کد خبر : 86509
/ 06:39

ما هیچ!

سهم مشهد در فهرست انجمن‌های ادبی شناسه‌دار کشور تا به اینجا صفر است

ما هیچ!

فاطمه خلخالی استاد - طبق آنچه مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در 29 فروردین امسال اعلام کرد، انجمن‌های ادبی صاحب شناسه، بودجه و خانه می‌شوند. مهدی قزلی در نشست خبری‌ای که در محل بنیاد شعر و ادبیات داستانی برگزار شده بود، با اعلام این خبر، انجمن‌های ادبی کشور را به نام‌نویسی در سامانه جامع امور انجمن‌های ادبی فرا خواند.

حالا پس از گذشت بیش‌از 4 ماه از آغاز نام‌نویسی، نام 200 انجمن ادبی از شهرهای مختلف در این سامانه به چشم می‌خورد که صاحب شناسه شده‌اند اما در این میان حتی یک انجمن شعر و داستان از مشهد به ثبت نرسیده است. با توجه به اینکه تشکل‌های ادبی متعددی در مشهد مشغول فعالیت هستند که پیشینه برخی از آنان به بیش از یک دهه نیز می‌رسد، نبودن نام آنان در بین انجمن‌های ادبی کشور سؤال‌برانگیز است!

طبق گفته مسئولان امر، آیین‌نامه امور انجمن‌های ادبی با هدف حمایت، شناسایی،‌ ساماندهی و تشکیل انجمن‌های ادبی و با رویکرد مشارکت بخش‌های غیردولتی در توسعه ادبیات خلاقه، در تاریخ هشتم بهمن‌ماه سال 1396 توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان ابلاغ شده است و با این ابلاغ، ساماندهی انجمن‌ها با هدف برنامه‌ریزی، حمایت، تخصیص منابع و ایجاد یک هویت جمعی، به بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان واگذار شده است.

نام‌نویسی انجمن‌های ادبی برای اینکه زیر یک چتر حمایتی قرار بگیرند، رویداد خوشایندی است که برای نخستین‌بار در کشور انجام می‌شود. تا پیش از این، تشکل‌های ادبی با داشتن مجوزهای دولتی از نهادهای مختلف همچون شهرداری، حوزه هنری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان ملی جوانان و... و یا در قالب نهادهایی کاملا مستقل، بدون داشتن هیچ مجوزی فعالیت می‌کردند.

 

از خراسانی‌ها گله‌مندیم

برای اطلاع از دلیل نبود نام انجمن‌های ادبی مشهد در سامانه یادشده، با علی اسفندیاری، کارشناس امور انجمن‌های ادبی کشور، گفت‌وگو کردیم. او با بیان اینکه فعالیت‌های ادبی قدرتمندی در خراسان رضوی و مشهد در حال انجام است ابراز می‌کند: ما از این فعالیت‌ها آگاهی داریم، به همین خاطر در حال‌حاضر از استقبال‌نکردن انجمن‌های ادبی مشهد برای ثبت‌نام در سامانه گله‌مند هستیم.

اسفندیاری ادامه می‌دهد: متأسفانه دبیر استانی‌ای که برای خراسان رضوی انتخاب شده، هنوز خودش عملا کار را شروع نکرده است، چون ایشان تبعه هستند و در ارسال مدارک دچار مشکل شده‌اند. از طرفی خود اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم ظاهرا کامل توجیه نشده است، این درحالی است که آیین‌نامه و شیوه‌نامه ثبت‌نام به آنان ابلاغ و اخبارش منتشر شده است.

او تصریح می‌کند: البته تعداد انجمن‌های خراسان رضوی که برای ثبت‌نام در سامانه اقدام کرده‌اند، بالاست ولی مدارکی نفرستاده‌اند و حدس ما این است که بسیاری از آنان انجمن نیستند.

 

سهم استان تاکنون فقط 8 انجمن

انجمن‌های شعر گوهرشاد، وقت شعر، اخوان، دوستداران کافه داش‌آقا، استاد قهرمان و طعم غزل بیدل و انجمن‌های داستان دریچه، شمس، ماتیکان داستان، دورهمی رمان و سمر از مهم‌ترین تشکل‌های ادبی مشهد هستند که تاکنون نام‌ هیچ‌یک از آنان در سامانه جامع امور انجمن‌های ادبی نیامده است.

سهم استان خراسان رضوی از 200 عنوانی که قابل مشاهده است، 8 مورد است. «انجمن‌‌ ادبی نویسندگان عالی‌مقام نیشابوری» و «انجمن داستان سیمرغ نیشابور» و «انجمن زنده‌یاد نوشین گنجی» نام 3 تشکل ادبی شهرستان نیشابور است که در سامانه صاحب شناسه شده‌اند. همچنین «داستان‌نویسان جام»، «انجمن شاهنامه جم» و «انجمن ادبی سیف باخزری» از شهرستان تربت‌جام نیز در این سامانه ثبت‌نام، و شناسه دریافت کرده‌اند. افزون بر این نام «انجمن شعر سیمرغ» از شهرستان خلیل‌آباد و «انجمن شعر مولانای تایباد» از شهرستان تایباد در زمره این 8 عنوان شناسه‌دار‌شده قرار گرفته‌اند.

البته به گفته اسفندیاری تاکنون در کل کشور، 275 انجمن ادبی شناسه‌دار شده‌اند که در حال حاضر، فقط 200مورد آن در سایت قابل مشاهده است. او درخصوص مشارکت‌نکردن گروه‌های ادبی مشهد گفت: نیاز است جرقه‌ای ایجاد شود و با ایجاد انگیزه، انجمن‌های ادبی مشهد را به سمت ثبت‌نام در سامانه کشاند.

 

بی‌اطلاعی مشهدی‌ها

منیره خدابخش‌حصار، از داستان‌نویسان مشهد، که مدیریت انجمن «دورهمی رمان» را برعهده دارد، از چنین فراخوانی اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. 

او دراین‌باره می‌گوید: البته چندی پیش برای گرفتن مجوز از اداره ارشاد مشهد اقدام کردم و در حال طی‌ کردن مراحل ثبت‌نام هستم، اما نمی‌دانم این ثبت‌نام مربوط به همان سامانه انجمن‌های ادبی می‌شود یا برای دریافت مجوز از خود اداره ارشاد است.

او در همین زمینه خواستار پاسخ‌گویی بهتر مسئولان ارشاد به مراجعه‌کنندگان شد: چه خوب است وقتی به اداره ارشاد مراجعه می‌کنیم بین مسئولان، شخصیت‌های ادبی و هنری هم ببینیم تا احساس کنیم حرف ما بهتر شنیده می‌شود. امیدواریم مدیران جدید اداره ارشاد، دست به اقدامات امیدبخشی در شهر مشهد بزنند، چرا که بسیاری از پیشکسوتان ادبی و هنری مشهد واقعا امیدی ندارندکه مسئولی پیدا شود و دست آن‌ها را بگیرد.

علی براتی‌گجوان، دبیر انجمن ادبی «شمس»، و طیبه ثابت، دبیر انجمن شعر «گوهرشاد»، نیز از راه‌اندازی سامانه جامع امور انجمن‌های ادبی اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. اما مجتبی ابوالقاسمی، دبیر انجمن «وقت شعر»، صحبت دیگری دارد. 

او می‌گوید: از اداره ارشاد مشهد با من تماس گرفتند و موضوع ثبت‌نام را اعلام کردند. در حال حاضر در سامانه مورد نظر ثبت‌نام کرده‌ام اما کار ارسال مدارک هنوز ناقص مانده است، به همین خاطر تاکنون شناسه دریافت نکرده‌ایم. من خودم دبیران برخی از انجمن‌ها را نیز در جریان موضوع قرار دادم و از آن‌ها برای ثبت‌نام دعوت کردم.

 

فرایند اداری در خراسان رضوی طولانی‌تر است

ملیحه بذری، سرپرست دفتر شعر و ادب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان درباره عقب‌افتادن انجمن‌های ادبی خراسان رضوی از دیگر استان‌ها در گرفتن شناسه بیان می‌کند: تاکنون حدود 100 انجمن ادبی، ثبت‌نام اولیه را انجام داده‌اند و هنوز این روند ادامه دارد، ولی چون مدارک آنان به طور کامل فرستاده نشده است شناسه‌ای دریافت نکرده‌اند.

او با بیان اینکه خراسان رضوی حساسیت‌های خاص خود را دارد که در دیگر استان‌ها وجود ندارد می‌گوید: چون انجمن‌های استان خراسان رضوی باید در چند مرحله مورد تأیید ارشاد قرار بگیرند و طی کردن این مراحل حدود یک ماه زمان می‌برد، هنوز روند ارسال مدارک کامل نشده است.

بذری ابراز می‌کند: ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که تا آخر شهریور‌ماه، دست‌کم مدارک 50 انجمن ارسال شده باشد و این انجمن‌ها شناسه‌دار شده باشند.

سرپرست دفتر شعر و ادب اداره کل فرهنگ و ارشاد استان درخصوص نحوه‌ اطلاع‌رسانی به دبیران انجمن‌ها برای نام‌نویسی در سایت خاطرنشان می‌کند: علاوه بر تماس با دبیران انجمن‌هایی که از فعالیت آن‌ها اطلاع داریم، چند مرحله در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی استان اطلاع‌رسانی کرده‌ایم. مسئولان اداره ارشاد در هر جلسه‌ ادبی که حضور یافته‌اند، سعی در اعلام این خبر داشته‌اند.

بذری از تمام دبیران انجمن‌های ادبی که تاکنون اقدام به ثبت‌نام اولیه نکرده‌اند درخواست کرد به سامانه مربوط مراجعه کنند و با صرف زمان پنج‌دقیقه‌ای، نام‌نویسی کنند. او می‌افزاید: در مرحله بعد به اداره شعر و ادب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه کنند تا ما مراحل بعدی ثبت‌نام را برایشان انجام دهیم. شناسه‌دارشدن انجمن‌های ادبی، اتفاق خوبی است که در آینده می‌تواند حمایت‌های مالی را به همراه داشته باشد. برای گرفتن این شناسه نیز، خود دبیران انجمن‌ها باید همت کنند و با ارسال مدارک لازم، نهایت همکاری را با ما انجام دهند.

به دنبال فراخوان ثبت‌نام انجمن‌های ادبی، اعضای کارگروه اجرای آیین‌نامه امور انجمن‌های ادبی نیز در تاریخ 11 اردیبهشت امسال منصوب شدند. مهدی قزلی، به عنوان رئیس کارگروه، و اسماعیل امینی، محمدرضا زائری، مهدی محمدی، فریبا یوسفی و مصطفی راضی جلالی نیز در سمت اعضای این کارگروه معرفی شدند.

در چشم‌انداز ساماندهی امور انجمن‌های ادبی کشور، نهادی مردمی و ادبی با عنوان «خانه انجمن‌های ادبی» نیز شکل خواهد گرفت که به پیگیری امور انجمن‌های ادبی می‌پردازد.

با توجه به اینکه برای ثبت‌نام در سامانه جامع امور انجمن‌های ادبی مهلتی تعیین نشده است، تشکل‌ها و انجمن‌های ادبی مشهد هنوز می‌توانند برای ثبت‌نام به تارنمای www.hlclubs.ir مراجعه کنند. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی