هم به‌همراه تیم ملی‌ب به بازی‌های کشورهای اسلامی و ABCکاپ اعزام شدم که در این بازی‌ها قهرمان شدیم.

فکر می‌کنی بتوانی دوباره به لباس تیم ملی برسی؟

همه تلاشم را برای رسیدن به تیم ملی والیبال انجام می‌دهم. شک نداشته باشید اگر همین‌طور تلاش کنم، به این موفقیت نیز می‌رسم. در این سال‌ها در والیبال ایران خیلی سختی کشیدم. متأسفانه به تیم ملی هم دعوت می‌شوم، اما یکباره از لیست کنار گذاشته می‌شوم. امیدوارم این‌بار این اتفاقات رخ ندهد.

درباره وضعیت والیبال خراسان رضوی چقدر شناخت داری؟

متأسفانه این‌روزها چراغ والیبال استان خاموش شده و این برای جوانان این شهر واقعا زجرآور است که ما در لیگ برتر والیبال تیمی نداشته باشیم، مخصوصا اینکه ما توانایی بالایی در بحث مستعدین این رشته داریم. لیگ برتر در هر رشته‌ای و برای هر استانی یک ویترین افتخار بزرگ است، اما حیف که کسی نیست تا این شرایط را به وجود آورد که در لیگ تیم داشته باشیم.

و صحبت پایانی.

باید از همه مربیانم تشکر کنم، اما از جبار قوچان‌نژاد که باعث معرفی بیشترم به والیبال شد، تشکر ویژه‌تری دارم. همسرم نیز سختی‌های زیادی را در این مدت متحمل شد و از پدرومادرم و سایر اعضای خانواده‌ام نیز که همیشه به فکر من بودند، باید تشکر کنم.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی