کد خبر : 85786
/ 07:57
طرح بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی فردا در تهران نهایی می شود

پایان هفت خان برای جلوخان

مشهد با ٢٠‌میلیون زائر و گردشگر سالانه یکی از مهم‌ترین مقصد‌های گردشگری در ایران است و سالانه میزبان تعداد زیادی مسافران خارجی از کشورهای مسلمان منطقه است.

پایان هفت خان برای جلوخان

مسعود سلطانی-شهرآراآنلاین، یکی از انتقادات دائمی فعالان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در مشهد این است که طول مدت اقامت این زائران-گردشگران در مشهد سال‌به‌سال در حال کاهش است و طبق آخرین آمارها طول مدت اقامت مسافرانی که به مشهد می‌آیند به کمتر از سه‌روز رسیده است.این خبر وقتی دردناک می‌شود که بدانیم بیش از ٨٠‌درصد مسافرانی که به مشهد می‌آیند از وجود منطقه گردشگری توس و آرامگاه فردوسی در نزدیکی مشهد بی‌خبرند یا اصلا به آنجا نرفته‌اند. در این مجال کوتاه فضایی برای برشمردن میراث فرهنگی مشهد و مکان‌های دیدنی شهرمان وجود ندارد اما بدون تردید بسیاری از این مکان‌ها هنوز تبدیل به مقصد گردشگری نشده‌اند.

حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی در تحریریه روزنامه شهرآرا بهانه خوبی بود تا مسائل و موضوعات مهمی نظیر آینده بازار قدیمی فرش مشهد، و همچنین وضعیت مرمت کهن‌دژ و آرامگاه فردوسی را از ابوالفضل مکرمی‌فر بپرسیم. آنچه در ادامه می‌خوانید بخش‌هایی از گفت‌وگوی خبرنگاران روزنامه شهرآرا با اوست.

چرا برای تعیین تکلیف پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی باید منتظر تصمیم تهران باشیم و چرا داخل استان قدرت تصمیم‌گیری دراین‌باره وجود ندارد؟

برخی از مجموعه‌ها جزو نفایس ملی محسوب می‌شوند. یعنی حق واگذاری آن‌ها را نداریم. این مسئله نه در خراسان بلکه در تمام کشور وجود دارد به عنوان مثال میدان نقش جهان اصفهان نیز جزو نفایس ملی است.

نفایس ملی در استان یک هیئت راهبردی دارد که ابلاغ آن را کشور می‌زند. پایگاه‌های پژوهشی مهم مثل مجموعه توس، نیشابور، نشتیفان، قندیان درگز، قنات قصبه گناباد و ... پایگاه پژوهشی دارند و به طور کل حدود ٨٠‌پایگاه پژوهشی در کشور داریم که ابلاغ حکم مسئولیت آن‌ها از سوی تهران است و شأن ملی و مستقلی دارند. تمام تصمیمات درباره توسعه و گسترش مجموعه‌هایی نظیر آرامگاه فردوسی در همین هیئت‌های راهبردی مصوب و نهایی شده و به تهران ارسال می‌شود. تهران تصمیمات هیئت‌های راهبردی را رد نمی‌کند و به نوعی نظر کلی می‌دهد و تأیید نهایی آن را برای ابلاغ بر عهده دارد.

به عنوان مثال تصمیم‌گیری درباره نوسازی جلوخان آرامگاه فردوسی کاملا در هیئت راهبردی مجموعه توس انجام شده است و به تهران ارسال می‌شود تا آن‌ها نظر کلی دهند. چون این مجموعه جزو نفایس ملی است و این مرحله به خاطر این است که طرح کمتر ایراد داشته باشد تا به‌نوعی از خرد جمعی گسترده‌تری استفاده‌شده باشد.

در همین هیئت راهبردی تصمیمات خوبی درباره مجموعه توس اخذشده است. پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی نهایی شده است و امیدواریم پس از ابلاغ تهران سه‌شنبه همین هفته این پروژه وارد فاز اجرایی شود. این کار چندین جلسه و حدود هزار‌ساعت‌ زمان برده است. علاوه‌بر‌این پروژه، اعتبار ملی سه‌میلیارد تومانی برای احیای برج و باروی مجموعه توس گرفته‌ایم. این برج یا حصار، حدود هفت‌کیلومتر طول دارد و شامل ١٠۶‌نیم بُرج و چهار‌دروازه است. تصمیم ما این است که این حصار با ارتفاع ٩‌متر و عرض شش‌متر را احیا کنیم. سه‌میلیارد تومان اعتبار برای این کارداریم و تمام‌کارهای لازم برای انجام این پروژه اعم از آسیب‌شناسی، مطالعات و تحقیقات، طراحی و اقدامات اجرایی انجام‌شده است. ‌اکنون برنامه این پروژه وارد سامانه شده است و برای این کار آماده عقد قرارداد هستیم. ٢٠‌شرکت برای انجام پروژه احیای بافت تاریخی برج و باروی مجموعه توس اعلام آمادگی کرده‌اند و تا سه‌روز آینده اسناد مناقصه این پروژه بازشده و پیمانکار آن انتخاب می‌شود. لازم به ذکر است که اقدامات ابتدایی برای این کار نظیر مطالعات و خوانا سازی از سمت دروازه رودبار در حال انجام است.در سفر ریاست جمهوری به استان برای انجام این پروژه بودجه ٩‌میلیارد تومانی تصویب شد که قرار است این اعتبار در طول سه‌سال، به‌صورت سالانه سه‌میلیارد تومان تخصیص پیدا ‌کند و امیدواریم که تا پایان دولت دوازدهم این کار بدون تعطیلی ادامه یابد. در کنار این اعتبار ملی از اعتبارات استانی نیز برای این کار استفاده می‌شود.

 

زادگاه فردوسی (روستای پاژ) در این برنامه جایگاهی دارد؟

بله، موضوع بعدی زادگاه فردوسی یا همان روستای پاژ است. قرارداد مطالعه برای پروژه احیای روستای پاژ منعقد شده است. یک قرارداد مطالعاتی هم برای احیای ارگ کهن‌دژ که در کنار آرامگاه فردوسی قرار دارد، منعقد شده است در این پروژه مطالعاتی دو‌محور تاریخی برای حرکت بازدیدکنندگان تعریف می‌شود. یک محور از دروازه نیشابور که به ارگ راه دارد و یک مسیر هم از آرامگاه فردوسی است که بازدید از ارگ کهن‌دژ را ممکن می‌سازد.

تمامی این کارها امسال انجام می‌شود زیرا اعتبارات لازم برای این فعالیت‌ها تخصیص پیداکرده است. علاوه بر موارد بالا، یک‌میلیارد‌و ۶٠٠ میلیون تومان اعتبار برای بازسازی تأسیسات مجموعه آرامگاه فردوسی در نظر گرفته‌شده است تا تأسیسات این مجموعه که عمر ۵٠ ساله دارد به‌روزرسانی شود.

یکی از مشکلات آرامگاه فردوسی نداشتن سالن اجتماعات است که به خاطر همین ضعف، بسیاری از رویدادها در فصول سرد یا خیلی گرم سال امکان برگزاری در محل آرامگاه را ندارد. برای این مشکل برنامه‌ای دارید؟

برای رفع این مسئله با آموزش‌وپرورش مکاتبه‌ای انجام داده‌ایم تا مدرسه‌ای که در سمت راست آرامگاه فردوسی قرار دارد و به‌نوعی چسبیده به آرامگاه است به مجموعه آرامگاه اضافه شد. این مدرسه مساحت مطلوبی دارد و می‌توان تالار اجتماعات آرامگاه فردوسی را در محل فعلی این مدرسه احداث کرد. البته طی مکاتبه‌ای که با آموزش‌وپرورش داشته‌ایم پیشنهاد کرده‌ایم که برای انتقال این مدرسه زمین یا ساختمانی از سوی آموزش‌وپرورش و استانداری در نظر گرفته شود.

با احداث این تالار می‌توانیم مراسم‌ و همین‌طور سالروز بزرگداشت فردوسی را بدون هیچ‌گونه اختلال ناشی از وضعیت آب‌وهوا در تالار اجتماعات برگزار کنیم. لازم به ذکر است که به‌طور کلی گسترش فضای آرامگاه فردوسی از ضلع چپ و راست یکی از برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی استان است.

مساحت آرامگاه فردوسی شش‌هکتار است که این مساحت برای این اثر تاریخی ارزشمند کم است. جلوخان آرامگاه فردوسی شش‌و‌نیم هکتار است و حدود نیم‌هکتار از آرامگاه بزرگ‌تر است. آرامگاه باید گسترش پیدا کند در گام اول سمت راست و چپ مجموعه به آرامگاه اضافه می‌شود و بعد از آن بخشی از زمین پشتی آرامگاه به این مجموعه اضافه خواهدشد.

آیا مردمی که در همسایگی آرامگاه هستند با این کار موافقت می‌کنند؟

عرصه توس ٣۶٠‌هکتار است، قبلا برنامه‌ای برای گسترش توس انجام شد که بر اساس آن باید برخی روستاها و خانه‌ها منتقل می‌شدند و مردم هم به این کار راضی شده بودند. برای این کار تملک اراضی به سه‌روش خرید نقدی، معاوضه زمین و ساخت و تحویل خانه به‌جای ملک اشخاص در حال انجام بود و تملک‌ها به ارزش ١۵‌میلیارد تومان انجام شد اما این طرح متوقف شد.

اکنون طرحی که برای توسعه آرامگاه فردوسی مدنظر داریم به‌اندازه طرح قبلی نیست. به‌طور‌کلی سیاست توسعه آرامگاه تنها محدود به آرامگاه فردوسی نیست، بلکه آرامگاه خیام و عطار نیز در نیشابور در حال توسعه است و پنج‌میلیارد تومان اعتبار برای توسعه آرامگاه خیام و آرامگاه عطار در نظر گرفته‌شده است. همچنین لازم به ذکر است که موزه فردوسی هم به‌روز خواهد شد و قراردادهای لازم برای این کار منعقد شده است.

این صحبت‌ها بارها و بارها مطرح‌شده است اما کمتر شاهد انجام این وعده‌ها بوده‌ایم. آیا می‌توانید تاریخ دقیق به انجام‌رسیدن این برنامه‌ها را اعلام کنید؟

گاهی گفته می‌شود که فلان کار انجام خواهد شد. چنین برنامه‌هایی معلوم نیست چه موقع به سرانجام برسد و حرف شما در این موارد درست است. اما پروژه‌هایی که در این گفت‌وگو برشمردیم متفاوت است، زیرا اعتبار لازم برای این کارها تأمین‌شده و در برخی موارد قرارداد با مجری طرح نیز منعقدشده است.

به‌عنوان‌مثال سه‌شنبه پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی وارد فاز اجرایی می‌شود. پروژه مرمت برج و بارو کهن‌دژ نیز سه‌روز آینده وارد مرحله مناقصه آزاد می‌شود. قرارداد به‌روزرسانی موزه فردوسی نیز منعقدشده است. توسعه‌ موزه‌های استان به همین ختم نمی‌شود و با شعار هر شهر یک موزه، ١١موزه دیگر در استان در حال احداث است. اعتبار لازم برای این پروژه‌ها تأمین‌ وتخصیص شده است. تجهیزات موزه‌ها تأمین‌شده و با سه‌پیمانکار مجسمه‌ساز مطرح برای ساخت مجسمه‌ها قرارداد بسته‌شده است. فضای لازم برای احداث این موزه‌ها نیز تملک شده است. به‌عنوان‌مثال در شهر رشتخوار «موزه مردم‌شناسی» ساخته می‌شود و در تربت‌جام نیز شاهد ساخت «موزه موسیقی» خواهیم بود در این موزه مجسمه شخصیت‌های مطرح موسیقی تربت‌جام در کنار موارد ارزشمند دیگر به نمایش گذاشته می‌شود.

موزه‌های مشارکتی نیز بعدازاین پروژه به سرانجام می‌‌‌رسد. یکی از این موارد موزه طب است که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ساخته می‌شود. مسائل محتوایی و علمی موزه بزرگ خراسان نیز توسط خبرگان باستان‌شناسی تهیه شده است و اعتبار سه‌میلیارد تومانی برای این کار اختصاص پیداکرده است.

مسئله ثبت «دفتر کانون نشر حقایق اسلامی» مرحوم شریعتی به‌عنوان میراث فرهنگی ملی که در ویژه نامه نوروزی شهرآرا به آن پرداختیم به کجا رسیده است؟ قول این کار قبلا داده شده بود، این اثر در حال تخریب است و باید ثبت شود؟

برای ثبت هر اثری دو ویژگی مدنظر قرار می‌گیرد. نکته اول اینکه قدمت اثر بیش از ١٠٠‌سال و از آخر دوره زندیه باشد یا در‌غیر‌این صورت باید اثر ویژگی هویتی داشته باشد. خانه امام خمینی(ره)، خانه مرحوم شریعتی، خانه نیما‌یوشیج و ... که قدمت ١٠٠‌ساله نداشتند ولی چون ویژگی هویتی داشتند به ثبت رسیدند. درحال حاضر درباره «دفتر کانون نشر حقایق اسلامی» مرحوم استاد محمدتقی شریعتی‌ اطلاعی ندارم اما ظرف دو تا سه روز آینده این مسئله را پیگیری می‌کنیم و خبر ثبت این خانه را اعلام خواهیم کرد.در همین راستا باید بگویم که امسال خانه کمال‌الملک و خانه زادگاه دکتر شریعتی در شهر سبزوار نیز به موزه تبدیل می‌شود. البته خانه کمال‌الملک زودتر به نتیجه می‌رسد چون به مرمت کمتری نیاز دارد اما خانه زادگاه مرحوم دکتر شریعتی احتیاج به مرمت بیشتری دارد و احتمالا دیرتر به نتیجه خواهد رسید.

وضعیت بازار فرش مشهد به کجا رسید، مرمت این بازار قدیمی چه موقع آغاز می‌شود؟

تصمیم‌گیری درباره بازار فرش در مراحل نهایی است. چندین و چند جلسه برای این موضوع در سطوح مختلف برگزار شده است. مشاور طرح اجرایی این پروژه را به‌زودی تحویل خواهد داد تا کار آغاز شود. در حوزه مرمت این بازار بر سر چند مورد اختلاف نظر وجود دارد که باید درباره آن‌ها نیز به توافق برسیم تا بعد از آن کار به سرعت ادامه پیدا کند. مشاور طرح درباره مسائل اختلافی بازار فرش مشهد تحقیقات لازم را انجام داده و از نظر نهادهای مختلف مثل مجری بازار تبریز و شورای فنی کشور نظر‌خواهی کرده است. امیدواریم امسال این کار به نتیجه برسد.

تمام مسائل در حوزه میراث فرهنگی مطرح شد. یک سؤال در حوزه گردشگری می‌پرسیم. نرخ پروازهای داخلی رشد سرسام‌آوری داشته است و امروز نرخ بلیت اهواز-مشهد دو‌میلیون تومان بود. نرخ پروازهای خارجی نیز افزایش چشمگیری داشته است. با ادامه این روند آیا شرکت‌های هواپیمایی خارجی در مشهد تعطیل نخواهند شد؟

در شرایط موجود که نرخ ارز مسافرتی‌ در حال تبدیل‌شدن به نرخ توافقی است و هنوز تصمیم نهایی در این حوزه اتخاذ نشده است نمی‌توانیم نظر صریحی دراین‌باره ارائه کنیم. با وجود این طبق آمار در سه‌ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته تعداد مسافران خارجی‌ ٩٣‌درصد افزایش پیداکرده‌است. یعنی عملا نوسانات ارزی باعث شده است که مشهد و ایران مقصدی ارزان برای گردشگران خارجی باشد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کل کشور نیز در حال پیگیری است تا برای حمایت از پرواز‌های گردشگران ورودی به ایران ارز با نرخ دولتی تعلق بگیرد. همچنین در حال حاضر برخی از ایرلاین‌های خارجی تخفیف‌هایی را برای سفر به ایران گذاشته‌اند تا به‌نوعی موجب تشویق گردشگران برای سفر به ایران شوند زیرا بازار ایران برای آن‌ها فرصت‌های ویژه‌ای دارد.

نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌دستی یک‌دهه تعطیل بوده است، این نمایشگاه امسال برگزار می‌شود؟

این نمایشگاه شهریور ماه امسال فعالیت خود را از سرمی‌گیرد تا شکوه و جلال فرهنگ‌ ایران را به نمایش بگذارد. این نمایشگاه در مساحت ٢۵‌هزار‌متر مربع برگزار می‌شود و بخش‌های مختلفی نظیر جشنواره غذا، صنایع‌دستی استان‌ها، قابلیت‌های گردشگری استان و آواها و آیین‌های سنتی در آن به نمایش در می‌آید.‌ همچنین در این نمایشگاه ایرلاین‌ها، هتل‌ها، شرکت‌های تجهیزات هتلداری و ٢٠‌کشور خارجی حضور خواهند داشت که از این تعداد تاکنون حضور ١٠‌کشور خارجی قطعی شده است.

****

هفت‌خانِ «جلوخان» ؛ آیا فردا، بعد از یک سال جلسه، طرح بازپیرایی جلوخان نهایی می‌شود؟

رَزان | یک سالی می‌شود که بحث بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی، صدر اخبار توس را به خود اختصاص داده است و هر‌چند وقت یک‌بار اخبار خوشایندی از انعقاد تفاهم‌نامه، آغاز طرح، یک گام به جلو رفتن و... منتشر می‌شود. اما چیزی که ناخوشایند به نظر می‌رسد سرعت گام‌هاست.در حالی‌که ازهمان ابتدا گفته می‌شد طرح فاز صفر آماده است، یک سالی می‌شود که شروع به کار عملیات منتظر تأیید نهایی هیئت تهرانی است. فردا، سه شنبه به همین مناسبت جلسه‌ای در تهران برگزار خواهد شد، گفته می‌شود طرح در این جلسه نهایی خواهد شد، در حالی که در گزارش پیش رو راه یک ساله را مرور می‌کنیم، چشم امیدمان به جلسه فرداست.

هنوز فاز صفر، صفر است

شهرداری امروز تنها نهاد متولی است که به جد پای کار آمده و از همان ابتدای فعالیتش نیز اعلام کرده است که قصد دارد جلوخان آرامگاه فردوسی را بازپیرایی کند، اما متأسفانه با وجود ادعای اولیه اداره میراث فرهنگی خراسان رضوی مبنی بر آماده‌بودن طرح‌های فاز صفر بازپیرایی جلوخان، هنوز رسما هیچ طرح مصوب و تأیید‌شده‌ای برای آغاز کار وجود ندارد.

وقتی مدعیان از متولیان بیشتر می‌شوند

بی‌شک کسی نیست که برگزاری جلسه و هم‌اندیشی برای دستیابی به بهترین طرح برای بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی را نامناسب یا بیهوده بداند. هرچه بیشتر رایزنی شود و صاحب‌نظران طرح را نقد و بررسی کنند مطمئنا حاصل کار نیز مهندسی شده و مقبول‌تر خواهد بود. اما گاهی روند کار، باعث می‌شوند چشم امیدمان به آینده تار شود.

وقتی در یکی از جلسات افرادی لب به اظهار‌نظر می‌گشایند که به نظر می‌رسد کمتر شناختی از فردوسی و توس دارند نمی‌توان چندان به آینده امیدوار بود. مثلا در یکی از جلسات یکی از کارشناسان تهرانی، می‌پنداشت، هارونیه خانقاه فردوسی بوده است و بر همین اساس هم می‌گفت می‌توان بخشی از طرح جلوخان را در خانقاه فردوسی اجرا کرد.

مبادا تاریخ تکرار‌ شود

عمـــلــیات جست‌وجوی قبر فردوسی تا تأیید طرح نهایی آرامگاه او، حدود ١١سال به طول کشید. در این سال‌ها چندین‌بار کار طراحی آرامگاه فردوسی به افراد مختلفی چون: کریم طاهرزاده بهزاد، هرتسفلد آلمانی، آندره گدار فرانسوی و... واگذار شد و هربار بنا به دلیلی طرح در نیمه متوقف شد. چنانکه در‌نهایت سال‌١٣١٢ درحالی‌که تنها یک سال به جشن هزاره فردوسی زمان مانده بود، مسئولان شبانه به دفتر کریم طاهرزاده بهزاد پناه بردند و از او خواستند طرحی آماده کند، او نیز همان شب تا صبح طرح فعلی را کشید و تصویب شد. اما مراحل تهیه طرح آن‌قدر زمان‌بر شده بود که دیگر زمانی برای اجرا نمانده بود نتیجه هم این شد که بعد از ٣٠ سال مسئولان مجبور شدند بنا را برچینند و از نو بسازند. حالا مبادا تاریخ تکرار شود و مراحل تصویب طرح جلوخان هم آن‌قدر زمان‌بر شود که روزی به خود آییم و بفهمیم زمان زیادی پیش‌‌ رو نداریم.

تاریخ‌نگاری ١٠ساله جلوخان آرامگاه فردوسی

دهه ‌٨٠

محوطه ۶‌هکتاری، قبل از ورود به باغ آرامگاه فردوسی در دهه‌٨٠ (حدود سال ٨٧) با ایجاد حریمی مجزا و به «پیشخوان» یا «جلوخان» معروف شد. در آن سال‌ها هدف از این اقدام، توسعه باغ آرامگاه، ایجاد فضای عمومی زیبا قبل از ورود به باغ، ساماندهی آرامستان شاعران خراسانی، ایجاد فضایی برای کاربری‌های فرهنگی و... اعلام شد. البته شاید تثبیت مالکیت میراث فرهنگی برای اراضی آن منطقه نیز بر این تصمیم‌گیری بی‌تأثیر نبود.

دهه ٩٠

اما متأسفانه از همان زمان، بر‌خلاف تصور مسئولان، جلوخان به جای اینکه فضایی زیبا برای ورود گردشگران به باغ آرامگاه شود و ذهن آنان را آماده دیدار با حکیم توس کند، نقش تخریبی در نگاه گردشگران به توس را ایفا کرد. به ویژه بعد از نرده‌کشی حریم جلوخان برای جلوگیری از ورود گاری‌های دستی، هر گردشگری که می‌خواست وارد باغ آرامگاه فردوسی شود محکوم به عبور از هفت‌خان رمال، فال‌گیر، گدا، دست‌فروش و... بود، روندی که هنوز هم ادامه دارد.

سال ٩٣

افزایش مزاحمت‌های فال‌گیران، دست‌فروشان و... موجب شد در چند دوره هم‌زمان با آغاز نوروز و یا آغاز تعطیلات تابستانی طرح‌هایی با مشارکت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی برای جلوگیری از ورود فال‌گیران، دست فروشان و... انجام شود، اما این طرح‌ها موقتی بود و همواره بلافاصله بعد از رفتن نیروی انتظامی پای تمامی مزاحمان دوباره به جلوخان باز می‌شد.

شهریور٩۶

با آغاز به کار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد، جلوخان آرامگاه فردوسی که گلوگاه ورودی و اولین مکان ارتباط مستقیم گردشگران با توس بود، مورد توجه شهرداری قرار گرفت. شهردار و شورای شهر از همان ابتدای کارشان، یعنی یک سال پیش، تصمیم به ساماندهی این بخش مهم از توس گرفتند و آمادگی خود را نیز به میراث فرهنگی اعلام کردند.

٢۶آذر٩۶

آذر سال گذشته، شهرداری و میراث فرهنگی برای ساماندهی ورودی آرامگاه فردوسی تفاهم‌نامه‌ای را به امضا رساندند. بر اساس این تفاهم‌نامه که به امضای دکتر رهنما مدیر وقت میراث فرهنگی خراسان رضوی و شهردار مشهد رسید، شهرداری رسما مجوز ورود به محوطه جلوخان آرامگاه فردوسی را دریافت کرد. در این زمان میراث فرهنگی مدعی بود طرح ساماندهی جلوخان مصوب و موجود است، کمیسیون توسعه و عمران توس و شهرداری از میراث فرهنگی درخواست کردند تا نقشه‌های مصوب و مهرشده را در اختیار آنان قرار دهد. اما متأسفانه چیزی که به دست آن‌ها رسید، ٣‌طرح متناقض و بدون مهر رسمی بود.

٢٨دی ٩۶

با حکم معاون رئیس جمهور و مدیر کل میراث فرهنگی کشور، ابوالفضل مکرمی‌فر

مدیر میراث فرهنگی خراسان رضوی شد و شهرداری و شورای شهر مذاکرات جلوخان را با مدیر جدید از سر‌گرفتند.

٢‌فروردین ٩٧

دومین روز نوروز، در مراسمی رسمی با حضور مونسان رئیس میراث فرهنگی کشور و مسئولان استانی و شهری، طرح بازپیرایی جلوخان رونمایی شد. در این جلسه شهردار مشهد به دلیل حساسیت موضوع، از رئیس میراث فرهنگی کشور خواست تا صورتجلسه را امضا کند و شهرداری بتواند با قوت بیشتری کار را آغاز کند، اما وی از این کار خودداری کرد و امضای رئیس میراث فرهنگی خراسان و استاندار را برای انجام کار کافی دانست.

اردیبهشت ٩٧

تفاهم‌نامه جلوخان با اندکی تغییرات دوباره به امضای مکرمی‌فر، مدیر میراث فرهنگی خراسان و شهردار مشهد رسید. مشاور طرح نیز بنا به نظر میراث فرهنگی

انتخاب شد. در این زمان دوباره شهرداری و شورای شهر از میراث فرهنگی تقاضا کردند نقشه‌های آماده فاز صفر را ارسال کنند تا عملیات آغاز شود. اما دوباره میراث همان نقشه‌های بدون مهر و متناقض را فرستاد.

١٧مرداد٩٧

هفته گذشته در جلسه‌ای با حضور اعضای هیئت راهبردی احیای توس طرح جلوخان بررسی شد، اما اعضای تهرانی، طرحی را که به ادعای میراث فرهنگی مصوب بود ‌تأیید نکردند و گفتند نیاز به بررسی فنی بیشتری دارد. یعنی فاز صفری که یک سال است شهرداری بر اساس آن بودجه مصوب و مشاور اختیار کرده، هنوز تأیید نیست . فردا سه شنبه این طرح مجدد در تهران بررسی خواهد شد، امید می‌رود آنجا بالاخره خان هفتم جلوخان پایان یابد.

٢١مرداد٩٧

ابوالفضل مکرمی‌فر، رئیس میراث فرهنگی خراسان با حضور در دفتر روزنامه شهرآرا خبر خوشی داد و گفت: توس جزء نفایس ملی ماست و مانند نیشابور، نشتیفان، اصفهان و... پایگاه‌ پژوهشی و هیئت راهبردی در استان دارد. این پایگاه درباره طرح‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند اما تأیید نهایی با تهران است تا کار ایراد کمتری داشته باشد. در خصوص جلوخان نیز تمامی تصمیمات جزئی که حاصل هزار ساعت جلسه است در استان گرفته شده و امید به خدا طرح بازپیرایی فردا در تهران تصویب می‌شود. با ابلاغ طرح شهرداری نیز می‌تواند کار را آغاز کند.

جلوخان آرامگاه فردوسی، چه خواهد شد؟

مسعود ریاضی،رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس

ابتدا میراث فرهنگی خراسان می‌گفت جلوخان باید تبدیل به باغ مفاخر و مشاهیر توس شود، اما در جلسه هفته گذشته با این موضوع مخالفت شد. من نیز معتقدم اینجا همه چیز باید تحت‌تأثیر فردوسی باشد. بهتر است در جلوخان گردشگر را با داستان‌ها و شخصیت‌های شاهنامه آشنا کنیم. به عقیده من به دلیل ارادت فردوسی به دقیقی‌توسی و نیز آوردن هزار بیت اول شاهنامه از قول او، بد نیست اگر نمادی از ایشان نیز در جلوخان موجود باشد.

ابوالفضل مکرمی‌فر،رئیس میراث فرهنگی خراسان رضوی

جلوخان مسیری برای رسیدن با آرامش به آرامگاه است و قرار نیست هیچ‌گونه الحاقاتی داشته باشد، مسیر جلوخان فضای راه‌باغ خواهد داشت و هیچ‌گونه فضای انتفاعی ایجاد نخواهد شد. در طرح جلوخان انعکاسی از باغ فردوسی و باغ ایرانی را خواهیم دید و فضاهای خدماتی در بخش پردیس تعریف شده است. طرح ساماندهی جلوخان با همکاری شهرداری درحال تهیه است و نقشه‌های فاز صفر آن آماده شده است.

رجبعلی لباف خانیکی،عضو هیئت راهبردی احیای توس

موزه‌های بزرگ جهان را که می‌بینیم یک سازه و پدیده‌های فرهنگی هستند که ورودی آن‌ها حکم جلوخان دارد و به معرفی موزه و تاریخ شهری مجموعه اختصاص داده‌ شده است، بر همین اساس ورودی باغ آرامگاه فردوسی نیز باید مکانی برای معرفی توس، شاهنامه و فردوسی باشد و فرد را برای ورود به آرامگاه مهیا کند.

مرجان اکبری،معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی

طرح ارائه شده برای جلوخان مبانی معماری خوبی دارد اما باید در جزئیات بیشتر به آن پرداخته شود. بهتر است در ساخت این باغ از معماری باغ آرامگاه فردوسی الگو گرفته شود. سنگ فرش‌های آن نیز می‌تواند از نوع سنگ فرش داخل آرامگاه باشد.

دکتر سیداحمد محیط طباطبائی،عضوهیئت راهبردی احیای توس

لازم است احیا و بهسازی جلوخان آرامگاه فردوسی با کمترین مداخله و تغییر در ساختارتعیین‌شده برای محیط ورودی باغ آرامگاه، انجام شود.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی