کد خبر : 86781
/ 09:02

ادبیات داستانی راه انتقال ناگفته‌ها

گزارشی از آیین رونمایی ٢کتاب «یه بشقاب مهربانی» و «پرگار» با حضور عضو شورای شهر

ادبیات داستانی راه انتقال ناگفته‌ها

آیین رونمایی از ٢کتاب به قلم نویسندگان مشهدی در فرهنگ‌سرای فناوری و رسانه مشهد برگزار شد. روز گذشته ٢مجموعه داستان «یه بشقاب مهربانی» نوشته معصومه یسبی‌مجد و «پرگار» نوشته سیدحسن موسوی از هنرجویان انجمن ادبی «سمر» رونمایی شدند. برنامه یادشده با حضور شماری از اهالی ادبیات و نیز شهناز رمارم، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد، برگزار شد.

 

داستان، روح فرهنگ هر جامعه است

در این برنامه، رمارم با تأکید بر نقش بی‌بدیل ادبیات داستانی در ترویج فرهنگ ملی اظهار کرد: ادبیات داستانی روح فرهنگ و ادبیات هر جامعه است، هرگاه این روح از جسم جدا شود، جسم بی‌جان و بی‌خاصیت می‌شود چراکه ارزش جسم به روحش است.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد افزود: ما در متون بزرگ ادبی خود نیز نمونه‌هایی چون شاهنامه فردوسی، بوستان و گلستان سعدی و مثنوی‌معنوی مولانا را داریم که به ضمانت داستان برجسته شده‌اند و پس از سده‌ها همچنان در صدر علاقه‌مندی‌های ادبی جامعه قرار دارند.

 

تصمیم‌گیری‌ها به عهده خود هنرمندان باشد

رمارم تأکید کرد: داستان همواره حکم انتقال مفاهیم ناگفته را دارد از آنان که نمی‌توانند به‌درستی این مفاهیم را بیان کنند به کسانی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند به‌درستی این مفاهیم را درک کنند و می‌تواند تلنگری به جامعه باشد.

او درباره وظایف متولیان فرهنگ و هنر در قبال هنرمندان نیز تشریح کرد: متولیان باید به‌نحوی در هنرمندان کادرسازی و ساختارسازی و از آن‌ها حمایت‌های مادی و معنوی کنند و تصمیم‌گیری‌ها به عهده خود هنرمندان باشد تا بتوانند در بهترین فضا فعالیت کنند.

 

٣۵ سال سابقه و چاپ ٢۵کتاب داستان

در ادامه این برنامه هما رضوی‌زاده، دبیر انجمن ادبیات داستانی سمر، با اشاره به ٣۵سال پیشینه این انجمن بیان کرد: برگزاری کارگاه‌های داستان‌نویسی و نقد داستان و کلاس‌های بررسی آثار فاخر ادبیات داستانی ایران و جهان، تحلیل قصه‌های قرآن و فلسفه ادبیات از جمله فعالیت‌های این انجمن است. امروز بیست‌وچهار و بیست‌وپنجمین کتاب از هنرجویان انجمن سمر، حاصل تلاش دوساله هنرجویان کارگاه‌های داستان‌نویسی،چاپ شده است.

سهراب صمدی، مدیر فرهنگ‌سرای فناوری و رسانه مشهد، نیز در این جلسه با اعلام حمایت‌های همه‌جانبه این فرهنگ‌سرا از اهالی فرهنگ و هنر، گفت: ما در فرهنگ‌سرای رسانه مکانی را فراهم کرده‌ایم تا هنرمندان عزیز بتوانند با کمترین دغدغه به برگزاری کلاس‌های آموزشی و جلسه‌های مختلف فرهنگی و هنری اقدام کنند.

در پایان این جلسه با حضور نویسندگان، جشن امضای ٢کتاب «یه بشقاب مهربانی» و «پرگار» برگزار شد. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی