کد خبر : 86213
/ 07:23

جنت جان می‌گیرد

کسبه جنت با کمک دفتر تسهیلگری و بازآفرینی جنت، به‌دنبال تغییراتی برای این بازار هستند

جنت جان می‌گیرد

حمیده صفائی-این روزها جنت حال و هوای متفاوتی دارد، حتی کسبه جنت هم از این فضای متفاوتی که ایجاد شده است ابراز خوشحالی می‌کنند. مدت‌ها بود که کسبه جنت به‌دنبال رونق‌بخشیدن به این بازار بودند و از اینکه بازار قدیمی‌ای مثل جنت دچار رکود شده است، ابراز ناراحتی می‌کردند اما حالا که برای تهیه گزارش به این بازار آمده‌ایم با بازاری شاد و خاطره‌انگیز روبه‌رو شدیم. جشنواره شادی به سبک سنتی به همت شهرداری منطقه در بازار شروع به کار کرده و هر شب از ساعت18تا22 به مناسبت دهه ولایت در بازار جنت در حال برگزاری است.

 

عبور از نور و شادی

برای تهیه گزارش وارد بازار جنت می‌شویم. همان ابتدای ورودی خیابان امام خمینی(ره) اولین شگفتانه در انتظارمان است، صدای سرودخوانی نوجوانان باعث شده است که جمیعت زیادی از زائران و مجاوران دور گروه سرود حلقه بزنند و به سرود زیبایشان گوش کنند. از کنار گروه سرود عبور می‌کنیم و بعد از تونل نور که به بهترین شکل آرایش شده‌است، رد شده و وارد بازار جنت می‌شویم. بازاری که در گذشته‌ای نه‌چندان دور برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و حتی والدین ما خاطره‌انگیز بوده است و هر زمان که می‌خواسته‌اند آخرین مد پوشاک را ببینند به این بازار سر می‌زده‌اند. جلوتر که می‌رویم گاری‌های قدیمی را می‌بینیم که فروشندگان آن‌ها مانند کسبه قدیم داد می‌زنند «بلالیه بلال بلال»، «باقالی دارم باقالی خوشمزه»، در گوشه و کنار بازار جنت نیمکت‌های چوبی با استکان چای و قندان گذاشته شده است که هر رهگذری می‌تواند از چای رایگان آن میل کند. شگفتانه بعدی گروه موسیقی محلی است که در طول بازار در حال نواختن سازهای سنتی هستند و هر بیننده‌ای را سر ذوق می‌آورند. آن‌قدر حال و هوای بازار متفاوت شده است که نمی‌توان از آن دل کند و به دنبال گزارش رفت.

 

زمانی اجناس این بازار تک بود

خانم زرگر با شنیدن صدای ساز و دهل در بازار پا سست می‌کند و روی صندلی می‌نشیند. او با لبخندی حاکی از رضایت به نوازنده‌ها نگاه می‌کند و انگار به گذشته‌ای نه‌چندان دور سفر می‌کند. فرصت خوبی است تا با او درباره گذشته بازار صحبت کنیم. با همان لبخندی که به لب دارد، می‌گوید: بازار جنت یک زمان برای خودش بروبیایی داشت. زمانی یکی از تفریح‌های ما آمدن به بازار جنت بود و بهترین‌ها را از این بازار خرید می‌کردیم. او که 70بهار از زندگی‌اش می‌گذرد ادامه می‌دهد: این بازار همیشه اجناسش تک و زیبا بود، اما این روزها دیگر حال و هوای آن روزها را در اینجا نمی‌بینیم. نه از آن شور و هیجان خبری است و نه اجناس تک و زیبا. با وجود بازارهای متنوعی که هر روز ساخته می‌شوند، بازار رنگ‌وبویش را از دست داده است. اگر درست به‌خاطر بیاورم پس از بازار جنت، خیابان دانشگاه و خیابان خسروی هم بازار شد. بعد از آن‌ها هم زیست‌خاور را ساختند و حق انتخاب برای مردم بیشتر شد.

120366.jpg

حال و هوای قدیم مشهد

پیش‌قدم یکی دیگر از شهروندانی است که روی یکی از صندلی‌های بازار نشسته است. با او هم درباره حال و هوای ایجادشده در بازار صحبت می‌کنیم، می‌گوید: بازار جنت مانند قدیم نیست، هر چند سعی کرده‌اند با گذاشتن المان‌های قدیم آن حال و هوا را تداعی کنند. او که به گاری‌ها نگاه می‌کند، می‌گوید: تمام مشهد را بگردید گاری پیدا نمی‌کنید. امروز که به اینجا آمدیم با دیدن این گاری‌ها و اجرای ساز و دهل، آثار گذشته برایمان یادآوری شد برای همین تصمیم گرفتیم ساعتی در بازار بنشینیم.

او ادامه می‌دهد: قبلا که آمده بودیم بازار مفاخر در اینجا بود، اما حالا دیدیم آن را خراب کرده‌اند. تصور می‌کنم اکنون فرهنگ‌سرا دید بهتری دارد و حال و هوایش زیباتر شده است، به شرط آنکه شهرداری با کاشت گل و گیاه و فضای سبز زیبایی گذشته را به این محله برگرداند. او درباره استقبال از تخفیف مغازه‌‌ها توضیح می‌دهد: خیلی متوجه تخفیفشان نشدیم. فکر می‌کنم کسبه جنت هنوز باوری درباره کارشان ندارند. آنچه در این بازار می‌بینیم فعالیت‌هایی است که برخی نیروها انجام داده‌اند اما کاری که از نگاه من توسط کسبه انجام شده باشد به چشم نمی‌خورد.

 

بازار جاذبه‌ای ندارد

آرانیان هم دیگر شهروند مشهدی است که به اتفاق همسرش روی صندلی در نزدیک فرهنگ‌سرا نشسته است و با تعجب به برنامه‌هایی که در بازار اجرا می‌شود، نگاه می‌کند. او می‌گوید: خیلی از گذشته جنت به یاد نمی‌آورم، من خیلی بازار نمی‌آمدم اگر هم می‌آمدم سالی یکی‌دوبار به همراه والدینم بودم. تا جایی که به خاطر دارم جنت از اولین بازارهای مشهد است. بعد ازدواجم چندباری با همسرم برای خرید به این بازار آمده‌ایم اما همسرم که رفت ‌و آمد بیشتری به بازار داشته می‌گوید که بازار مثل قدیم نیست و راکدتر شده است.

همسر آرانیان ادامه می‌دهد: این بازار دیگر جنس‌های جدید و خاص ندارد. کارهای اینجا در همه‌جا دیده می‌شود، به‌اصطلاح عامیانه باید بگویم اجناس این بازار زواری است. اعتمادی هم به بازار نداریم چون برخی کسبه اجناسشان را به هر قیمتی که دوست دارند می‌دهند. به‌شخصه ترجیح می‌دهم از مزون خرید کنم، در آنجا اجناس به‌روز است، راحت پرو می‌کنم و قیمت را مناسب جنس می‌دهم. گاهی اتفاق افتاده در این بازار قیمت لباس بیشتر از مزون بوده است و گاهی هم جنس مشابه را به مشتری می‌دهند با همان قیمت اصلی، همان یکی دو کاسبی که خطا می‌کنند اعتماد را از بین می‌برند و مردم بدبین می‌شوند.

آرانیان در تکمیل صحبت‌های همسرش می‌گوید: این‌هایی که همسرم گفت درست است، اما اگر کسبه جنت به بافت سنتی بپردازند و تنوع کاری داشته باشند، رونق به بازار برمی‌گردد. به نظر من کار خوبی انجام داده‌اند و درخور تقدیر است، به‌عنوان یک شهروند از مسئولان اجرایی این‌کار تشکر می‌کنم.

 

رونق بازار

به‌دنبال تغییرهای ایجادشده با یکی از کسبه قدیمی جنت هم‌کلام می‌شویم. علی سوقندی 22سال است که در بازار جنت مغازه دارد. او می‌گوید: بازار جنت از بازارهای قدیمی و هویت‌دار مشهد در زمینه پوشاک بود. با بناشدن مراکز و پاساژهای تجاری متفاوت در شهر این بازار دچار بحران شد، به‌طوری‌که در حال حاضر از 1200واحد فقط 370واحد تجاری آن فعال است. با بسته‌شدن دیگر واحدهای تجاری می‌توان گفت 2500نفر به‌طور مستقیم بیکار شدند. در همین راستا شورایی در بازار و دفتر تسهیلگری و بازآفرینی جنت هم تشکیل شد. در این مدت جلسه‌هایی با دکتر فرقانی شهردار منطقه و دکتر معینی مشاور شهردار داشتیم که نتیجه آن جشنواره‌ای برای اولین‌بار در بازار بود.

وی ادامه می‌دهد: جشنواره هفته خرید جنت با همکاری شهرداری منطقه8 و هیئت امنا و شورای صنفی جنت از عید قربان تا غدیر ادامه دارد. کسبه جنت هم پای کار آمده‌اند و 20 تا 30درصد اجناسشان را تخفیف داده‌اند.

این کسبه قدیمی محله جنت توضیح می‌دهد: در این مدت شهرداری اقدامات زیادی انجام داده است که می‌توان به قراردادن 50 الی 60جعبه گل در خیابان و گل‌آرایی دیوارها اشاره کرد. باغچه‌ها و دیوارها تمیز شده‌اند و آب‌سردکن در بازار نصب شده است. نمای دیوارها با رنگ، زیباسازی شده است. وی می‌افزاید: گاری‌های سنتی و بازی‌های قدیمی به‌جای فضای مجازی روح دیگری به جنت داده است.

 

محله خودتان است

با مهدی عباس‌زاده، مدیر دفتر تسهیلگری و بازآفرینی محله جنت ،هم درباره تغییراتی که به مناسبت دهه ولایت در بازار ایجاد شده است هم‌کلام می‌شویم. او می‌گوید: اول پیشنهاد شد تجربه مشارکتی با کسبه محله جنت و شهرداری منطقه8 داشته باشیم که بحث اصلی ما مشارکت بود. می‌خواستیم بین کسبه و شهرداری مشارکت باشد تا هزینه‌ها کاسته شود. بیشتر هزینه‌ها یک‌طرفه و به‌سمت شهرداری بود می‌خواستیم شهروندان اتفاقات محله را از خود بدانند و پیگیرش شوند.

وی درباره برگزاری این جشنواره توضیح می‌دهد: هدف اصلی، بازآفرینی و رونق جنت است. یکی از اقدامات ما در دهه ولایت برگزاری جشنواره فروش است. تخفیف پوشاک، بازی‌های قدیمی سنتی، گاری‌های غذا، تئاتر خیابانی و ساز و دهل‌هایی که انجام می‌شود. این جشنواره یک اتفاق در محله جنت است برای دهه ولایت. ما به دنبال فعالیت‌های عمرانی از جمله تعویض کف‌پوش‌ها، مبلمان و بازپیرایی بازار هستیم.

120367.jpg

به‌دنبال مشارکت و پویایی اهالی محله هستیم

مسلم ابراهیم‌زاده، معاون فرهنگی‌اجتماعی شهرداری منطقه8 مشهد، هم درباره بازار جنت و تغییرهایش توضیح می‌دهد: جشنواره غذا، پوشاک، بازی‌های بومی‌محلی، موسیقی و آتش‌بازی با نام «محله جنت، محله بانشاط» برنامه‌ریزی شده است. در این جشنواره برنامه‌هایی از جمله اجرای سرود، گروه تئاتر، سنتی‌خوانی، غذاهای سنتی مانند آلاسکا، فالوده و... داریم که نوستالژی‌ای از خاطرات گذشته ما هستند که این روزها دیگر به چشم نمی‌آیند و سعی کرده‌ایم در محله جنت آن‌ها را دوباره احیا کنیم تا هم برای نسل قدیم و هم نسل جدید خاطره‌انگیز باشد.

وی با اعلام این خبر که برنامه محله بانشاط در دیگر محلات ما برگزار خواهد شد، می‌گوید: تصمیم داریم در دومین محله، محله خرمشهر را هم به چنین حال و فضایی برسانیم و از این‌کار هدفمان ایجاد نشاط معنوی برای شهروندان است. این برنامه از اول تا هفتم محرم با نام «خرمشهر محله‌ای پویا» با برگزاری آداب تعزیه‌خوانی در کوچه‌پس‌کوچه‌های محله برگزار می‌شود. در اجرای این برنامه‌ها بیشتر به‌دنبال مشارکت اهالی و پویایی مردم هستیم.

 

جنت در گذر تاریخ

این خیابان باریک در ابتدا از میان کوچه‌باغ‌ها و عمارت‌های اعیان‌نشین و زیبا محله ارگ عبور می‌کرد و شاید وجه‌تسمیه این خیابان بدین دلیل است‌. در این خیابان عمارت‌های باشکوهی چون ساختمان بهشت و ساختیانچی قرار داشت که تعداد اندکی از آن هنوز پابرجاست‌. بیمارستان قدیمی منتصریه در این خیابان در کنار بیمارستان تازه‌احداث آن مشغول به کار است‌. در دهه50 ‌با گسترش شهر و نابودی باغ‌های این محله و گسترش مغازه‌ها، این خیابان به بازار تبدیل شد و اکنون به نام بازار جنت شناخته می‌شود‌. اکنون این خیابان به صورت پیاده‌رو همچنان پرجنب‌و‌جوش است. از قدیمی‌ترین مغازه‌های آن می‌توان به عکاسی مریخ در نبش این خیابان اشاره کرد‌.

این بازار به میدان سعدی و چهارطبقه و باغ ملی نزدیک است. بازار جنت مشهد دسترسی راحتی به مکان‌های تفریحی، هتل‌ها و مکان‌های اقامتی دارد. همچنین این بازار فاصله کمی با حرم رضوی دارد که این مزیتی بزرگ برای این بازار است. برخی تصور می‌کنند این بازار جای پارک ماشین ندارد برای همین ترجیح می‌دهند از آن استفاده نکنند، این در حالی است که پارکینگ بازار جنت در کنار بازار و باغ ملی احداث شده است. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی