کد خبر : 85936
/ 08:27
اظهارات وزیر آموزش و پرورش در حاشیه سفر به خراسان رضوی

صندلی خالی تمرین زندگی در کلاس درس

اینکه ما دائما دانش‌آموزان ممتاز علمی را تشویق ‌کنیم و به‌ گردن آن‌ها مدال بیندازیم اما زمانی که همین دانش‌آموز بزرگ شد و دانش‌آموخته ممتاز دانشگاه، نتواند از عهده حل مسائل کوچک خانواده خود بر‌آید، بیانگر این است که در مدارس تمرین زندگی انجام نشده است.

صندلی خالی تمرین زندگی در کلاس درس

زهرااسکندریان-شهرآراآنلاین، به‌همین دلیل است که مدعی هستیم که در نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی نشانه‌های ورشکستگی پیداست.» این‌ها بخشی از اظهارات وزیر آموزش و پرورش کشورمان است که پنجشنبه گذشته در جمع فرهنگیان منطقه ترشیز خراسان رضوی بیان کرد.

سید محمد بطحایی که با ورود خود به دولت دوازدهم قصد حذف آزمون‌های مدارس سمپاد را داشت‌، در این یک سال فعالیت خود در وزارتخانه، پیک‌های دانش‌آموزی در نوروز را حذف کرد و بارها تأکید کرد، مدرسه باید به‌ محلی تبدیل شود که دانش‌آموزان در آن زندگی کردن را تمرین کنند‌. به گزارش خبرگزاری فارس، او در جریان سفر دو روز گذشته خود به خراسان رضوی هم به رویکرد اشتباه آموزش و پرورش در ‌٣٠ سال بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: تا زمانی که رویکرد آموزش و پرورش تغییر نکند، قطعا در ۳۰ سال آینده هم در مراسم مشابه این‌چنینی شاهد طرح دوباره همین مسائل و مشکلات هستیم. تا زمانی که تمرکز ما در تشریح مسئله باشد، یقینا ۳۰ سال آینده مانند ۳۰ سال گذشته و شرایط امروز درگیر همین چالش‌های مزمن خواهیم بود.بطحایی درباره علل ورشکستگی آموزشی در کشور اظهار کرد: اینکه آموزش و پرورش همه نیروی خود را برای محفوظات دانش‌آموزان گذاشته است، به ‌آن‌ها راه و رسم زندگی کردن را یاد نمی‌دهد و محلی برای تمرین زندگی قرار نداده است از نشانه‌های ورشکستگی آموزش و پرورش است و به‌ عنوان وزیر، خود را در کنار همه شما مقصر می‌دانم.

او استفاده از کتاب‌های کمک‌آموزشی در دوره ابتدایی و برگزاری آزمون‌های مکرر که دانش‌آموزان را تحت فشار روانی و شخصیتی قرار می‌دهد ممنوع اعلام کرد و افزود: از امروز به ‌بعد، باید رقابت‌ها گروهی باشد. رقابت فردی در نظام آموزشی جایگاهی ندارد. بنابراین اگر قرار است تشویق صورت گیرد، باید گروه تشویق شود تا دانش‌آموزان از این طریق یاد بگیرند و همکاری، با هم زیستن و با هم بودن را تمرین کنند.

کاهش ساعات درسی چهارم تا نهم

به گزارش ایرنا، وزیر آموزش و پرورش در میان فرهنگیان گناباد نیز حاضر شد و از کاهش ساعات درسی مقاطع چهارم تا نهم ابتدایی خبر داد. او در این مراسم اظهار کرد که ساعات کاهش‌یافته از درس به فعالیت‌های فوق‌برنامه و آشنایی دانش‌آموزان با ظرفیت‌های هر منطقه اختصاص می‌یابد. این برنامه از سال تحصیلی جدید اجرا خواهد شد.

بطحایی بیان کرد: بر این اساس، ٢ ساعت از برنامه هفتگی رسمی مدرسه در اختیار مدرسه قرار می‌گیرد و باید محتوای برنامه رسمی را که پیش از این ابلاغ شده است‌ ٢ ساعت در هفته کنار بگذارد و محتوایی را که خود‌ بر اساس نیاز و اولویت منطقه لازم می‌داند در برنامه رسمی جا دهد. ‌برنامه‌های پیشنهادی نیز ارائه می‌شود تا در صورتی که یک مدرسه به‌ هر دلیلی زمان نداشت یا توانایی لازم را در اختیار نداشت، از این برنامه پیشنهادی استفاده و ٢ ساعت را در هفته پر کند.

کمبود نیرو نداریم

بطحایی، وزیر آموزش و پرورش کشور، در ادامه حضور خود در خراسان رضوی، عصر پنجشنبه ‌به مشهد آمد و در حاشیه رونمایی از طرح «ایران مهارت» درباره کمبود معلمان به خبرنگاران گفت: برای تأمین دبیر در پایه دوازدهم و کمبود نیروی انسانی از ماه‌های قبل تلاش شده است و اینک هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. این در حالی است

که پیش از این، علی ابری اول، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان، درباره استخدام معلمان حق‌التدریسی به شهرآرا گفته بود: استخدام این نیروها کمبود فعلی نیروی آموزش و پرورش استان را جبران نمی‌کند زیرا این افراد اکنون هم فعالیت می‌کنند. با این حال، اگر وزارتخانه بتواند بدهی‌های عقب‌افتاده نیروها و معلمان را بپردازد، معلمان رسمی آموزش و پرورش می‌توانند کمبودها را جبران کنند.

 

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی