کد خبر : 86024
/ 12:13

از قرارگاه شب قدر تا پناهگاه روز عرفه

امروز درست هشت روز از ماه ذی‌الحجه می‌گذرد و فردا سه‌شنبه 9ذی‌الحجه و روز عرفه است. عرفه فرصتی برای بخشودگی گناهان و رسیدن به بندگی است. بندگی معبودی که با عشق، انسان را خلق کرده و بذر مهر و محبت در دلش کاشته است.

از قرارگاه شب قدر تا پناهگاه روز عرفه

 

شریفی - شهرآراآنلاین، فرصتی است برای بازگشت به خویشتن خویش و سبک‌کردن کوله‌بار سفر آخرت. فرصتی ناب برای جاماندگان شب قدر تا خود را به روز عرفه پیوند بزنند و امیدوارانه خدای خویش را که از پنهان و پیدای ما آگاه است از سویدای دل بخوانند. عرفه روزی است که باید غنیمت شمرد و از خالق خواست فرصتی برای تولد دوباره و رهایی از گناهان به ما بدهد. تمامی این خواهش‌ها و تمناها در مضامین عالی دعای عرفه گنجانده شده است. همه کسانی که دلشان برای خودشان و خدایشان پر می‌کشد، می‌توانند هم‌نوا با دیگر بندگان، این دعای پرفیض را زمزمه کنند. امسال مراسم دعای پرفیض عرفه در چند نقطه از منطقه برگزار می‌شود. برای اینکه از محل برپایی این مراسم باخبرشوید، توصیه می‌کنیم این گزارش را بخوانید.

طنین آوای دعای عرفه در مسجد ابوالفضلی محله مصطفی خمینی

مراسم دعای عرفه محله مصطفی خمینی در مسجد ابوالفضلی برگزار می‌شود. مراسم باشکوهی که چندین سال برگزار شده است. هرسال هم به تعداد شرکت‌کنندگان این مراسم اضافه می‌شود و امسال بانیان پیش‌بینی می‌کنند تعداد زیادتری در این مراسم شرکت کنند. این مراسم سه شنبه ساعت 16 شروع می‌شودو تا ساعت 19 ادامه دارد. شهروندان در این روز می‌توانند به نبش مصطفی خمینی 14 مراجعه کنند. حجت الاسلام طوسی امام جماعت مسجد قرار است درباره خودشناسی صحبت کند. دعای عرفه را «ابوالفضل شایسته» و« دیهول» قرائت می کنند و در کنارشان علی پارسا مدیحه‌سرای این برنامه است.

  تجمع اهالی در مسجد جامع شهرک شهید باهنر

مسجد جامع ابوالفضلی شهرک شهید باهنر از مکان‌های دیگری است که هرسال مراسم دعای عرفه در آن خوانده می‌شود. برخی شهروندان که به‌دلیل کهولت سن یا بیماری وداشتن طفل خردسال در منزل نمی توانند از محل سکونت خود خارج شوند. بنابراین ترجیح می‌دهند به این مسجد قدیمی نزدیک محل سکونت خود بروند. مراسم دعای عرفه در این مسجد از ساعت 15 شروع خواهد شد. حجت الاسلام حسن عبداللهی مختصری از فضایل این روز می گوید و سید هاشم اکبرزاده هم دل ها را با یاد ائمه(ع) و به ویژه امام حسین(ع) صیقل می دهد.نشانی مسجد خیابان حر 98 بین درکی 9 و11 است.

  پرواز دل‌ها از مسجد امام حسن مجتبی(ع)

یکی دیگر از محل‌های برپایی مراسم روز عرفه مسجد امام حسن مجتبی(ع) در محله عمار یاسر است. ساعت15:30 مراسم نیایش در روز عرفه شروع می‌شود و تا اذان مغرب ادامه دارد. کار جالب مسئولان فرهنگی این مسجد این است که ایستگاه نقاشی عرفه برای کودکان پیش بینی کرده اند تا با جایزه ای این روز مبارک را در ذهنشان ثبت کنند و از طرفی مادران هم با آسودگی خاطر به راز و نیاز با خدا بپردازند و لحظاتی با خود خلوت کنند. علاوه بر این سخنران درباره بندگی خدا به زبانی ساده می گوید و غلامحسین محمدی نیز با نوایی آهنگین دعا را زمزمه می کند. این مسجد در خیابان عمار یاسر 8 است.

  دعا زیر سقف آسمان آبی

برخی شهروندان دوست دارند دعای عرفه را در زیر آسمان آبی بخوانند. آن‌ها می خواهند دل‌هایشان را از این مکان‌ مقدس و معنوی در عرش خدا به پرواز درآورند. دعای عرفه مسجد جواد الائمه(ع) محله کشاورز ساعت 16 در حیاط مسجد برگزار می‌شود. مسجدی در انتهای حر19 روبه روی دهنوی43. مسئولان مسجد ، مقدمات لازم را برای میزبانی از شرکت‌کنندگان در این مراسم مهیا کرده‌اند. حجت الاسلام مظلوم و ابراهیم نظری و محمدحسین خسروی در قامت سخنران و مداح سکاندار این جلسه مهم مذهبی هستند.

  خیابان در قرق بندگان

امسال قرار است مسجد طفلان مسلم محله معقول60برنامه متفاوتی برای روز عرفه برگزار کند. مسئولان برگزاری مراسم درصددند برنامه را از مسجد به خیابان کنار مسجد بکشانند تا تعداد بیشتری از اهالی محله از فیض این برنامه بهره مند شوند.

 سخنران این مراسم  حجت الاسلام محمد صادق دارایی  است وکربلایی علی سلیمی هم از ساعت 17  ابتدا دعای امین ا... و سپس عرفه را قرائت می کند.

  نماز عید قربان در مسجد جواد الائمه(ع)

یکی دیگر از مکان هایی که در آن دعا به طرز باشکوهی برگزار می شود مسجد جواد الائمه(ع) محله کارمندان اول در خیابان سرخس 21 است. شروع مراسم روز عرفه این مسجد ساعت16:30 و با مداحی حاج رضا آتشبار و سیدمهدی جواد پور و محمد سربلندی و جواد ملایی است. صبح روز عید قربان هم زمان با طلوع آفتاب  نماز عید به امامت حاج حسن عزیزی اقامه می شود.

  دلدادگی در «شجره»

مراسم هرساله دعای عرفه مسجد «شجره» محله چهنو 4  بین اهالی محل زبانزد است. ساعت 15 حجت الاسلام فاطمیان اهمیت روز عرفه و بندگی خدا را تشریح می کند و علی شیردل و حسین معصومی و سعید دوستدار هم مداحان این جلسه مذهبی هستند. این مراسم  تا اذان مغرب و عشا ادامه دارد. 

توصیه امام جماعت مسجد ابوالفضلی محله مصطفی خمینی

نزد خدا به گناه خود اقرار کنید

حجت‌الاسلام«طوسی» امام جماعت مسجد ابوالفضلی با آرزوی قبولی طاعات شهروندان، در باب فضیلت روز عرفه می‌گوید: «‌روز عرفه از اعیاد بزرگ است اگرچه به اسم عید نامیده نشده اما روزی است که حق تعالی بندگان خود را به عبادت و طاعت خویش خوانده و کرم خود را برای بندگانش گسترانیده و شیطان در این روز خوار، حقیر، رانده‌ و خشمناک‌  خواهد بود و روایت‌شده که حضرت امام زین‌العابدین(ع) فرموده: «‌امید می‌رود در این روز فضل خدا شامل بچّه‌های در شکم مادر شود.»

پس در نزد خدا به گناه خود و کوتاهی های خود در مسیر بندگی اقرار کنید که قطعا رحمت خدا شامل حالتان می شود.

  اعمال روز عرفه

طوسی برنامه های عبادی این روز را یاد آوری می کند: در روز عرفه پس از نماز ظهر و عصر تا غروب آفتاب، همه مشغول دعا و عبادت‌اند. برای این روز اعمال متعددی وجود دارد که یکی از آن‌ها غسل است. دوّم، زیارت امام حسین(ع) که از هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد بالاتر است و احادیث زیادی در فضیلت زیارت آن حضرت در چنین روزی وجود دارد. اگر کسی توفیق یابد که در روز عرفه در کربلا باشد، ثوابش کمتر از کسی که در عرفات باشد نیست. سوم اینکه پس از نماز عصر، پیش از آنکه مشغول به خواندن دعاهای عرفه شویم، دو رکعت نماز در زیر آسمان به جا ‌آوریم. از همه مهم‌تر هم، خواندن دعای زیبای عرفه است. این دعا شامل مضامین عارفانه‌ای همچون شناخت پروردگار و تضرّع به درگاه خداوند است. دعای عرفه از امام حسین(ع) به ما رسیده است و خواندن آن ثواب زیادی دارد و توصیه می شود حتما به مفاهیم بلند این دعا توجه شود

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی