کد خبر : 85999
/ 10:59
موافقت آستان قدس رضوی به شرط رضایت مستاجران

توسعه فرودگاه مشروط شد

صدای نشست و برخاست هواپیماهای غول‌پیکر همچنان گوش همسایگان فرودگاه مشهد را می‌خراشد.هنوز نه از انتقال فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد به خارج از شهر خبری هست، نه از ساخت باند مورب.

توسعه فرودگاه مشروط شد

افتخاری-شهرآراآنلاین، اگرچه موضوع جابه‌جایی فرودگاه مشهد در سفر چهارم دولت دهم به خراسان رضوی تصویب و ضرب‌الاجلی سه‌ماهه‌‌ برای تعیین مکان جدید فرودگاه به استانداری ابلاغ شد، در مرحله اقدام و عمل، هنوز اتفاق خاصی نیفتاده یا اگر کاری انجام شده، اطلاعاتی در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است.

مشکلات زیست محیطی نشست و برخاست هواپیماها از آسمان شهر هم موضوعی است که باید به آن توجه کرد. علاوه بر گلایه‌‌‌های مردم از سر و صدای گوش‌خراش پروازها، مسئولان هم به آلودگی هوا و آلودگی صوتی ناشی از فعالیت فرودگاه مشهد بیخ گوش شهر اذعان دارند. چندی پیش، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی به این نکته اذعان کرد و گفت: با بهره‌برداری از باند سوم، مسیر پروازی حدود ۱۵ درجه تغییر خواهد کرد. با این اتفاق، مباحثی مانند آلودگی‌ هوا و آلودگی صوتی به میزان شایان توجهی کاهش خواهد یافت.

پیش از این، مدیران حفاظت محیط زیست خراسان رضوی هم از آلودگی فراوان هوا ناشی از پرواز هواپیماها بر فراز شهر انتقاد کرده و خواستار رسیدگی به آن شده بودند.

به منظور پیگیری آخرین اقدامات انجام‌گرفته برای ساخت باند مورب فرودگاه مشهد، از ٢ هفته قبل برای مصاحبه با مدیرکل فرودگاه‌های استان تلاش کردیم اما کسی پاسخ‌گو نبود. اگرچه درخواست مصاحبه با مهندس قاسم‌زاده به اطلاع مدیر روابط عمومی این نهاد هم رسید، همکاری مناسبی انجام نگرفت و ما ماندیم با چندین سؤال بی‌پاسخ.

با این حال، روزنامه شهرآرا برای اطلاع‌رسانی اقدامات اداره کل فرودگاه‌ها درباره ساخت باند مورب و کاهش آلودگی‌های صوتی و زیست‌محیطی نشست و برخاست هواپیماها آمادگی دارد.

آخرین اظهارنظرها درباره رفع مشکلات فرودگاه مشهد، بهمن سال ٩۵ بر زبان قائم‌مقام شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران جاری شد.او به رسانه‌ها گفت که با صرف اعتباری ۱۸۰ میلیارد تومانی، در‌صدد خارج کردن فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد از بن‌بست هستند.

ذشت زمان و ابراز تردید برخی از مسئولان درباره احتمال جابه‌جایی فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد، در ماه‌های اخیر شرکت فرودگاه‌ها را مجاب کرد که برای ساخت باند مورب و کاهش آثار صوتی و زیست‌محیطی پروازها دست‌‌به‌کار شود.

قائم‌مقام مدیرعامل فرودگاه‌های کشور اوایل خرداد از موافقت اولیه‌ آستان قدس رضوی برای تخصیص ٧٠٠ هکتار از زمین‌های این مجموعه به توسعه فرودگاه مشهد خبر داد و گفت فرودگاه مشهد ٢ باند موازی دارد و باند مورب می‌تواند آلودگی‌های صوتی و زیست‌محیطی را کاهش دهد. این در حالی است که معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی تأکید دارد ‌تولیت آستان قدس با توسعه فرودگاه مشهد در اراضی موقوفه با شرط تعیین تکلیف حقوق مستأجران رسمی، زارعان و حقوق موقوفه موافقت کرده است.

غلامرضا رحمتی‌زاده به شهرآرا گفت: ابتدای امسال درخواستی از سوی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران برای توسعه باند پرواز فرودگاه مشهد به آستان قدس رضوی ارائه شد.

وی ادامه داد: علت این درخواست را کاهش آلودگی صوتی و پاسخ‌گویی به تقاضای رو به رشد مسافران هوایی و افزایش ایمنی و کیفیت خدمات در راستای برنامه‌های توسعه بالادستی اعلام کردند.

معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی با بیان اینکه اراضی محدوده فرودگاه مشهد موقوفه حضرت امام رضا(ع) است اظهار کرد: درخواست واگذاری ٣٩۵ هکتار از اراضی موقوفه برای توسعه فرودگاه مشهد و ایجاد باند پرواز جدید، در اداره املاک و اراضی آستان قدس رضوی بررسی شد.

وی اظهار کرد: چون این اراضی عمدتا کشاورزی است و در اختیار زارعان اصلاحات اراضی و در اجاره مستأجران رسمی آستان قدس رضوی قرار دارد، مقرر شد در صورت جلب رضایت زارعان و مستأجران رسمی فعلی و پرداخت اجاره و حقوق موقوفه، مساعدت لازم از سوی معاونت املاک و اراضی آستان قدس رضوی  انجام گیرد.

رحمتی‌زاده گفت: موافقت مشروط آستان قدس رضوی برای ساخت باند مورب و توسعه فرودگاه مشهد به صورت کتبی به شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ابلاغ شده است و در صورت تعیین تکلیف مستأجران مشکلی از این جهت وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه مدیران عالی آستان قدس رضوی همواره بر تسهیل امر زیارت و روان‌سازی ارائه خدمت به زائران بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) تأکید دارند افزود: با توجه به افزایش روزافزون ورود زائران به مشهد از اقصانقاط ایران و کشورهای مختلف، توسعه فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد برای تسهیل امر زیارت زائران ضرورتی انکارناپذیراست و بنای ما بر همکاری با نهادهای ذی‌ربط است.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی