کد خبر : 85690
/ 16:24
گذری بر کتابخانه 40 ساله مسجد حاج آخوند که همچنان فعال است

کتابخانه فعال بی‌نیمکت!

مسجد حاج آخوند از جمله مسجدهای قدیمی منطقه ثامن است. مسجدی که آوازه آن در سال‌های انقلاب به واسطه فعالیت‌های انقلابی حسابی در مشهد پیچید. مسجدی که پاتوق شمار زیادی از نخبه‌ها و انقلابیون آن زمان بود و این روزها با گذشت 40 سال هنوز پاتوق‌هایی در آن برپا می‌شود.

کتابخانه فعال بی‌نیمکت!

 منشادی-شهرآراآنلاین، مسجد حاج آخوند از جمله مسجدهای قدیمی منطقه ثامن است. مسجدی که آوازه آن در سال‌های انقلاب به واسطه فعالیت‌های انقلابی حسابی در مشهد پیچید. مسجدی که پاتوق شمار زیادی از نخبه‌ها و انقلابیون آن زمان بود و این روزها با گذشت 40 سال هنوز پاتوق‌هایی در آن برپا می‌شود. پاتوق‌هایی که دانش‌آموزان و دانشجویان آن را تشکیل می‌دهند. البته نه با موضوعات 40سال قبل بلکه صرفا مطالعه برای تحصیل. تعدادشان هم چندان زیاد نیست، اما مسجد حاج‌آخوند برای همان اندک تعداد هم کتابخانه راه انداخته و فضایی 60 متری را در خیابان امیرالمومنین(ع) در اختیارشان قرارداده است تا آن رسالت انجام کار فرهنگی در کنار امورات مسجد ادامه یابد.

کتابخانه 40 ساله

کتابخانه مسجد حاج آخوند درست یک سال بعد از انقلاب، افتتاح و مسئولیت آن به دست امام جماعت مسجد سپرده شد. حجت الاسلام لاریجانی، مسئول این کتابخانه، این‌گونه توضیح می‌دهد: کتابخانه مسجد حاج آخوند در ابتدای انقلاب و هم‌زمان با آغاز فعالیت‌های انقلابی مردم مشهد کار خود را آغاز کرد. در آن زمان نخبه‌های این محله که پاتوقی برای گرد هم آمدن نداشتند این کتابخانه را پی‌ریزی کردند.

وی ادامه می‌دهد: در آن سال‌ها در کتابخانه مسجد حاج آخوند علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی و انقلابی محصلان نیز تجمع می‌کردند. بسیاری از راهپیمایی‌های انقلابی مهم مشهد از همین مسجد شکل گرفت.

محصل می‌آیند، دانشجو می‌روند

هر ساله محصلان زیادی به این کتابخانه می‌آیند که همگی یک هدف دارند و آن ورود به دانشگاه است. موضوعی که لاریجانی، مسئول کتابخانه، نیز به آن اشاره دارد و در این باره تصریح می‌کند: معمولا ما در طی سال عضوگیری خاصی نداریم و بیشتر افرادی که از فضای کتابخانه استفاده می‌کنند محصلانی هستند که هدفشان ورود به دانشگاه است.

وی درباره آمار ورود به دانشگاه نوجوانان این محله از این کتابخانه، می‌گوید: سالانه بین 90 تا 95 نفر از این کتابخانه به دانشگاه معتبر کشور و در رشته‌های خوب ورود پیدا می‌کنند که البته این آمار در بعضی از سال‌ها کمتر و در برخی از سال‌ها بیشتر نیز می‌شود.

فضای 60 متری قرائت خانه

قرائت‌خانه مسجد حاج آخوند که در واقع همان کتابخانه این مسجد نیز محسوب می‌شود، فضایی تقریبا 60 متری دارد که تعداد کمی از دانش‌آموزان می‌‌توانند استفاده کنند. این موضوع علاوه بر اعتراض استفاده‌کنندگان از این کتابخانه مورد انتقاد لاریجانی نیز است. وی در این‌باره می‌گوید: متأسفانه فضای قرائت‌خانه بسیار کوچک است و همین امر امکان دسترسی این مکان را برای استفاده‌کنندگان در برخی از ساعت‌ها و روزهای امتحان و کنکور بسیار سخت می‌کند.

وی می‌افزاید: البته قول‌هایی از سوی نعمتی، شهردار منطقه ثامن و همچنین اعضای شورای شهر که چندی پیش در این مسجد تاریخ ساز گرد هم آمد‌ند برای افزایش فضای قرائت‌خانه به ما داده شد که پیگیر هستیم تا محقق شود.

فضا برای بانوان نداریم

وی با اشاره به اینکه این کتابخانه مخصوص برادران ماست، اظهار می‌کند: از زمان افتتاح این کتابخانه، قرائت‌خانه مسجد در اختیار برادران بود که متأسفانه به علت کمبود فضا تاکنون به راه‌اندازی بخش بانوان 

موفق نشده‌ایم. البته همان‌طور که اشاره کردم در نشست صمیمی شهردار منطقه ثامن و اعضای شهر در این مسجد، قرار شد که فضای خالی کنار مسجد در اختیار مسجد قرار بگیرد تا با افزودن به مساحت کتابخانه بخش بانوان را نیز برپا کنیم.

فقط کتاب‌های درسی

این کتابخانه بیشتر در اختیار محصلان و دانش‌آموزان است و جای تعجبی ندارد که کتاب‌هایی که به امانت گرفته می‌شود نیز فقط کتاب‌های درسی و یا کمک درسی باشد. در همین‌باره لاریجانی، امام جماعت و مسئول کتابخانه مسجد حاج آخوند، می‌گوید: سالانه بین 2 تا 3 میلیون تومان کتاب برای کتابخانه خریداری می‌شود. این کتاب‌ها، کتاب‌های درسی و کمک درسی هستند و در اختیار محصلان قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که هزینه خرید کتاب از چه محلی تأمین می‌شود، می‌گوید: هزینه کتاب از سوی شورای اجتماعی محلات و از محل بودجه فرهنگی یا از سوی معاونت فرهنگی شهرداری منطقه ثامن تأمین و خریداری می‌شود.

لاریجانی درباره گردش کتاب در این کتابخانه نیز اظهار می‌کند: گردش کتاب در این کتابخانه به عهده استفاده‌کنندگان است.

به گفته وی هرکسی که تمایل داشته باشد می‌تواند از این کتابخانه به صورت رایگان استفاده کند. البته افراد برای مطالعه به سبک حجره‌ها باید روی زمین بنشینند و درس بخوانند.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی