کد خبر : 86693
/ 07:23

به‌ یاد گود تاریخی شهر

شهرداری با افتتاح گود کشتی با چوخه شهیدبابانظر پس از 4دهه یاد گود تاریخی محله طلاب را برای مردم مشهد زنده کرد

به‌ یاد گود تاریخی شهر

گود کشتی با چوخه شهید بابانظر روز گذشته هم‌زمان با آغاز نخستین دوره مسابقات کشتی با چوخه یادواره سرداران شهید منطقه طلاب مشهد افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

مراسم افتتاح این گود کشتی با چوخه با حضور خانواده شهید بابانظر‌، مهندس تقی‌زاده‌خامسی شهردار مشهد، شیران‌خراسانی نماینده مردم مشهد در مجلس، حیدری رئیس شورای اسلامی شهر و جمعی دیگر از اعضای شورا همچون نوروزی، گندمی و رمارم و البته دیگرمسئولان شهری شهر مشهد و مردم علاقه‌مند به این رشته ورزشی در این منطقه برگزار شد. پروژه ساخت این مکان ورزشی به‌دنبال درخواست مردم منطقه طلاب و به منظور احیای گود قدیمی که تا دهه50 در آنجا وجود داشت و به‌دلیل طرح‌های توسعه شهری از بین رفته بود، از چند ماه پیش کلید خورد و بالاخره دیروز با برگزاری نخستین دوره مسابقات کشتی با چوخه یادواره سرداران شهید منطقه طلاب، فاز اول آن به بهره‌برداری رسید. گود کشتی با چوخه شهید بابانظر (کوی طلاب) واقع‌در بولوار شهید بابانظر61، در زمینی به مساحت 2هزار مترمربع و با هزینه‌ای بالغ‌بر 500میلیون ریال، توسط شهرداری مشهد و با مشارکت انجمن کشتی با چوخه مشهد اجرا شده است.

 

تقی‌زاده‌خامسی: گود کشتی شهید بابانظر تا عید نوروز تجهیز می‌شود

شهردار مشهد مقدس در مراسم افتتاحیه این گود ورزشی ضمن تأکید بر اهمیت پروژه‌های ورزشی در زندگی مردم در محلات و مناطق مختلف شهری شهر مشهد اظهار کرد: خوشبختانه ساخت گود کشتی با چوخه شهید بابانظر در مدت کوتاهی از زمان آغاز ساخت به مرحله بهره‌برداری رسید و توانست یاد گود قدیمی کشتی با چوخه این منطقه را برای اهالی ساکن در محله طلاب زنده کند. مهندس قاسم‌ تقی‌زاده‌خامسی افزود: شهرداری مشهد این آمادگی را دارد تا با بررسی‌های شهرداری منطقه4 در حوزه تجهیز و گسترش این گود کشتی با چوخه، اعتبار آن را تأمین کند تا در آستانه فرارسیدن سال98 این مجموعه شرایط بهتری برای علاقه‌مندان به این رشته ورزشی پیدا کند.

وی ادامه داد: مسابقات کشتی با چوخه به‌عنوان یک ورزش سنتی و بومی از گذشته‌ای دور در مشهد و شهرستان‌های اطراف برگزار می‌شده است. وقتی در مشهد مسابقات کشتی با چوخه برگزار می‌شد، پهلوانان، کشتی‌گیران و تماشاگران زیادی از نقاط مختلف در این رقابت‌ها شرکت می‌کردند. علاوه بر این در مناسبت‌ها و مراسم‌های خاص نیز برای اینکه مردم بیشتر در کنار هم باشند و نشاط نیز ترویج یابد، همواره مسابقات کشتی با چوخه برگزار می‌شده است. گود قدیمی کشتی با چوخه طلاب نیز که تا دهه50 در نزدیکی این مکان وجود داشت، طبق صحبت‌هایی که می‌شود، به‌عنوان نخستین گود کشتی مشهد در این محدوده فعال بوده که بنا به دلایلی و با گسترش شهر متأسفانه از بین رفته است. شهردار مشهد ادامه داد: کشتی با چوخه به‌عنوان یک ورزش پهلوانی در خون همه خراسانی‌ها وجود دارد و جایی نیست که این مسابقات برگزار شود، ولی تماشاگری برای آن وجود نداشته باشد. برای همین هم سعی کردیم تا این گود را در نزدیکی همان مکان قبلی افتتاح کنیم تا جوانان مشهدی و پهلوانان بتوانند از آن به‌درستی استفاده کنند و فرهنگ پهلوانی را نیز توسعه دهند. 

 

شیران‌خراسانی: ساخت این گود خدمت بزرگی است

در ادامه این مراسم رضا شیران‌خراسانی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: شهرداری مشهد با ساخت این گود کشتی خدمت بزرگی به مردم منطقه طلاب ارائه کرده است. وی افزود: من و سایر نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در تلاش هستیم تا در حوزه ورزش، اماکن ورزشی مانند گود کشتی با چوخه شهید بابا‌نظر در مناطق مختلف شهر هرچه‌سریع‌تر به بهره‌برداری برسند یا ساخته شوند. وی ادامه داد: این گود کشتی ظرفیت مناسبی را برای جوانان و ورزشکاران منطقه طلاب به وجود آورده و امیدوارم با وعده‌ای که شهرداری داده است، این پروژه تا عید نوروز وضعیت خیلی بهتری برای علاقه‌مندان به این رشته ورزشی پیدا کند.

 

پایان مسابقات کشتی با چوخه

پس از افتتاح این گود کشتی، نخستین دوره مسابقات کشتی با چوخه یادواره سرداران شهید منطقه طلاب مشهد نیز در این مکان آغاز شد. در این رقابت‌ها بیش از 150 چوخه‌کار از شهرستان‌های مشهد، فریمان، قوچان، گناباد و چناران در یک روز با هم به رقابت پرداختند. نکته جالب در برگزاری این مسابقات، حضور پرشور علاقه‌مندان به این مسابقات و شورونشاط خاص آن‌ها در حین برگزاری مسابقات بود که هیجان و گرمای خاصی را به این رقابت‌ها بخشیده بود. شهردار منطقه4 مشهد دراین‌باره گفت: با ساخت این گود کشتی با چوخه که ظرفیتی در حدود 2هزار نفر برای تماشای مسابقات دارد، قرار است هر هفته مسابقات کشتی با چوخه نیز برگزار شود. غلامرضا غلامی ادامه داد: در مسابقاتی که شب گذشته برگزار شد، درنهایت حسن دوشنگی در وزن 66- کیلوگرم، محمد سرکوهی در وزن 74- کیلوگرم، علی شاهوردیان در وزن 84- کیلوگرم، مصطفی اسکندری در وزن 96- کیلوگرم، مجید تبادکان در وزن 96+ کیلوگرم و کامران رستمی در سنگین‌وزن موفق به کسب عناوین برتر شدند. 

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی