کد خبر : 85707
/ 01:00

ایجاد ۱۰ ایستگاه شتاب‌نگار زلزله در مشهد

مناطق زلزله‌خیز در طرح‌های تفصیلی شناسایی می شوند

ایجاد ۱۰ ایستگاه شتاب‌نگار زلزله در مشهد

سارا رنگیان - شهرآرا آنلاین - تفاهم‌نامه مکان‌یابی و ایجاد ۱۰ ایستگاه شتاب‌نگار در مشهد، شهری که آرام و قرار ندارد و گاه و بیگاه زلزله به سراغ آن می‌آید، گامی به سوی شهر هوشمند و ایمن است. ایجاد این ۱۰ ایستگاه تا دهه فجر در نقاط مختلف مشهد، پس از شش سال پیگیری، اقدامی ارزشمند به حساب می‌آید. این تفاهم‌نامه طی نشستی با حضور محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد و محمدرضا اخوان عبداللهیان، مدیرکل راه و شهرسازی استان، محمد شکرچی‌زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی،‌ معاون وزیر راه و شهرسازی و قاسم تقی‌زاده‌ خامسی، شهردار مشهد، به امضا رسید.

رئیس مرکز تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی در این جلسه با اشاره به زلزله‌خیز بودن خراسان‌ رضوی و مشهد گفت: این منطقه برای ما از اهمیتی ویژه‌ برخوردار است. به این دلیل، ایجاد و نصب دستگاه‌های شتاب‌نگار تأثیر زیادی بر ایجاد سیستم هشدار زلزله و برنامه‌ریزی و اقدامات مناسب ‌هنگام وقوع زلزله در این منطقه دارد.

محمد شکرچی‌زاده از نصب و ایجاد ۱۰ ایستگاه شتاب‌نگاری در مشهد در مرحله ابتدایی خبر داد و در راستای افزایش این ایستگاه‌ها با کمک شهرداری مشهد و ستاد مدیریت بحران استان ابراز امیدواری کرد.

شهردار مشهد نیز در این نشست با تأکید بر اهمیت توجه به ایمنی در ساخت‌وسازها گفت: با وجود گسل‌ها و زلزله‌خیز بودن مشهد، شهرداری به موضوع مشارکت در ایجاد ایستگاه‌های شتاب‌نگار ورود پیدا کرده است.

قاسم تقی‌زاده‌ خامسی افزود: با توجه به اهمیت موضوع، به مشاوران تدوین طرح‌های تفصیلی گفته‌ایم مناطق زلزله‌خیز شهر مشهد را مشخص کنند تا بر اساس شناخت این مناطق، برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود.

سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مدیریت بحران شهرداری مشهد نیز از نصب ۱۰ شتاب‌نگار تا دهه فجر در نقاط مختلف شهر خبر داد و افزود: ۲۰۰ شتاب‌نگار از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خریداری و روز گذشته، در قالب این تفاهم‌نامه، ۱۰ دستگاه آن به صورت رایگان به شهرداری مشهد واگذار شد.

امیر عزیزی هزینه خرید این ۱۰ شتاب‌نگار را رقمی معادل ۵/۱ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: هزینه نصب و نگهداری شتاب‌نگارها علاوه بر محل نصب، به عهده شهرداری مشهد است و اعتباری حدود ۵۰۰ میلیون تومان برای این موارد برآورد شده است.

 

تهیه ۵۰ شتاب‌نگار تا پایان دوره شورای پنجم

او با اشاره به وجود ۶۰ شتاب‌نگار در استان بیان کرد: در مشهد نیازمند ۵۰ شتاب‌نگار هستیم. امیدواریم تا پایان دوره پنجم شورای اسلامی شهر، بتوانیم این تعداد شتاب‌نگار را برای مشهد تهیه و نصب کنیم.

عزیزی با اشاره به مزیت‌های این دستگاه‌های هوشمند در زمان‌ زلزله و پس از آن گفت: با این شتاب‌نگارها می‌توان رفتار گسل‌ها را رصد کرد و پیش از رسیدن موج اصلی زلزله به شهر و در راستای جلوگیری از حوادث ثانویه، به شرکت‌هایی مانند آب، گاز و برق هشدار داد. همچنین شتاب‌نگارها پس از زلزله می‌توانند با ارائه دید کلی به مدیریت بحران، میزان خسارت ناشی از زلزله را نشان دهند.

او با بیان اینکه به واسطه شتاب‌نگارها علاوه بر آگاهی از میزان آسیب‌پذیری و خرابی‌ها می‌توان امداد و تجهیزات لازم را براساس گزارش‌های ارسالی این دستگاه‌ها اعزام کرد افزود: اطلاعات ثبت‌شده از طریق شتاب‌نگارها به مرکز لرزه‌نگاری کشور، اتاق بحران شهرداری و مرکز لرزه‌نگاری دانشگاه فردوسی مشهد فرستاده می‌شود. 

سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مدیریت بحران شهرداری مشهد بیان کرد: اهمیت شتاب‌نگارها و ثبت جنبش نیرومند زمین در زمان وقوع زلزله و زلزله‌شناسی کاربرد بسیاری دارد زیرا بدون داشتن این اطلاعات نمی‌توان طراحی و برنامه‌ریزی دقیقی برای ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله داشت.

او در ادامه این شتاب‌نگارها را از پیشرفته‌ترین نوع دستگاه‌ها دانست و اظهار کرد: با استفاده از اطلاعات حاصل از این دستگاه‌ها می‌توانیم با تعریف استاندارد برای هر منطقه، ساخت و سازها را دسته‌بندی و ساختمان‌ها را هم به همان نسبت مقاوم کنیم.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی