کد خبر : 85958
/ 11:59
فعالیت تانکرهای غیرمجاز حمل فاضلاب در گیرودار ناهماهنگی مسئولان؛

وقتی سلامت مردم به تاراج می‌رود

با افزایش روز افزون جمعیت، تبدیل شدن شهرها به کلان‌شهر، افزایش جمعیت در مساحت خاص و نیز پیشرفت‌های تکنولوژی، توجه به مسائل بهداشتی و زیست محیطی شهرها مورد مطالبه همه شهروندان یک شهر قرار دارد.

وقتی سلامت مردم به تاراج می‌رود

به گزارش شهرآراآنلاین، در این راستا یکی از مشکلاتی که تبعات بهداشتی گسترده‌ای نیز می‌تواند برای شهروندان به همراه داشته باشد، تخلیه غیرمجاز فاضلاب توسط تانکرهای ویژه حمل این مواد است که توجه هر چه بیشتر مسوولان را نه تنها در سطح شهری و استانی که در سطح کشوری می‌طلبد.

با توجه به جایگاه شهر مشهد به عنوان دومین کلانشهر کشور با 3 میلیون جمعیت ساکن و حضور سالانه 30 میلیون زائر و مسافر این موضوع از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار می‌شود و اهمیت توجه به بهداشت محیط زیست شهر مورد تاکید قرار می‌گیرد. گرچه می‌توان گفت موضوع تحلیه غیرمجاز فاضلاب طی سالیان متمادی در این کلانشهر به معضلی مبدل شده که راهکارهای اساسی را برای درمان آن می‌طلبد.

فعالیت 150 تانکر حمل فاضلاب در مشهد

 مساله‌ای که مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار درون شهری شهرداری مشهد با تاکید بر اهمیت ساماندهی تانکرهای حمل فاضلاب در مشهد به خبرنگار ما می‌گوید: با ساماندهی تانکرهای حمل فاضلاب در مشهد، تعداد این تانکرها در حال حاضر به کمتر از 150 تانکر در سطح شهر رسیده که این تعداد، روزانه 600 سرویس برای فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و بیمارستانی را انجام می‌دهند.

حسین مختاری با اشاره به اینکه تشخیص نوع فاضلاب و تعیین محل تخلیه آن بر عهده علوم پزشکی است، می‌افزاید: فاضلاب نباید به صورت خام دفن شود. فاضلاب صنعتی باید به تسویه خانه‌های صنعتی برود و فاضلاب‌های بیمارستانی نیز باید در جای خود دفن شود.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار درون شهری شهرداری مشهد با اشاره به اینکه تاکنون 60 خودرو ساماندهی شدند و مجوزهای لازم را دریافت کردند، بیان می‌کند: همچنین سیستم AVL بر روی تعدادی از این خودروها نصب شده است.

مختاری ابراز امیدواری می‌کند: طی 3 ماه آینده بتوانیم همه تانکرهای فاضلاب را ساماندهی کرده و سامانه AVL را بر روی آن نصب نماییم.

وی با اشاره به لزوم توقف تانکرهای حمل فاضلاب در خارج از محدوده مسکونی بیان می‌کند: به این منظور توقفگاهی در جاده میامی در فضایی به مساحت 12 هزار مترمربع در نظر گرفته شده و پذیرش تانکرها را انجام می‌دهد.

وی می‌افزاید: برای احداث این توقفگاه، یک میلیارد تومان هزینه شده و خودروها بعد از اتمام روز کاری باید در این توقفگاه حضور یابند.

حبس و توقیف در انتظار حاملان تانکرهای غیرمجاز

 راهکارهای ایجابی گرچه می‌تواند در این زمینه موثر باشد، اما قطعا پیگیری روش‌های سلبی و قهرآمیز نیز بازدارندگی خود را دارد. از این رو موضوع حمل فاضلاب و تخلیه غیرمجاز آن در کشف رود سبب شده دادستانی خراسان رضوی به عنوان مدعی العموم وارد گود شود و با صدور احکام قانونی با دفع فاضلاب در بستر کشف رود و حاشیه شهر مقابله کند.

در این رابطه، معاون دادستان عمومی و انقلاب در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم خراسان رضوی با اشاره به فعالیت گسترده تانکرهای حمل فاضلاب در محدوده کشف رود طی سالیان گذشته، می‌گوید: نه تنها فعالیت این تانکرهای غیرمجاز جرم است که ریختن زباله در معابر و مکان‌های عمومی نیز تهدیدی علیه بهداشت عمومی به شمار می‌رود و مراجع ذی صلاح بر اساس تبصره‌های ماده 688 قانون می‌توانند اعلام جرم نمایند و به محض گزارش در این خصوص، برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

قاضی بخشی محبی با تاکید بر اینکه شهرداری نقش دیده‌بان شهر را ایفا می‌کند، می‌افزاید: در صورت ارائه گزارش در این خصوص از سوی شهرداری، خودروهای متخلف متوقف می‌شوند، آزمایش برای تشخیص نوع فاضلاب صورت می‌گیرد و در صورت تایید تخلف، مجازات‌های سنگین متوجه افراد خاطی می‌گیرد که حتی تا توقیف خودرو و یک سال حبس را نیز شامل می‌شود.

وی به راه‌اندازی تصفیه خانه اولنگ در حاشیه کشف رود اشاره کرده و توضیح می‌دهد: خروجی این تصفیه خانه به کشف رود می‌ریزد و ضرورت دارد فاضلاب‌های صنعتی، بیمارستانی و خانگی را تفکیک کند.

معاون دادستان عمومی و انقلاب در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم خراسان رضوی به نصب دستگاه های AVL به منظور بررسی وضعیت و موقعیت تانکرهای حمل فاضلاب اشاره کرده و می‌گوید: چنانچه این دستگاه از سوی مالکان تانکرها دستکاری شود، از خدماتی که شهرداری به آنان ارائه می‌دهند، محروم می‌شوند و کارت‌های صادر شده خودرو اعمال قانون می‌شوند.

صدور احکام قضایی ویژه تانکرهای غیرمجاز حمل فاضلاب برای اولین بار در کشور

 بخشی محبی بر لزوم همکاری دستگاه‌ها در این زمینه تاکید کرده و توضیح می‌دهد: آبفا معتقد است وظیفه‌ای در این زمینه ندارد. به همین دلیل اعتباری نیز به این منظور اختصاص نمی‌دهد و می‌گوید با چالش‌های در این خصوص مواجه است. پلیس راهور نیز باید با تانکرهای غیرمجاز برخورد کند که البته در این زمینه با شهرداری همکاری لازم را ندارد.

وی خاطرنشان می‌کند: به همین منظور دستورالعملی برای ساماندهی سپتاژ تنظیم شد و به دستگاه‌ها دستور داده شد از این دستورالعمل تمکین نمایند که شهرداری به وظیفه قانونی خود تا کنون عمل کرده است.

معاون دادستان عمومی و انقلاب در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم خراسان رضوی به نشت شیرابه از تانکرهایی که در کنار منزل و در محله مسکونی پارک می‌کنند، اشاره کرده و می‌گوید: این امر مخاطرات جدی را به وجود آورده و گلایه شهروندان را به همراه داشته است. به همین منظور دستورات قضایی برای اولین بار در کشور به منظور برخورد با این تانکرها صادر شد.

تجهیز کامل تصفیه خانه اولنگ در مهرماه

 بر اساس گفته‌های مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد قرار است تصفیه خانه اولنگ کار تصفیه فاضلاب‌هایی که به کشف رود می‌ریزد را انجام دهد.

علیرضا طباطبایی در این خصوص می‌گوید: 75 درصد سازه این تصفیه خانه به اتمام رسیده است و انتظار می‌رود تجهیز این تصفیه خانه در مهرماه تکمیل شود و سرویس‌دهی را به صورت 24 ساعته به انجام برساند.

وی در عین حال به موضوع تخلیه سپتاژی که از طرقبه و شاندیز به کشف رود مشهد می‌آید، اشاره کرده و می‌گوید: اگر به لحاظ کیفی فکری به حال فاضلاب‌ها نشود، نمی‌تواند این تصفیه خانه نیز چندان به کار آید. چراکه سی.او.دی فاضلاب‌های موجود در تصفیه خانه 3200 بار پایین‌تر است. در واقع سی.او.دی مقدار اکسیژن لازم برای حذف شیمیایی بار آلودگی در تصفیه خانه است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با اشاره به اینکه این درحالیست که ورودی سایت با تانکرهای بیش از 35 هزار است و عملا حساسیت موضوع را برای تفکیک از مبدا بالا می‌برد. چراکه نباید فاضلاب‌های صنعتی، بیمارستانی و خانگی با هم در یک تصفیه خانه وارد شود

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی