کد خبر : 86560
/ 08:41

تراژدی دلار مشهدی

گزارش شهرآرا از التهابات بازار ارز که روز گذشته به برخورد‌ نیروی انتظامی با واسطه های ارز در خیابان امام خمینی منجر شد

تراژدی دلار مشهدی

موسوی زاده-ابوعطا - موتورها به ردیف کنار هم پارک شده‌اند و مأمواران پلیس در پیاده‌رو نظاره‌گر آمد‌و‌شد شهروندان هستند. از هیاهوی چندصد‌نفری صبح هیچ خبری نیست. بخش چشمگیری از دلال‌ها ترجیح داده‌اند لااقل تا آرام شدن فضا و باور گرانی دو‌هزار‌تومانی دلار طی یک روز، فعلا آفتابی نشوند. بخشی هم که جسورتر بوده‌اند، کوچ کرده‌اند و با احتیاط کامل، خرید و فروش را از کوچه ثبت به مقابل باغ ملی منتقل کرده‌اند و فعلا خبری از تب‌و‌تاب خرید‌و‌فروش نیست. این تصویر خیابان ثبت مشهد در حوالی عصر روز گذشته است. خیابانی که به دلیل شائبه ورود دلارهای قاچاق از افغانستان، بیشتر از بازار بسیاری از شهرهای دیگر، طی روزهای اخیر ملتهب و این موضوع سبب شده است عنوان «دلارمشهدی» در فضای مجازی نیز مطرح و باب شود. با‌این‌حال عصر روز گذشته با حضور نیروهای پلیس، صدای فریادهای مداوم دلال‌ها حداقل برای چند ساعت دیگر شنیده نمی‌شد. عصر روز گذشته به جای شنیدن فریادهای دلار، یورو و پوند، فقط سکوت و آرامش نسبی در این خیابان حاکم بود، سکوتی که دلیل آن مشخص بود. روز گذشته ازدحام و شلوغی حضور دلال‌ها در کوچه ثبت و به‌حدی بود که حتی مانع تردد شهروندان عادی و کاسبی مغازه‌داران شده بود. همین مسئله موجب گلایه شدید آن‌ها و به دنبال آن حضور پلیس در محل شده بود.

یکی از افسران پلیس با عباراتی مشابه آنچه گفته شد، در مورد دلیل حضور نیروهای پلیس در محل، به خبرنگار ما این‌گونه گفت: واقعا چرا باید عده‌ای که هیچ شناختی از بازار ندارند کار خود را رها کنند و بدون تحصص وارد بازار دلار شوند، بدون اینکه از تب‌و‌تاب بازار باخبر باشند و تازه باعث بروز مشکل برای شهروندان نیز بشوند.

وی ادامه داد: این‌روزها اینجا به‌حدی پاتوق دلال‌ها شده که دیگر رفت‌و‌آمد قفل شده است. در این شرایط مردم به نیروی انتظامی متوسل شدند تا آرامش به محله آن‌ها برگردد. احتمال اینکه نیروی انتظامی فردا(امروز) دوباره در محل حاضر شود و از فعالیت دلال‌ها جلوگیری کند وجود دارد.

 

برخورد با دلالان ارز به منظور برقراری آرامش

در همین راستا سرهنگ «اکبر آقابیگی»، فرمانده انتظامی مشهد، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما در خصوص حضور نیروی انتظامی در خیابان ثبت گفت: هدف ما رفع مزاحمت برای شهروندان و بازگرداندن آرامش به شهر است.

وی افزود: در مجموع هرجا افرادی بخواهند برای شهروندان ایجاد مزاحمت کنند، نیروی انتظامی با توجه به وظیفه ذاتی خود با برهم‌زنندگان نظم عمومی برخوردهای لازم را انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه برخورد نیروی انتظامی با دلالان ارزی نیز در همین راستا بوده است، تصریح کرد: این برخورد پس از هماهنگی با مقام قضایی انجام شد. باید توجه داشت که انجام هر نوع معامله عرفی دارد که باید به آن توجه شود و هر خرید و فروشی باید به شکل صحیح و در مکان‌های مشخص و مناسب انجام شود.

 

پول‌شویی دلال‌ها

یکی از صرافان خیابان امام خمینی (ره) که دل پردردی از دلال‌ها دارد، نیز گفت: این‌روزها دلال‌ها به حدی وقیح شده بودند که جلوی صرافی می‌ایستادند و به مشتری‌های ما اشاره می‌کردند که با قیمت کمتری دلار و ارز می‌فروشند. البته دلیل این بذل و بخشش‌هایشان هم نبود نظارت و عرضه پول‌های کثیف است. وی افزود: مردم در خرید ارز از صرافی‌ها با محدودیت‌های زیادی مواجه هستند اما هرچه ارز بخواهند از دلال‌ها می‌خرند برای همین بازار دلال‌ها داغ شده است.وی با گلایه از برخی سیاست‌های ارزی بیان کرد: اگر دولت فعالیت صرافی‌ها را محدود نمی‌کرد، بازار این‌ها داغ نمی‌شد. این فروشنده ارز با اشاره به مشکلاتی که دلال‌ها به وجود می‌آورده‌اند، اظهار کرد: پول‌شویی و عرضه پول‌های حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی مانند قاچاق یکی از کارهای دلال‌های ارز است. این افراد به دلیل اینکه بازخواست نمی‌شوند به راحتی پول‌شویی می‌کنند.

وی با اشاره به زیان‌دیده‌های بازار غیرقانونی ارز اظهار کرد: در همین بازار دلال‌ها به افراد دلار تقلبی فروختند. حالا این خریدارها دنبال آن دلال هستند اما دیگر ردی از آن‌ها نیست. این اولین باری نیست که طرح جمع‌آوری دلال‌های ارز به اجرا در می‌آید. سال‌های 90 و 91 بانک مرکزی با همکاری نیروی انتظامی قصد داشت بازار را از دلالانی که در خیابان اقدام به خرید و فروش ارز می‌کردند پاکسازی کند. اگرچه این اقدام با پشتیبانی مسئولان وقت تا حدودی پیش رفت و برای مدت‌زمانی کوتاه بانک مرکزی با همکاری نیروی انتظامی، فعالیت بازار ارز را قانونمند کرد اما این اقدام فقط برای مدت‌زمان کوتاهی بود و پس از آن دلالان با حضور در خیابان‌های اطراف بانک ملی مشهد در خیابان امام خمینی(ره) خرید و فروش را دوباره آغاز کردند. از‌این‌رو هر‌چند اقدام روز گذشته نیروی انتظامی باعث متفرق شدن دلال‌‌ها شد اما این نگرانی وجود دارد که آن‌ها چند‌روز دیگر دوباره فعالیت خود را در همین خیابان شروع کنند.  

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی