کد خبر : 86152
/ 11:35
افزایش میزان حقابه ایران از آب‌های مرزی شرق کشور

با کم‌آبی بسازیم

با کم‌آبی بسازیم

مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در تازه‌ترین واکنش خود از مخالفان و منتقدان طرح انتقال آب از دور‌دست‌ها به دشت تشنه مشهد خواست تا راه چاره بهتری برای عبور از بحران خشک‌سالی خطه شرقی کشور ارائه کنند. البته محمد علایی نسخه مدیریت خطی آب را تنها راه‌حل ممکن برای خداحافظی با کابوس کم‌آبی به رسمیت نشناخت و گام مهم‌تر از آن را تلاش برای سازگاری با منابع محدود موجود دانست؛ راهی که اگر مورد بی‌توجهی مردم و مسئولان قرار گیرد، در عـــمل هـــزینه چندین ‌هزار‌‌میلیارد‌تومانی انتقال آب از جنوب به مرکز ایران نیز نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.علایی روز گذشته در نشست مطبوعاتی‌ای که به مناسبت فرارسیدن هفته دولت برگزار شد، بخش زیادی از مشکلات آبی کشور و به تبع آن استان را ناشی از پدیده خشک‌سالی مدیریتی دانست و گفت: اینکه در حوضه آبریز مشهد که فقط ١٧ درصد منابع آبی استان را در دل خود گنجانده است، ۵۴ درصد جمعیت، ٧۵ درصد صنایع و افزون بر ٩٠ درصد فعالیت‌های خدماتی متمرکز شوند، نتیجه‌ای جز نابرابری در دخل‌و‌خرج سفره‌های آب زیرزمینی در پی ندارد و باید فکری اساسی صورت پذیرد.

وی همچنین در واکنش به سؤالی درباره طرح پرحاشیه انتقال آب از هزار‌مسجد به مشهد اظهار کرد: این طرح، یکی از طرح‌هایی است که در کنار موضوعاتی همچون انتقال آب از دریای عمان مطرح می‌شود؛ همچنین بحثی برای استفاده از بخش خصوصی برای فرآوری آب آشامیدنی در محدوده هزارمسجد مطرح است. 

علایی در پاسخ به پرسش شهرآرا درباره زمان اجرای نهایی طرح انتقال آب از دریای عمان گفت: مشکل منابع مالی است. بخش خصوصی این آمادگی را دارد که اگر تضمین خرید آب توسط ٢ وزارتخانه صنعت و نیرو ارائه شود، گام اجرایی این پروژه مهم را بردارد.

 

﷯ تصویب طرح سازگاری با کم‌آبی 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان افزایش میزان حقابه ایران از آب‌های مرزی شرق کشور را یکی از مهم‌ترین اقدامات آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی با احداث سد دوستی برشمرد و اضافه کرد: در گذشته میزان حقابه ایران و شوروی از آب این محدوده به ترتیب ٣۵ درصد و ۶۵ درصد بود که با احداث سد دوستی این حقابه به صورت مساوی بین کشور ما و ترکمنستان تقسیم شد.

وی ادامه داد: حتی از سال ٨٣ که سد دوستی در مدار بهره‌برداری قرار گرفته، تاکنون طرف ایرانی بیش از ۶٠ میلیون مترمکعب آب بیش از طرف ترکمنستانی استحصال کرده است که قرار است مبلغ آن به صورت تهاتر یا اقدامات دیگر به کشور همسایه پرداخت شود.

علایی همچنین از تصویب طرح سازگاری با کم‌آبی طی ٢٠ روز آینده خبر داد و گفت: این طرح پس از تصویب در استان برای تأیید نظر نهایی به پایتخت ارسال خواهد شد.

وی با اشاره به تدوین سیمای آب برای ٣٧ دشت استان، افزود: این سیما برای ٢٨شهر خراسان رضوی نیز در حال تدوین است. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی