کد خبر : 85872
/ 12:09
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد ابراز نگرانی کرد؛

هزینه های دوباره‌کاری در شهر مشهد

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد با اشاره به اهمیت آشنایی شهروندان با وظایف شهروندی گفت: اصلی‌ترین وظیفه ما در معاونت خدمات شهری کم کردن دغدغه‌های زائران و مجاوران و برآورده کردن خواسته‌های به حق آنها است؛ همه باید بدانند مسوولان هم شهروند همین شهر هستند و با مشکلات و تنگناها آشنایی دارند

هزینه های دوباره‌کاری در شهر مشهد

به گزارش شهرآراآنلاین و به نقل از روزنامه صبح امروز، خلیل‌ا... کاظمی با اشاره به اهمیت آموزش و فرهنگسازی برای شهروندان افزود: اینکه توقع مردم را از مدیریت شهری به اندازه و به جا بالا ببریم و روحیه مطالبه گری را در آن ها ایجاد کنیم کار بسیار خوبی است اما یک نکته مهم وجود دارد که نباید از آن غافل شد و آن آشنا کردن مردم با وظایف و مسئولیت‌هایی است که باید بر عهده بگیرند.

وی با طرح این سوال که براستی چقدر روی آموزش وظایف شهروندی کار کرده‌ایم، ادامه داد: نمی‌شود به عنوان یک شهروند، قوانین شهری را زیر پا بگذاریم و هنگام بروز مشکلات تمام آن را گردن مسئولان بیندازیم؛ اگر به این موضوع نپردازیم مطمئنا مشکلات دوچندان می شود

کاظمی تصریح کرد: به عنوان مثال اکثر مردم به “سد معبرها” اعتراض دارند و هزینه زیادی از طرف شهرداری برای رفع آن می شود. اما این هزینه در واقع از جیب تمام شهروندان است در حالی که عده معدودی عامل این اتفاق هستند؛ ما می‌توانیم روی آموزش همین عده کار کنیم و آنها را با وظایفشان آشنا کنیم و با کاهش هزینه‌ها از این طریق، فضاهای مطلوب شهری بیشتری مانند پارک‌ها احداث کنیم.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد اضافه کرد: در مجموعه خدمات شهری هر شب زباله‌ها را جمع‌آوری می‌کنیم اما با این وجود باز هم در برخی از محورها، شهروندان خارج از ساعت مقرر زباله خود را بیرون می‌گذارند و بعد هم از اینکه جمع‌آوری نشده اعلام نارضایتی می‌کنند؛ با اینکه به این نکته واقف هستند که باید در ساعت مشخصی این کار را انجام دهند. در واقع فرهنگ آن را دارند اما وظیفه‌مندی خود را نمی‌دانند.

وی اظهار داشت: حقیقتا هزینه‌های حاصل از دوباره کاری و چندباره کاری بسیار بالا است در صورتی که می‌توان این هزینه‌ها را با آموزش تاحد قابل قبولی کاهش دهیم.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد درباره علت اصلی این موضوع نیز بیان کرد: متاسفانه حلقه پاسخگویی به رفتارهای شهروندی گم شده که این معضل در مشهد بسیار پررنگ‌تر از سایر شهرها است زیرا با افرادی از فرهنگها و سطح توقعات مختلفی مواجهیم.

کاظمی تاکید کرد: پاسخگویی وظیفه مسوولان است اما قسمت کوچکی از آن هم به مردم مربوط است. و رسانه ها نقش مهمی در آموزش و فرهنگسازی دارند و می توانند تلنگرهای لازم را بزنند. جامعه به بالندگی رسیده است و مردم قدرت تشخیص خوب از بد را دارند. مردم را باید به رفتارهایشان حساس کنیم و نیم نگاهی به آموزش وظایف شهروندی داشته باشیم. اینکار باعث تشدید احساس مسئولیت و کاهش آسیب ها می‌شود.

استفاده از آب‌های خاکستری در فضای سبز شهری

وی در ادامه در خصوص کم آبی گفت: یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های این روزها کمبود منابع آبی است. علیرغم اینکه آب مصرفی برای فضای سبز شهری نسبت به شهر مشهد نزدیک به ۱ درصد و چیزی حدود ۲۳ میلیون متر مکعب است اما این میزان از نظر ما باز هم زیاد است و باید کاهش یابد.

کاظمی خاطرنشان کرد: دو راهکار وجود دارد؛ یکی کاهش یا توقف توسعه فضای سبز است که به عنوان یک مدیر با آن مخالفم زیرا آسیب‌زا است و راه دیگر مدیریت شرایط کنونی و کاهش دغدغه‌های موجود است که در این خصوص برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است تا در دوره آبیاری سال آینده حدود ۳۰ درصد از آب‌های مصرفی با آب‌های خاکستری جایگزین شود و همچنین طی یک دوره ۵ ساله، میزان آب شرب مصرفی در فضای سبز مشهد به صفر برسد 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی