کد خبر : 86786
/ 09:27
معرفی سامانه ای الکترونیکی برای افزایش نقش شهروندان در توسعه فضای سبز شهری

راهکار هوشمند طراوت‌

راهکار هوشمند طراوت‌

علیرضا وفایی نیا| حفظ و نگهداری از فضای سبز و تلاش برای گسترش آن را می توان یکی از مهم ترین بخش های تبلور محیط زیست هوشمند در شهرها دانست. وظیفه توسعه فضاهای سبز در شهرهای هوشمند تنها به عهده مسئولان و مدیران شهری نیست و شهروندان نیز در بخش های مختلف باید نقش آفرین باشند. افزایش اثرگذاری شهروندان در این حوزه نیازمند بسترهای ارتباطی مناسبی میان مسئولان شهری و شهروندان می باشد. در همین راستا شهرداری مشهد با ایجاد سامانه خدمات شهری و فضای سبز به آدرس goo.gl/guj١Q٨، تلاش کرده است تا این ارتباط را ایجاد کرده و از ظرفیت های شهروندان در کمک به بهبود فضای سبز شهری استفاده نماید. در این مطلب قصد داریم به معرفی خدمات الکترونیکی مختلفی که در این سامانه ارائه شده است بپردازیم.

 

لطفا اینجا درخت بکارید

وجود فضای سبز و درختان در محل زندگی ما می تواند علاوه بر ایجاد زیبایی، باعث کاهش دما در فصل های گرم سال بشود و اثرات مثبت فراوانی در محیط زندگی ما داشته باشد. اگر احساس می کنید معابر و خیابان های محل زندگیتان ظرفیت کاشت درخت را دارد، می توانید از طریق این سامانه به آدرس

goo.gl/C۴SBKp و با وارد کردن مشخصات خود و محل زندگی تان، درخواست کاشت درخت را برای مسئولان سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ارسال کنید. کد پیگیری برای این کار نیز صادر خواهد شد که می توانید از طریق همین سامانه، وضعیت درخواستتان را مشاهده کنید. همچنین در این سامانه می توانید مسئولیت آبیاری به نهال ها و درختانی را که در معابر محل زندگی تان قرار دارند، بپذیرید. جالب است بدانید که طبق مصوبه شورای شهر مشهد، شهروندانی که نسبت به نگهداری و آبیاری درختان اقدام نمایند به ازای هر اصله درخت، مشمول بخشودگی قسمتی از عوارض نوسازی خواهند شد..

 

مجوز تبلیغات پرده ای

هر روز که در حال عبور از خیابان های مختلف شهر هستیم، پرده های تبلیغاتی مختلفی را مشاهده می کنیم. در گذشته اشخاص برای گرفتن مجوز نصب پرده های تبلیغاتی در سطح شهر باید به اداره کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری مراجعه و مراحل صدور مجوز را به صورت حضوری طی می کردند. اما الان می توانید خیلی راحت و با مراجعه به آدرس goo.gl/cmA٨eE مشخصات خود و پرده ای که می خواهید نصب کنید را وارد کنید و تعداد و محدوده ای که قصد انجام تبلیغات در آن را دارید، نیز مشخص کنید. پس از آن درخواست شما توسط کارشناسان بررسی می شود و در صورت تأیید، هزینه درخواست دریافت مجوز را نیز می توانید از طریق همین سامانه اینترنتی پرداخت و پس از آن ظرف مدت ۴٨ساعت، مجوز برای نصب پرده آویز را همراه با بارکد و آرم شهرداری از طریق همین سایت دریافت نمایید..

 

معرفی متخلفان

شهر مشهد را می توان جزو شهرهایی با میزان بالای درختان و فضای سبز شهری به حساب آورد. مسلما حفظ و نگه داری این حجم از درختان بدون همکاری شهروندان کاری سخت و حتی نشدنی است. به همین منظور شهرداری مشهد سامانه ای به آدرس HGx٢Zgoo.gl/r را با هدف ثبت گزارش ها مردمی درباره ثبت تخلفات در قطع درختان راه اندازی کرده است. در صورتی که در نقطه ای از شهر شاهد قطع درختان و صدمه زدن به آن ها بودید، می توانید با مراجعه به این سامانه آدرس محلی که درخت در آن قطع شده است را به همراه عکسی از درخت قطع شده، در سامانه ارسال نمایید . سپس کد پیگیری دریافت می کنید که می توانید بعدا با مراجعه به سامانه و وارد کردن کد پیگیری تان، از نتیجه گزارشی که ارسال کردید مطلع شوید..

 

جابجایی و هرس درختان

بر اساس قانون، صدمه رسانی و کاهش حجم سبز درختان به هر علتی که انجام شود، مشمول مجازات می شود و پیگرد قانونی دارد. در کلیه موارد آسیب رسانی و قطع بدون مجوز درختان افزون بر تعیین خسارت و قفل پرونده شهرسازی و جلوگیری از صدور پایانکار، موضوع از طریق مراجع قضایی هم پیگیری خواهد شد. اما ممکن است در مواردی شما بدلیل انجام عملیات ساختمانی ناچار به جابه جایی درختان باشید یا به دلیل افزایش نمای ساختمان خود بخواهید درخت های موجود در محل هرس شوند. شما می توانید برای پیگیری قانونی این درخواست ها و گرفتن مجوزهای لازم، به سامانه

goo.gl/a٢QvVe مراجعه کرده و مشخصات خود و محل درختان مورد نظر را به همراه دلایل درخواست خود ارسال کنید. درخواست شما در شهرداری منطقه در کمیسیون مربوطه بررسی می شود و پس از ابلاغ رأی کمیسیون، می توانید با پرداخت اینترنتی هزینه، مجوز خود را از سامانه دریافت نمایید..

 

چشمان هوشیار شهر

هر روز در نقاط زیادی از شهر ساختمان های نیمه کاره مختلفی را می بینیم که در حال ساخت هستند. این گونه ساخت و سازها، مقادیر زیادی از نخاله های ساختمانی تولید می کنند که باید توسط مالک جمع آوری بشود و به مناطق مشخصی خارج از شهر منتقل شوند. اما متاسفانه بعضی افراد حاضر نیستند هزینه این انتقال را متقبل شوند و به همین دلیل نخاله های ساختمانی خود را در مناطقی داخل شهر تخلیه کرده و ما را از داشتن شهری زیبا و پاک محروم می کنند. به منظور برخورد با این متخلفان می توانید در صورت مشاهده این مسئله، به سامانه گزارش تخلفات سازمان مپ به آدرس goo.gl/a٣c۶Xi مراجعه کرده و با ذکر آدرس محل و شماره پلاک خودرویی که اقدام به تخلیه نخاله ها کرده است، عکس زمان تخلیه نخاله را نیز در سامانه بارگذاری و گزارش خود را برای مسئولان به منظور مقابله با فرد متخلف ارسال کنید..

 

بی مصرف ها

در بین خدمات مختلفی که در سامانه خدمات الکترونیکی شهری و فضای سبز به آدرس goo.gl/guj١Q٨ به شما ارائه شده است، از بعضی خدمات فقط عنوان و لینکی در سامانه وجود دارد و با باز کردن لینک، هیچ اطلاعات خاصی برای شما به نمایش در نمی آید. مثلا زمانی که به قسمت «فروش اینترنتی خاک» وارد می شوید، صفحه ای باز نمی شود. بخشی دیگر در این سامانه با عنوان «عقد قرارداد اینترنتی با پزشکان» نیز وجود دارد که مانند مورد قبلی باز نمی شود و افزون بر آن ارتباط این موضوع با محیط زیست و فضای سبز نیز مشخص نیست.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی