کد خبر : 85853
/ 08:11
با تعطیلی کوهستان پارک و باغ وحش حال کسبه اطراف پارک خاطره ساز مشهدی‌ها مساعد نیست

مرثیه‌ای برای وکیل‌آباد

قبلا که مسافر به اینجا می‌آمد، صبح تا ظهر در باغ وحش بود و عصر تا شبِ خود را هم در کوهستان‌پارک شادی می‌گذراند. مغازه‌دارهای اینجا بیست و چهار ساعته کاسبی می‌کردند.» این را یکی از کسبه اطراف باغ وحش وکیل‌آباد مشهد به شهرآرا می‌گوید

مرثیه‌ای برای وکیل‌آباد

اسکندریان-شهرآراآنلاین، باغ وحش وکیل‌آباد مشهد ١١ مرداد امسال به علت رعایت نکردن برخی موارد بهداشتی پلمب شد. کوهستان‌پارک شادی نیز از سال ٩١ تاکنون تعطیل است. انتهای بولوار وکیل‌آباد با آن همه هیاهو حالا در اغماست و کسبه‌ای که از چند سال پیش از آنجا ارتزاق می‌کردند اکنون می‌گویند: دست خالی به خانه برمی‌گردیم.«اینجا همه برای اجاره مغازه خود مانده‌اند. همه این مغازه‌دارها صبح‌ها به امید حضور مسافر از خواب بیدار می‌شوند ولی حالا دیگر کسی نیست.» این را هم یکی دیگر از کاسبان اطراف باغ وکیل‌آباد مشهد می‌گوید. وکیل‌آباد و مراکز تفریحی آن که زمانی یکی از قطب‌های گردشگری مشهد شناخته می‌شد، اکنون خالی از مسافر شده است.

 این منطقه اگرچه از لحاظ آب‌وهوا و دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی وضعیت خوبی دارد، روزبه‌روز از تعداد مسافران آن کم می‌شود و فقط باغ وکیل‌آباد است که پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها تفرجگاه خود مشهدی‌هاست. از سال ٩١ که کوهستان‌پارک تعطیل شده تاکنون، مالک این مجموعه آن را برای فروش به مزایده گذاشته است. اگرچه گهگاه از گوشه و کنار بحث تغییر کاربری کوهستان‌پارک به گوش می‌رسد، هفته گذشته محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد، در نشست خبری خود، حجت را تمام کرد و گفت: مدیریت شهری با هر گونه تغییر کاربری در این منطقه مخالف است. او ‌در ادامه این را هم گفته بود که مدیریت شهری آمادگی هر نوع حمایت از راه‌اندازی دوباره کوهستان‌پارک شادی را دارد و حتی شهرداری مانند دیگر سرمایه‌گذاران درصدد خرید کوهستان‌پارک شادی است.

توکلی، یکی از مدیران سابق کوهستان‌پارک شادی، به شهرآرا می‌گوید: زمین کوهستان‌پارک شادی در رهن بانک مرکزی است.

احمد دیناری، معاون سرمایه‌گذاری و تأمین منابع اداره کل میراث فرهنگی، هم درباره راه‌اندازی دوباره کوهستان‌پارک شادی اظهار می‌کند: فقط می‌توانیم برای سرمایه‌گذاری‌ها مجوز صادر کنیم و بدون تردید، از راه‌اندازی دوباره آن استقبال می‌کنیم. نداشتن استاندارد باغ وحش مشهد را هم به سرانجام کوهستان‌پارک شادی دچار کرد و آن هم تعطیل شد. البته آن‌طور که اعلام شده است، تعطیلی موقتی است. اولین زنگ خطرهای تعطیلی باغ وحش مشهد ٢۴ روز پیش با ناپدید شدن ببرهای آن به صدا درآمد و پس از پیدا شدن هفت تخته پوست ببر، دو تخته پوست پلنگ و یوزپلنگ، پنج جمجمه ببر و سه جمجمه شیر، مدیرکل محیط زیست استان گفت: به بهبود وضعیت باغ وحش مشهد خوش‌بین نیستیم. با این حال، دوشنبه گذشته، محمد بخشی‌محبی، معاون دادستان مرکز استان، گفت: احتمال دارد با تأیید دامپزشکی، باغ وحش هفته آینده بازگشایی شود. تورج همتی، مدیرکل محیط زیست استان، اظهار کرد: با هر گونه تغییر کاربری در باغ وحش برخورد می‌شود. صاحبان این مراکز تفریحی گردشگری تاکنون نه به استانداردسازی تن داده‌اند نه به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند به این بخش‌ها وارد شوند. با این حال، آن‌طور که مهدی رستمی، مالک باغ وحش، گفته است: می‌خواهیم این باغ وحش را واگذار کنیم زیرا به جای اینکه مایه افتخار باشد، آبروی ما را برده است.

آن‌طور که کسبه این منطقه می‌گویند، در گذشته، روزانه ۵٠٠ یا ۶٠٠ نفر در این منطقه اشتغال داشتند اما حالا که وکیل‌آباد در اغما فرو رفته است، مغازه‌ها تعطیل‌اند. آن‌هامی‌گویند: صبح می‌آییم و شب دست خالی برمی‌گردیم.

 

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی