کد خبر : 86018
/ 09:59
گزارش یک جشن پرشور ازدواج در بوستان سلام

خدا وسیله سازه

روز ازدواج، روزی که سالگرد ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) است. روزی که بهانه‌ای دست زوج‌های جوان می‌دهد تا در آن مراسم عروسی یا عقد خود را برگزار کنند. از همه مهم‌تر روزی که بهانه‌ای دست خیران می‌دهد تا برای زوج‌های نیازمند جهیزیه تهیه کنند.

خدا  وسیله سازه

مجیدی-  شهرآراآنلاین، آنان بعد از سال‌ها انتظار سرانجام به خانه بخت می‌روند و با لوازمی هرچند مختصر به زندگی خود  پر‌ و  بال  می‌دهند. به همین مناسبت به جشن « پیوند آسمانی » که در بوستان سلام واقع در خیابان پروین اعتصامی برگزار شده است، می‌رویم....

ازدواج آسان

مقابل پارک توقف می‌کنیم. علائمی از برگزاری جشن در ابتدای پارک دیده نمی‌شود. همان‌طور که از درختان و آبنماهایی که هوا را خنک‌تر کرده بود، می‌گذریم صدای تنظیم سیستم صوتی به گوش می‌رسد. از اینکه مسیر را درست طی کردیم خرسند می‌شویم. نزدیک‌تر می‌رویم دکور از یک سفره سفید زیبا و آیینه‌کاری تشکیل شده است. هنوز صندلی‌ها کاملا پرنشده و عموم مردم حاضر در بوستان نمی‌دانند این مراسم چه مراسمی است.

تابلویی نظرم را به خود جلب می‌کند که نوشته است برگزاری مراسم ازدواج با 470 هزارتومان! جلوتر می‌روم تا بدانم قضیه از چه قرار است. امیر اکبری، مدیرعامل شرکت ازدواج آسان، پشت میز نشسته است. از او می‌خواهیم تا برایمان بگوید چگونه با 470 هزار تومان می‌تواند مراسم ازدواج برگزار کند، او می‌گوید:«ما گریم داماد، آرایش تخصصی عروس، لباس عروس، خودرو با راننده، فیلم‌برداری عروسی و ورودی رایگان تالار تنها با دریافت 470 تومان انجام می‌دهیم».

 جهیزیه قسطی

همسر اکبری هم که در این شرکت فعالیت می‌کند، حرف‌های او را این گونه ادامه می‌دهد: «تهیه جهیزیه قسطی از جمله خدمات دیگری است که برای زوج‌های جوان عرضه می‌کنیم. چون تعداد مراسم ما در طول سال زیاد است، قیمت‌ها مناسب و تعاونی تنظیم شده است».

با وجود اینکه جشن به ظاهر مخصوص دختر و پسرهای در آستانه ازدواج است اما انگار کودکان بیش از سایر افراد دغدغه ازدواج و زندگی خود را داشتند. آن‌ها صندلی‌های دو ردیف اول مراسم جشن ازدواج را تکمیل کرده و انتظار می‌کشیدند تا هرچه زودتر مراسم آغاز شود.

 پیوند های بدون طلاق

قرار است در این جشن به 3 زوج جهیزیه‌ای که از طرف خیران تهیه شده است، اهدا شود. نجمه خرسند، یکی از خیران که جهیزیه 2 زوج را با کمک دیگر خیران تهیه کرده است نیز در جمع حضور دارد. او می‌گوید: «خیران خیلی در این‌باره کمک کردند. تا به حال حدود 20 زوج توسط خیران شناسایی شدند تا برای آنان جهیزیه تهیه شود. ما در بحث‌های دیگری مانند تهیه سیسمونی، رسیدگی به بیماران، سبد غذایی، پک مدرسه و ... کمک می‌کنیم».

خرسند در امر ازدواج نیز فعالیت می‌کند و آموزش‌های لازم را در کلاس‌های حرم دیده است. وی می‌گوید: « طی 6سال فعالیت میان دختر و پسرهای زیادی پیوند ایجاد کردم و تابه حال هیچ‌کدام از این ازدواج‌ها به طلاق منجر نشده است. ما برای تشویق به این مراسم آمدیم تا مردم ببینند کمک‌های اندک آنان می‌تواند به زندگی افراد امیدی دوباره بدهد».

 از خیران سپاسگزارم

مراسم آغاز شده و موزیک شاد همنوا با باد، شاخه درختان را به رقص درآورده است. دیگر ظرفیت تمام صندلی‌ها تکمیل شده است. مولودی‌خوان روی جایگاه قرار گرفته است و با خواندن مدیحه‌ طنزآمیز به مشکلات ازدواج جوانان می‌پردازد.

 شخصی که قرار است یکی از این خودروهای جهیزیه به او اهدا شود هم در این جشن حضور دارد. او می‌گوید:« چهار ماه است که با همسرم عقد کردیم. ما از طرف همسایه به یکدیگر معرفی شدیم. خودم و همسرم خیلی به بحث سادگی اهمیت می‌دهیم و هرچیزی را ساده دوست داریم».

اشک شوق در چشمانش جمع شده است و بسیار از خیران قدردانی می‌کند و می‌گوید:« آن‌قدر اجناس گران شده که  خرید جهیزیه کار بسیار دشواری است. از خیران سپاس‌گزارم که بساط اولیه زندگی را فراهم می‌کنند».

او در میان صحبت‌هایشان از خداوند خوشبختی تمام جوانان را می‌خواهد و می‌گوید:« جوان‌ها در انتخاب همسر دقت داشته باشند تا در آینده پشیمان نشوند. همان‌طوری که خودشان دوست دارند همسرشان را انتخاب کنند. همه جوانب را بسنجند و ببینند اگر مهر طرف مقابل در دل می‌نشیند او را شریک زندگی خود قرار دهند».

 وصلت در مسجد

فاطمه یلی، یکی دیگر از خیران مسجد کوثر است. او نیز با کمک خیران جهیزیه یک عروس را در این جشن تأمین کرده است. او می‌گوید:« در مسجد کوثر علاوه‌بر تأمین جهیزیه، میان دختر و پسرهای در شرف ازدواج وصلت سر می‌دهد. همچنین در مسجد مشاور دعوت می‌شود تا برای عموم مردم درباره ازدواج آسان سخن بگوید و جوانان را در امر ازدواج آگاه سازد».

یلی در ادامه می‌گوید:« به جوانان همیشه می‌گویم زندگی خود را بر مبنای زندگی ائمه(ع) بسازند. در جلسات متعدد برای بانوان از سیره زندگی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) سخن می‌گوییم تا زندگی آنان پیشرفت کند. در 6 سالی که خانواده‌ها را برای امر ازدواج به یکدیگر معرفی می‌کنم تا به حال طلاقی صورت نگرفته است».

 کمک‌ها ، اندک اندک جمع می‌شود

با گذر زمان دیگر اطراف بوستان کاملا مملو از جمعیت شده و حتی خانواده‌های زیادی زیراندازهای خود را اطراف محل برگزاری جشن پهن کرده‌اند تا از نزدیک تئاتر جذابی که با موضوع ازدواج در حال اجراست، ببینند. نمایشی با موضوع ازدواج که طنزآمیز به مسئله خواستگاری و مراسم آشنایی می‌پرداخت.

فهیمه محمدپور، یکی دیگر از خیران حاضر در مراسم، می‌گوید:« در دوره‌هایی که بین خانم‌ها برگزار می‌شود با کارخیر در امر ازدواج آشنا شدم. هرجا که بتوانم به اندازه توانم کمک می‌کنم. اندک‌ترین کمک‌ها وقتی روی هم جمع شود، می‌تواند نیاز یک خانواده را برطرف کند. 2سال پیش مثل این مراسم در پارک باباقدرت برگزار شد. در آن مراسم 13 جهیزیه به عروس‌ها اهدا شد. آن برنامه تأثیر زیادی روی من گذاشت».

 جشن ازدواج در بوستان

وسیله‌های هرچند اندک به زندگی یک زوج امید می‌بخشد تا زندگی مشترک خود را برای دستیابی به خواسته‌هایشان تشکیل دهند. محمدپور می‌گوید:« برگزاری این برنامه‌ها در فضاهای عمومی یک نیروی  محرک برای خیران است. خیر نباید حتما یک شخص پولدار باشد. با مبالغ اندک هم می‌توانیم خیر باشیم. هرکس در سطح خود می‌تواند به طبقه پایین‌تر از خود کمک کند. همه به‌هم باید کمک کنیم تا زندگی پیش برود».

 خدا درست میکند

محمدپور که دو فرزند خود را در کمال سادگی به خانه بخت فرستاده است، می‌گوید:«وقتی جوانان به فکر ازدواج باشند، خدا خودش همه چیز را درست می‌کند. خداوند از غیب به جوان‌ها در امر ازدواج امداد می‌رساند چون این امر سنت پیامبر(ص) است. جوان‌ها به فکر بی‌پولی‌شان نباشند چون خداوند همه چیز را سروسامان می‌دهد.»

برگزاری مسابقه از دیگر برنامه‌های جذاب جشن ازدواج آسان و اسلامی است. 2زوج دعوت می‌شوند که هرکدام باید 1 یا 2 را انتخاب کنند و هرکدام از عددها ویژه یک میوه است. به خانواده اول سیب و به خانواده دوم پیاز تعلق گرفت. آقایان باید آن را در دهان خود قرار می‌دادند و سپس جمله‌ای به همسر خود می‌گفتند. گاز زدن پیاز قسمت جالب این مسابقه بود که لبخند بر لبان حاضران نشاند.

 تهیه جهیزیه در زمان کم

در ادامه با منصوره سروگرد، فعال حوزه ازدواج در مسجد جمکران، وارد گفت‌وگو می‌شوم. او می‌گوید:« در یک سال‌ونیمی که فعالیت خود را آغاز کردم تا به‌حال 7 جهیزیه و 8 کمک جهیزیه اهدا کردم. جهیزیه‌ها با کمک خیران جمع‌آوری می‌شود و کاستی‌های آنان را خودم تأمین می‌کنم.»

وقتی جهیزیه‌ها آماده می‌شود اشک شوق در چشمان عروس جمع می‎شود. سروگرد می‌گوید:« برای یکی از عروس‌ها که یتیم بود 10 روزه جهاز آماده کردم. از فامیل خواستم تا به منزلم بیایند و در کار دوخت و دوز به من کمک
 کنند.» هرکس آمد به من گفت: «شما چه حوصله‌ای دارید که این کارها را برای مردم انجام می‌دهید»، سوزنی که با آن مشغول دوختن بودم داخل دستم فرو رفت. می‌خواستم خون را از روی انگشتم پاک کنم که همان لحظه از میقات‌الرضا با من تماس گرفتند و گفتند:« می‌توانی رایگان به کربلا بروی». از آن روز به بعد بیش از پیش به کارم
ایمان آوردم.

جشن ازدواج آسان و اسلامی به پایان رسید و جهیزیه عروس خانم‌ها تحویل داده شد تا به زودی زندگی مشترک خود را آغاز کنند. برگزاری این جشن در مکان عمومی سایر افراد را نیز به کار خیر در امر ازدواج آشنا کرد و بار دیگر با کمک خیران اشک شوق از چشمان 3 عروس در این روز مبارک سرازیر شد. آن‌ها در این روز مبارک زندگی خود را با سیره زندگی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) پیوند می دهند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی