• خانه
  • اقتصادی
  • تنها به یک‌چهارم طرح‌های مشاغل خرد از سوی بانک‌ها وام تعلق گرفت
کد خبر : 85849
/ 07:55

تنها به یک‌چهارم طرح‌های مشاغل خرد از سوی بانک‌ها وام تعلق گرفت

شمارش معکوس برای پرداخت وام‌های کم‌بهره اشتغال‌زایی روستایی آغاز شده است و مدت زمان درنظر گرفته‌شده برای تخصیص اعتبارات در این حوزه به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود اماتاکنون کمتر از یک‌چهارم پرونده‌های ارجاعی سازمان میراث‌فرهنگی به بانک‌ها، به نتیجه رسیده است.

تنها به یک‌چهارم طرح‌های مشاغل خرد از سوی بانک‌ها وام تعلق گرفت

ساجدی نیا-شهرآراآنلاین، یکی از متقاضیان دریافت این وام‌ها می‌گوید: پس از دوندگی برای تکمیل پرونده وام، حالا بانک‌ها درخواست کرده‌اند که «انصراف» دهیم تا پرونده تشکیل‌شده مختومه اعلام شود.این تولیدکننده ادامه می‌دهد: مشهد قطب تولید مبلمان و منبت کشور است و۵٠٠میلیون تومان وام برای ایجاد کارگاه درخواست کردیم. در قوانین سامانه پرداخت آمده است که متقاضی برای دریافت این وام باید پنج نفر را معرفی کند که تعهد اشتغال بیمه‌ای بدهند، وثیقه بگذارند و پیش‌فاکتور بیاورند. این مراحل خودش هفت‌خانی برای گرفتن وام است.

او با اشاره به یکی دیگر از تولیدکنندگان شناخته‌شده مشهد ادامه می‌دهد: چند شب قبل با یکی از همکاران که صحبت می‌کردم، گفت حدود چهار ماه است که برای گرفتن این وام با بانک درگیر است و اگر این وام به وی پرداخت نشود، با شرایط موجود و نوسان‌های نرخ ارز و دلار، کارگاهش تعطیل می‌شود. آن‌طور که در خبرها آمده است، مهلت این وام تا پایان شهریور است. آمارهای غیررسمی نیز نشان می‌دهد که تا امروز خراسان‌ رضوی درمیان ٣١استانِ کشور برای جذب اعتبارات وام‌های کم‌بهره در رتبه بیست‌وسوم پرداخت قرار دارد.

مدیرکل سازمان میراث‌فرهنگی خراسان‌ رضوی در این‌باره می‌گوید: در حوزه وام‌های کم‌بهره، تاکنون به کارگاه‌های کوچک، متوسط و بوم‌گردی‌ها ٣٠میلیارد ریال تسهیلات داده‌ایم.ابوالفضل مکرمی‌فرمی افزاید: تا ١۵مرداد، ۵٧٠طرح به ارزش ٧٠میلیارد تومان به میراث‌فرهنگی رسید که در کمیته فنی و کارگروه‌ها، مصوب و به بانک‌ها معرفی شدند. از این تعداد، ١٢٨طرح تأیید شده و برای قرارداد پرداخت به بانک ارسال شده است.

گره اصلی به ضمانت‌نامه‌ها برمی‌‌گردد

مکرفی فر موانع پیش‌روی متقاضیان را این‌طور توضیح می‌دهد: این طرح‌ها در سازمان میراث‌فرهنگی تصویب شده‌اند اما مشکلاتی که در روند پرداخت وام‌های کم‌بهره وجود دارد، مربوط به قواعد بانک‌هاست که اغلب به‌دلیل ضمانت‌نامه‌ها، پرونده‌ها به نتیجه نمی‌رسند. او ادامه می‌دهد: در حوزه ضمانت اغلب روستاییان چک یا سفته ندارند.

او بیان می‌کند: میراث به وظیفه سازمانی خود در این‌باره عمل کرده است. حتی با تک‌تک روسای بانک‌های استان، شخصا صحبت کرده‌ام تا تعاملاتشان با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند، این درحالی است که شخص استاندار نیز ده‌ها جلسه در این ‌زمینه برگزار کرده است 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی