• خانه
  • بین الملل
  • شایعات علیه زائران عراقی از خارج از ایران سازمان‌دهی می‌شود
کد خبر : 86349
/ 08:15
یک تحلیلگر عراقی:

شایعات علیه زائران عراقی از خارج از ایران سازمان‌دهی می‌شود

شایعات علیه زائران عراقی از خارج از ایران سازمان‌دهی می‌شود

مهدی عسکری - حرف و حدیث‌ها و شایعاتی که این روزها درباره انگیزه‌های حضور مسافران عراقی در مشهد، در‌حال گسترش در فضای مجازی است، منتقدانی جدی نیز دارد؛ سیدرضا قزوینی‌قرابی، کارشناس و تحلیلگر عراقی مقیم ایران، از منتقدانی است که معتقد است منشأ اخباری که به‌تازگی در حجم وسیع در فضای مجازی منتشر شده به خارج از مرزهای ایران بازمی‌گردد.

وی در گفت‌وگو با شهرآرا درباره اخبار منتشر‌شده در رسانه‌هایی همانند گاردین و الشرق‌الاوسط می‌گوید: این رسانه‌ها در سال‌های قبل نیز این تحلیل‌ها را بیان کرده بودند، به‌گونه‌ای‌که روزنامه گاردین، مشهد را به‌عنوان مقدس‌ترین شهر ایران و یکی از مراکز مهم شیعیان، و الشرق‌الاوسط نیز با ایجاد شایعه، حضور زائران مرد ایرانی در مراسم اربعین و بهره‌کشی جنسی از زنان عراقی را هدف قرار داده بود، اما متأسفانه این‌بار عامل انتشار اخبار خاص درباره حضور زائران عراقی در مشهد، یکی از رسانه‌های داخلی بود. وی می‌افزاید: به احتمال زیاد، خط و خطوط این هجمه سنگین علیه گردشگران عراقی که در ماهیت خود، مردم عراق و روابط دو ملت را نشانه گرفته است، از خارج از مرزهای ایران طراحی و اداره شده و در‌نهایت تأسف باعث همراهی برخی رسانه‌های داخلی شده است. وی تصریح می‌کند: البته در گذشته نیز شاهد حملاتی از این دست علیه زائران عرب و به‌ویژه زائران عراقی بودیم، اما هیچ‌کدام از این تبلیغات به شدت و تندی تبلیغات اخیر نبوده است.

این تحلیلگر مسائل عراق با اشاره به آمارهای رسمی اعلام‌شده ازسوی مقامات کشورمان می‌گوید: طبق اعلام آمارهای اعلام‌شده مقامات ایرانی و اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، زائران عراقی سالانه یک‌میلیارد و 200‌میلیون دلار ارزآوری به ایران دارند. ضمن اینکه عراقی‌ها در بخش‌های درمان و توریسم‌درمانی نیز 700 میلیون دلار در ایران هزینه می‌کنند. وی می‌گوید: البته خدمات پزشکی ارائه‌شده به زائران عراقی نیز گران‌تر از خدماتی است که به شهروندان ایرانی ارائه می‌شود؛ برای مثال یک عمل لیزیک چشم برای هر ایرانی در حدود 3 تا 3.5‌میلیون تومان است، اما این رقم برای هر مسافر عراقی حدود 10‌میلیون تومان است. ضمن اینکه بخش عمده‌ای از مشتریان مراکز زیبایی و جراحی زیبایی در شهرهای بزرگ ایران همانند مشهد، تهران و شیراز را عراقی‌ها تشکیل می‌دهند. 

قزوینی نیز علت افزایش حضور زائران خارجی و به‌ویژه عراقی‌ها در ایران را کاهش شدید ارزش ریال در‌مقابل دیگر ارزها و همچنین دینار عراق می‌داند و می‌گوید: این موضوع باعث افزایش توان خرید عراقی‌ها در سفرهایشان به ایران شده است. گرمای شدید و طاقت‌فرسای عراق و وضعیت نابسامان برق در این کشور نیز از دیگر دلایل سفر عراقی‌ها به ایران و برخی دیگر از کشورهای همسایه از‌قبیل آذربایجان، ترکیه و افغانستان است.

وی اظهار می‌کند: وجود پیوندها و اشتراکات مذهبی و دینی میان دو ملت و همسایگی میان ایران و عراق، مهم‌ترین علت سفر اتباع عراق به ایران است؛ ضمن اینکه نمی‌توان از برخی جاذبه‌ها همانند گردشگری و آب و هوای مناسب در ایران نیز غافل شد. این کارشناس عراقی می‌افزاید: ظرفیت‌های مهم اقتصادی که با حضور زائران خارجی و به‌ویژه زائران عراقی در ایران ایجاد شده کتمان‌ناپذیر است، اما گزارش‌های سوء برخی رسانه‌ها که مغرضانه یا از روی ناآگاهی منتشر می‌شود می‌تواند باعث ایجاد جو نامناسب بین زائران عراقی شود، همچنان‌که تاکنون برخی زائران عراقی دراین‌زمینه ابراز نارضایتی کرده‌اند. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی