کد خبر : 85891
/ 11:57

حریم مشهد در حصار باغ‌تالارها

«کسی نیست جلوی ساخت‌وسازهای بی‌رویه باغ‌تالارها را در حاشیه زرکش بگیرد؟» این پیام یک شهروند به روزنامه است که خواستار رسیدگی به موضوع بالاست.

حریم مشهد در حصار باغ‌تالارها

خسروی-شهرآراآنلاین، «کسی نیست جلوی ساخت‌وسازهای بی‌رویه باغ‌تالارها را در حاشیه زرکش بگیرد؟» این پیام یک شهروند به روزنامه است که خواستار رسیدگی به موضوع بالاست. یک شهروند ساکن در کال زرکش نیز عکس‌هایی از منبع آب کال زرکش فرستاد و مدعی بود که آب محدود و اندک این روستای حاشیه مشهد برای ساخت‌ باغ‌تالار استفاده می‌شود، آن‌هم در شرایطی که خود اهالی از کم‌آبی رنج می‌برند.
در پیگیری ساخت‎وسازهای این محدوده با دو دهیار کال زرکش و روستای زرکش تماس می‌گیریم. حسین‌زاده، دهیار کال زرکش، می‌گوید: بیشتر ساخت‌و‌سازها در روستای زرکش یا همان شهیدجنگی قرار دارد که از محدوده روستای ما -کال زرکش- بیرون است. در ادامه برای شنیدن توضیحات مربوط به ساخت‌وسازهای غیرمجاز در روستای زرکش، با دهیار این روستا تماس گرفتیم که متاسفانه باوجود تماس‌های مکرر روزنامه، تلفن وی خاموش بود.
مجید معصومی، معاون عمران‌وروستایی بنیادمسکن استان خراسان رضوی، در این‌باره می‌گوید: بنیادمسکن بر ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز نظارت می‌کند. اگر این ساخت‌وسازها داخل محدوده روستا باشد، رسیدگی به آن با دهیاری و اگر در خارج از محدوده روستا باشد، با کمیسیون ماده١٠٠ شهرداری‌هاست، بنابراین نظارت بر روستاهایی مثل زرکش که در حریم شهر واقع شده‌اند، با شهرداری است.

 پیگیری پازل پاسخ‌گویی
مدیرکل نظارت بر ساخت‌وسازها و کمیسیون ماده١٠٠ شهرداری مشهد در این‌باره معتقد است: در حریم شهر، شورای حفظ حقوق بیت‌المال، بسیار فعال است و درصورت رؤیت هرگونه تخلف یا تغییر کاربری، برخورد می‌کند.
بنا به‌گفته مسعود ایاز، مراجع قضایی و نهادهای مرتبط غیر از شهرداری مثل جهادکشاورزی، منابع طبیعی و... نیز پای کار هستند تا اگر تخلفی صورت گرفت، اعمال قانون کنند. مدیرکل نظارت بر ساخت‌وسازها و کمیسیون ماده١٠٠ شهرداری مشهد ادامه می‌دهد: باید به‌صورت مصداقی به این مسئله پرداخته شود اما به‌صورت کلی خارج از بافت روستا، کاربری کشاورزی دارد و هرگونه تغییر کاربری و دیوارکشی، درا ین محدوده ممنوع است.
وی اضافه می‌کند: براساس طرح جامع که از سال٩۵ ابلاغ شد، حریم شهر مشهد از ٣٠هزار هکتار به ٨۶هزارو٨٠٠هکتار افزایش یافت؛ به همین ترتیب برخی نقاط هستند که از ابتدا جزو حریم شهر نبوده‌اند و طی تغییر و تحولات، بعدا به حریم شهر اضافه شده‌اند.
ایاز درباره نقش کمیسیون ماده١٠٠ در برخورد باساخت‌وسازهای خارج از حریم شهر بیان می‌کند: اداره نظارت بر ساخت‌وسازهای مناطق، بر این ساخت‌وسازها نظارت دارد و اگر موردی باشد، بعد از شناسایی، تشکیل پرونده می‌دهند و آن را برای گرفتن رای مقتضی به کمیسیون ماده١٠٠ ارسال می‌کنند.
مدیرکل نظارت بر ساخت‌وسازها و کمیسیون ماده١٠٠ شهرداری مشهد می‌گوید که برای گرفتن اطلاعات دقیق‌تر با منطقه٢ شهرداری تماس بگیریم اما منطقه٢ ما را به منطقه١٠ شهرداری ارجاع می‌دهد.
رئیس اداره نظارت بر ساخت‌وسازهای منطقه١٠ می‌گوید: جاده قدیم قوچان باعث شده است روستای زرکش به دو قسمت تقسیم شود؛ به همین دلیل بیشتر باغ‌ویلاها در محدوده‌ای قرار گرفته است که زیرمجموعه منطقه٢ شهرداری مشهداست.
ابراهیم احمدیان درمورد ساخت‌وسازهای مذکور می‌افزاید: دهیاری با هماهنگی مسکن‌وشهرسازی مجوز ساخت‌وساز می‌دهد. باید از دهیاری پرسید که با چه مجوزی اجازه ساخت‌وساز در حریم شهر را صادر کرده، درصورتی‌که از محدوده طرح هادی اطلاع داشته است.
 حریم‌هایی که حریم نیستند!
وی با ذکر مثالی بیان می‌کند: املاکی داشته‌ایم که در محدوده‌ای قرار گرفته‌اند و نصف آن ملک دراختیار شهرداری بوده و نصف دیگر آن تحت نظارت دهیاری قرار داشته است. این قبیل تعارضات باعث می‌شود با مشکل روبه‌رو شویم؛ البته پرواضح است که ساخت‌وساز در حریم طرح هادی، منافعی را برای دهیاری درپی خواهد داشت.
در ادامه پیگیری، معاون شهرسازی‌ومعماری اداره‌کل راه‌وشهرسازی خراسان‌ رضوی در همین‌باره می‌گوید: مطابق قانون «تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک»، دهیاری‌ها با نظارت بنیادمسکن انقلاب اسلامی، مسئول اجرا و کنترل و نظارت بر ساخت‌وساز روستاها براساس طرح‌های مصوب هادی روستایی هستند، بنابراین صدور هرگونه مجوز خارج از محدوده مصوب روستاها توسط دهیاری‌ها، وجاهت قانونی 
ندارد.

 ساخت خانه کارگری با صدور مجوز
معاون شهرسازی‌ومعماری اداره‌کل راه‌وشهرسازی استان، با بیان اینکه گرفتن مصوبه کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان حتی برای احداث اتاق کارگری و نگهبانی و دیوارکشی باغات نیز ضرورت دارد، می‌افزاید: احداث خانه کارگری و دیوارکشی، تغییر عملکرد و کاربری محسوب می‌شود و در این زمینه رعایت قانونِ حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی و ضوابط طرح‌های فَرادست، الزامی است.
بزرگمهر به کاربری‌های دامداری و کشاورزی نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: تمام مجوزات صادرشده توسط جهادکشاورزی صرفاً مجوز فعالیت، محسوب می‌شود و نمی‌تواند مجوز احداث بنا تلقی شود. در همین راستا صدور مجوز برای هرگونه دیوارکشی و احداث بنا اعم از دامداری، مرغداری، انبار، صنایع بسته‌بندی، سردخانه و... باید توسط ارگان متولی -خارج حریم توسط دفتر فنی استانداری- صورت گیرد.

 در مجوزها دخالت نداریم 
توضیح نهایی بزرگمهر برای ساخت باغ‌ویلاها این است؛ اداره‌کل راه‌وشهرسازی، دخالتی در صدور مجوز برای دهیاران روستاها ندارد و در این راستا دهیاران موظف به پاسخ‌گویی براساس طرح‌های مصوبی که بنیادمسکن انقلاب اسلامی تهیه می‌کند، هستند.
تمام مسئولان بر نقش قانون و اجرای آن تاکید کردند اما هرکدام رسیدگی به این موضوع را در حیطه کاری دیگری دانستند. در این میان آنچه باقی می‌ماند، دیوار باغ‌تالارهای روستاهایی است که همچنان در حاشیه شهر بالا می‌رود.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی